Vajon az úgynevezett beauty sleep, vagyis a szépítő alvás csupán mítosz, vagy valóságalapja is van? Ennek járt utána a HuffPost, szakemberek megkérdezésével.
„Amellett, hogy pozitívan befolyásolja a hangulatot és a koncentrációképességet, az állandó alvásminőség javíthatja a fizikai megjelenést is – mondta Dr. Clarisse Glen a Sacramento Medical Center tüdőgyógyásza. – A szépítő alvás nem mítosz.”
„Az alvás az egyik legegyszerűbb, mégis leghatékonyabb mód a bőr megjelenésének javítására – mondta Dr. Hannah Kopelman, a Kopelman Esztétikai Sebészet bőrgyógyásza. – Mindig azt mondom a pácienseimnek, hogy egy vagyont költhetnek a bőrápolásra, de ha nem alszanak eleget, nehezebben látszanak meg az eredmények.”
Hogyan működik a szépítő alvás?
Kopelman szerint alvás közben a testünk, és különösen a bőrünk helyreállító üzemmódba kerül. Ennek az az oka, hogy miközben alszunk, a szervezetünk kevesebb stresszhormont, több növekedési hormont termel.
„A szervezet újra egyensúlyba hozza a hidratáltságát alvás közben” – magyarázta dr. Hadley King bőrgyógyász. Ennek eredményeként a bőrsejtek regenerálódnak, helyreállítják a környezeti stresszor okozta károkat, és kollagént termelnek. Ez a folyamat kulcsfontosságú a finom vonalak csökkentésében és a bőr telt és fiatalos megjelenésében.
Ezenkívül a minőségi alvás erősítheti a hajat is. Egy 2023-as tanulmány kimutatta, hogy az alvás és a cirkadián ritmus hatással van a haj növekedési ciklusára.
Mi történik, ha nem alszol eleget?
Glen szerint a rossz alvás ráncokat és finom vonalakat, sötét karikákat, vörös vagy duzzadt szemeket, sápadt bőrt, lelógó szemhéjakat és lógó szájzugokat okozhat.
„Az elégtelen alvás mindemellett bőrfertőzéseket okozhat, felgyorsíthatja a bőr öregedését és növelheti a bőrrák kialakulásának kockázatát”– mondta Dr. Marianna Blyumin-Karasik, okleveles bőrgyógyász és a Precision Skin Institute alapítója.
Ezen problémák közül sokat a kortizol okoz. „Az alváshiány megemeli a kortizolszintet, ami lebonthatja a kollagént, ami idővel finomabb ráncokhoz és megereszkedett bőrhöz vezet” – magyarázta Kopelman.
„A kortizol stressz által kiváltott pattanásokat és foltokat is okozhat” – tette hozzá Blyumin-Karasik. Ezenkívül Glen azt mondta, hogy a kortizol növeli az olajtermelést, ami zsíros hajhoz és potenciálisan hajhulláshoz vezethet.
„Elképesztő, hogy a pihenés hiánya milyen gyorsan meg tud jelenni az arcon – mondta Kopelman. – Sok beteg fokozott puffadtságot, szem alatti sötét karikákat és fakó arcszínt észlel, már akkor, amikor csak egy éjszakányi minőségi pihenést kihagyott” – jegyezte meg.
A rövid távú hatások gyakran átmenetiek. Kopelman azonban jelentősebb változásokat lát az idő múlásával a betegeknél, akiknek krónikus alvásproblémái vannak. A rendszeres rossz alvás hosszan tartó vagy állandó hatásokhoz vezethet a bőrön, beleértve a bőr rugalmasságának gyengülését, öngyógyító képességének csökkenését és az öregedés felgyorsulását.
A szépítő alvás hiánya is befolyásolhatja az önbecsülést is. A Journal of Clinical and Experimental Dermatology kutatása szerint azok a nők, akik nem alszanak eleget, kevésbé elégedettek a megjelenésükkel.
És hogy mennyit is kellene aludnunk? Dr. Alain Michon, a Project Skin MD Ottawa orvos igazgatója szerint ideális esetben mindenkinek 7-9 órát kellene aludnia, hogy a bőrének legyen ideje regenerálódni és felfrissülni. Ha azonban ez nem lehetséges, Blyumin-Karasik azt ajánlja, hogy hetente néhányszor nyolc órát aludjunk, hogy visszanyerjük a lélek, a test és a bőr állóképességét.
The post Mítosz, vagy tényleg létezik szépítő alvás? Itt a válasz first appeared on nlc.