Cikkünkben nemcsak összegyűjtöttük a leggyakoribb alvási „bakikat”, de tippeket is adunk helyettük, hogy végre könnyedén álomba szenderülhessünk este, és éjszaka valódi, pihentető alvásban lehessen részünk. Lássuk, min múlhat a jó alvásunk!
NE bámuljuk a képernyőt elalvás előtt!
A kék fény, amelyet az okoseszközök bocsátanak ki, gátolja a melatonin, azaz az alvást segítő hormon termelődését. Ha lefekvés előtt a képernyőt bámuljuk, szó szerint ébren tartjuk az agyunkat.
JOBBAN TESSZÜK, HA inkább kikapcsoljuk az okoseszközeinket vagy nem visszük be azokat magunkkal a hálóba. Ha valamiért telefonon elérhetőnek kell lennünk éjjel is, állítsuk legalább offline üzemmódba a készüléket, hogy az értesítések hangja és a felvillanó képernyő ne zavarja meg az alvásunkat. Este pedig válasszunk az online tartalmak helyett egy klasszikus, papíralapú könyvet: nemcsak a testünknek, de a lelkünknek és az agyunknak is jót teszünk majd vele.
NE használjuk óraként a mobilunkat!
Sokan a telefonjukon ellenőrzik az időt, ha felébrednek éjjel, reggel pedig a beállított ébresztőre kelnek. Ez nemcsak a már említett kék fény miatt zavarhatja meg a visszaalvást, hanem azért is, mert az agyunk elkezd stresszelni az idő miatt. Reggel pedig, a szundigomb által „nyert” plusz percekkel még egy ideális, 4-6 teljes (90-110 perces) alvásciklust tartalmazó éjszakát is tönkretehetünk. Egy megkezdett, ám be nem fejezett alvásciklus miatt ugyanis fáradtabban kelhetünk, mintha az ébresztőre azonnal kipattantunk volna az ágyból.
JOBBAN TESSZÜK, HA veszünk inkább egy stílusos, hagyományos ébresztőórát – a retró úgyis ismét divatba jött. Már lehet olyat is kapni, amelyik nem ketyeg hangosan, így ez a zaj sem fog zavarni bennünket – ha a szoba távoli sarkába rakjuk, nem nézegetjük kényszeresen az időt éjszaka, reggel pedig biztosan nem fogunk visszaaludni, miután lenyomtuk.
NE feküdjünk le éhesen!
Manapság divatba jöttek az időszakos diéták, amelyek követői akár már délutántól nem esznek semmit. Az éhes gyomor korgása azonban ugyanúgy megnehezíti az elalvást, mint a túl késői, túl nehéz vacsora, amely miatt a szervezetünk pihenés helyett az emésztéssel lesz elfoglalva.
JOBBAN TESSZÜK, HA időben, azaz lefekvés előtt 2-3 órával mégis vacsorázunk, de csak könnyű, tápláló és kis adag ételt fogyasztunk. Válasszunk olyan fogásokat, amelyek triptofánban és magnéziumban gazdagok, ezért elősegítik a melatonin (az alvást szabályozó hormon) és a szerotonin (a jó közérzetért felelős neurotranszmitter) termelődését és a szervezet ellazulását.
NE forgolódjunk az ágyban álmatlanul!
Ha éjszaka felébredünk, és elkezdenek zakatolni a gondolataink, a legrosszabb, ha erőltetni próbáljuk a visszaalvást. A sikertelenség miatti stressz csak növeli szervezetünk kortizolszintjét, amitől még éberebbé válunk, az ágy pedig máris nem a nyugalom, hanem a feszültség színterévé válik.
JOBBAN TESSZÜK, HA 20-30 percnyi forgolódás után inkább felkelünk, átmegyünk egy másik helyiségbe és belekezdünk valami csendes tevékenységbe. Olvasás helyett választhatjuk akár a vasalást is, mert az alvásszakértők szerint egy nemszeretem feladat miatt könnyebben elálmosodunk újra. A képernyőbámulás természetesen ilyenkor is szigorúan tilos!
NE fogyasszunk élénkítőszereket!
Azzal sokan tisztában vannak, hogy a koffeintartalmú italok akár 6 órán keresztül is ébren tarthatnak bennünket, ezért, ha délutánra vagy estére tolódik ezek fogyasztása, az megnehezítheti az elalvást és a mélyalvást. Még mindig makacsul tartja magát az a tévhit is, hogy az alkoholtól biztosan ellazulunk, elálmosodunk majd, és azt is kevesen tudják, hogy a nikotin szintén rontja az alvásminőséget.
JOBBAN TESSZÜK, HA a délutáni kávénk helyett koffeinmentes alternatívákat választunk a folyadékpótlásra és mellőzzük a dohányzást és az alkoholfogyasztást. Ha pedig átmenetileg szükségünk lenne segítségre a stresszoldásban, illetve az esti elalváshoz és a nyugodt éjszakai pihenéshez, forduljunk inkább a gyógynövényekhez!
Sedacur forte: segítenek a gyógynövények
A Sedacur forte három nyugtató, altató hatású gyógynövény, a macskagyökér, a komló és a citromfű kivonatát tartalmazza. Ez a növényi gyógyszer nappal oldja a feszültséget, este segíti az elalvást, éjszaka pedig nyugodt alvást biztosít. A Sedacur forte vény nélkül kapható a patikákban, és nincs negatív hatással a napközbeni koncentrációnkra, illetve az autóvezetéshez szükséges készségeket sem befolyásolja.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL
OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT,
GYÓGYSZERÉSZÉT!
The post Rossz szokások: ha változtatunk rajtuk, jobban fogunk aludni (x) first appeared on nlc.