Éves összesített pontossági statisztikákat tett közzé a Facebookon Hegyi Zsolt, a MÁV vezérigazgatója szombaton reggel. Hegyi értékelése szerint ezen a fronton egészen jól teljesítettek.
A statisztikák azonban azt mutatják, hogy amióta a mostani módszerrel számolják a késéseket, a 2024-es volt a messze legrosszabb eredményük.
Ez az új módszer, ami 2018-ban debütált, annyit jelent, hogy 6 perc késés alatt – tehát már 5 perc 59 másodpercnél is – pontosnak számított a járat, 6:00-tól késett. Van még egy okosítás a mostani ábrákban és adatsorokban: nem közölnek igazán részletes késési statisztikákat, amikben például külön lenne választva, hogy mennyit késnek a kiemelten fontos Intercity járatok. Vitézy Dávid korábban már írt arról, hogy mi a „trükk”: budapesti elővárosi vonatból igen sok van és ezek viszonylag pontosan közlekednek, így ezeknek az értékei felhúzzák az összesített statisztikát, javítják az országos összképet, de elfedik a vidéki járatokon utazók valós helyzetét.
De azt is érdemes hozzátenni, hogy még az így tálalt összesített adatok is erős romlást és negatív rekordot mutatnak 2024-re.
Nézzük azokat a részleteket, amiket a MÁV vezetője néhány infografikán most megosztott a nagyközönséggel!
2024-ben valamivel több, mint 1,1 millió vonatot indított a MÁV – egész pontosan 1 137948-at – ezek közül a cég adatai szerint közel 900 ezer, pontosan 892945, kevesebb mint 6 perces késéssel érkezett meg a végállomásra, így jött ki az a fenti ábrán pirossal szedett szám, hogy a MÁV-járatok 78,47 százaléka közlekedett pontosan.
Kicsivel többet árul el, hogy az összesítésük szerint
569 olyan járat volt tavaly, amely két óránál is többet késett3637 járat egy és két óra közötti késést szedett össze16326 járat fél és egy óra közöttit50879 járat 16 és 30 perc közöttit173592 járat pedig 6 és 15 perc közöttit.
20 percnél is húztak egy határt, mégpedig azért, mert mint közismert, ennél hosszabb késés esetén a MÁV mostantól vissza fogja téríteni a jegyár egy részét. Ennél többet tavaly 67656 járat, az összes elindított vonat 5,9 százaléka késett.
Csináltak olyan összesítést is, ami szerint az összes elindított vonatuk összesített menetideje 95,5 millió perc volt, ami 181 évnek felel meg, amire 3,6 millió percnyi, 6,9 évnek megfelelő késés jutott. Utóbbi a teljes menetidő 3,8 százaléka. Ez az a statisztika, ami Vitézy szerint elfedi az igazi problémákat. De még ez is lesújtó.
Érdemes ugyanis megnézni, miként alakult ez az összesített adat az elmúlt 8 évben. Azt láthatjuk, hogy késéspercek, vagyis évek száma messze 2024-ben volt a legtöbb abszolút értékben is és az összes, zakatolással töltött perchez viszonyítva, százalékban is.
Ez egyébként teljes mértékben összecseng az utasok külön-külön természetesen nem reprezentatív benyomásaival is.
Az első így mért évben, 2018-ban összesen 4 évnyit késtek a vonatok, hogy ez az adat utána éveken át javuljon: 2019-ben 3,7 év, a kovidos 2020-ban már csak 3,1 év volt az összkésés, ami innentől ütemes emelkedésbe kezdett: 3,6, 4,5 majd 2023-ban 5,7 volt az az érték, ami most 2024-ben 6,9 évre jött ki.
Mindez a Telex tavaly év elején készült összesítéséből derült ki.
Ez azonban akár félrevezető is lehetne, mert nem pontosan ugyanannyi járatot indítottak minden évben és ezeknek nem ugyanannyi volt az összesített menetideje. Egzaktabb összehasonlítást tesz lehetővé, ha azt az adatot nézzük, hogy az összes menetidő hány százaléka volt a késés.
Így kalkulálva is 2024 volt a MÁV legrosszabb éve az ilyen metodológiával mért 8-ból, hiszen mint korábban írtam, a késések a teljes menetidő 3,8 százalékát tették ki. A korábbi legrosszabb adat a 2023-as 3,23 százalék volt. Az elmúltnyolcév dinamikája egyébként százalékosan tekintve pont úgy alakult, mint amikor összeadtuk a perceket:
2018-ban 2,54 százalékkal indult a mérés, az érték 2020-ig javult, ekkor már csak 1,95 százalékot tett ki, hogy azóta megállás nélkül növekedjen. Árulkodó adat, hogy a 2020-as, 1,95 százalékos pontossági csúcshoz képest tavaly már közel kétszer akkora volt ez az érték a 3,8 százalékkal.
A MÁV vezetője néhány fontosabb, sokak által használt vonal egyedi késési statisztikáját is publikálta. Ez annyiban csonka és csak a lényeg egy része derül ki belőle, hogy azt nem mutatja, hol voltak az igazán durva, félórás-órás vagy hosszabb késések, csak azt, hogy az adott vonalon elindított járatok hány százaléka volt képes befutni 6 percesnél kisebb késéssel.
Ebből a szempontból a Székesfehérvár-Szombathely vonal volt a legpokolibb, az ezen a viszonylaton elindítottaknak csak 45,34 százaléka futott be többé-kevésbé pontosan. Emlékezz a nagy országos átlag ebben 78 százalék körüli.
Nagyon hasonló, 74 százalék körüli pontosságot produkált a Budapest-Győr-Hegyeshalom, a Szabadbattyán-Tapolca és a Cegléd-Kecskemét-Szeged vonal.
76-77 százalék körüli, valamivel átlag alattit a Budapest-Székesfehérvár-Nagykanizsa, a Budapest-Miskolc-Nyíregyháza és a Budapest-Szolnok-Debrecen-Záhony vonal.
Kiemelkedő, 90 százalék feletti pontosságot mutatott – darabra legalábbis – a Szeged-Hódmezővásárhely tramtrain, a Kőbánya-Kispest-Lajosmizse-Kecskemét és a Budapest-Esztergom viszonylat.
Hegyi Zsolt publikálta a szintén a MÁV-csoporthoz tartozó volánbuszos, illetve HÉV-es pontossági adatokat is.
A HÉV-ek kiemelkedően pontosak voltak, a járatok 99,6 százaléka futott be 6 perc alatti késéssel:
A buszközlekedés is sokkal pontosabb a vonatosnál, azon belül feltűnő, hogy a regionális-országos vonalakon az autóbuszok lényegesen pontosabbak, mint a főváros és az agglomeráció között közlekedők: