A Gallup Intézet 2024-es felmérése szerint a magyarok fáradtsági szintje kiemelkedően magas: a 142 országot érintő vizsgálat alapján a 130. helyen állunk. Ez a helyezés önmagában is sokatmondó, de még elkeserítőbbnek tűnik a helyzet, ha megnézzük, hogy a fáradtság- és stresszszintünk megegyezik az Etiópiában vagy Ukrajnában mért eredményekkel. Pedig nálunk nincs háború, és élelmezési válsággal sem küzdünk.
Miért stresszelünk ennyit?
Persze Magyarországon sincsen kolbászból a kerítés, így az említett stresszfaktorok közül első helyen állnak az anyagi nehézségek. Sokaknak itthon is napi szinten gyűlik meg a baja a hónap végi matekozással az alacsony fizetések és a megélhetési költségek növekedése miatt. De nem csak a pénzügyek terén érezzük a nyomást: az egészségi problémák, a munkahelyi elvárások, a határidők és a folyamatos megfelelési kényszer is mind-mind hozzátesznek a feszültséghez. Sokan azt érzik, a mókuskerékből nincs kiszállás: „a legrosszabb, hogy soha nem tudok igazán kikapcsolni.”
Az alvás hiánya fokozza a stresszt
És itt jön a képbe az alvás. Egy másik, 2024-es kutatás ugyanis rámutatott, hogy a magyarok több mint fele küzd valamilyen alvásproblémával. Ha ez a szám elsőre soknak tűnik, gondoljunk csak bele: hányszor fordult már elő velünk is, hogy hiába éreztük magunkat fáradtnak, a kavargó gondolataink miatt nem bírtunk elaludni vagy éjjel kettőkor még a napi problémákon kattogott az agyunk? Pedig az alváshiány nemcsak felerősíti a stresszt, hanem egy idő után maga is stresszforrássá válik – ráadásul az egészségünkre is rámehet.
Ez az ördögi kör megbetegít
Amikor nem pihenjük ki magunkat, az agyunk képtelen megfelelően feldolgozni a napi stresszt. Ezért másnap még ingerültebbek, fáradtabbak leszünk, és kezdődik elölről az ördögi kör. Ráadásul az alvászavarok és a feszültség hosszú távon olyan mentális problémákhoz vezethetnek, mint a szorongás, a depresszió, és közvetve, de akár közvetlenül is hozzájárulnak egyes fizikai betegségek (pl. szívproblémák vagy a daganatok) kialakulásához. Szóval, ha te is szoktál a plafont bámulva forgolódni éjjel, jusson eszedbe, hogy nem „ilyen az élet”! Van, amin te is tudsz változtatni – meg is mutatjuk, hogyan.
Stresszcsökkentő tippek: te is tehetsz magadért!
A mozgás a legjobb terápia. Nem kell maratont futnod – már egy rendszeres, kiadós séta is csodákat tehet. Ha van egy kutyád, ragadd meg a pórázt, és irány a szabadba! Vagy jógázz, biciklizz, táncolj – mindegy, csak mozogj valamit! A mozgás ugyanis csökkenti a stresszhormonok szintjét és segít, hogy jobban aludj.
Lélegezz mélyeket! Bár közhelyesen hangzik, de a mélylégzési gyakorlatok tényleg működnek. Ha feszült a helyzet, tégy egy próbát: hunyd be a szemed, és lélegezz lassan, mélyeket, miközben számolod magadban a levegővételeket. Ugye, máris jobban érzed magad?
Legyen a hálószobád az „alvás szentélye”! Meleg, nyugtató színek, kényelmes matrac, puha textíliák, csend és sötétség – máris jobban fogsz aludni! A hálód legyen a nyugalom szigete: se a tévének, se a telefonnak vagy más, kék fényt sugárzó, pittyegő okoskütyünek nincs helye benne.
Mi-idő, énidő. A szeretteinkkel – családunkkal, barátokkal – eltöltött időre ugyanúgy szükségünk van, mint az énidőre, ha szeretnénk levezetni a napi feszültséget. Egy kiadós beszélgetés, a közös élmények, nagy nevetések ugyanolyan fontosak, mint a magányos, könyvvel bekuckózós vagy gyertyafényes, forró fürdős esték. Ez nem luxus: ez az élet!
Sedacur forte: ami még segíthet
A stressz az életünk része, de nem kell, hogy uralja azt. Ha lassítunk kicsit, odafigyelünk magunkra, és megpróbáljuk beépíteni ezeket az apró szokásokat a mindennapokba, biztosan érezni fogjuk a változást. Ha azonban átmenetileg szükség lenne egyéb segítségre is a feszültség csökkentésére és a jobb alváshoz, használhatjuk nyugodtan a gyógynövények erejét is! A Sedacur forte növényi gyógyszer három nyugtató, altató hatású gyógynövény, a macskagyökér, a komló és a citromfű kivonatát tartalmazza. Nappal oldja a feszültséget, este segíti az elalvást, éjszaka pedig nyugodt alvást biztosít. A Sedacur forte vény nélkül kapható a patikákban, és nincs negatív hatással a napközbeni koncentrációnkra, illetve az autóvezetéshez szükséges készségeket sem befolyásolja.
Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL
OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT,
GYÓGYSZERÉSZÉT!
The post Újabb magyar csúcs: mi vagyunk a legstresszesebbek (x) first appeared on nlc.