Egy munkavállalóval és saját árbevétellel nem rendelkező kis cég, a Banus Port Vagyonkezelő Zrt. 2023 szeptembere és 2024 májusa között minden egyes kereskedési napon átlagosan 150–200 millió forint értékben vásárolt 4iG-részvényeket, amiket még a vásárlás napján alacsonyabb áron elpasszolt – naponta akár több tízmillió forintot is bukott az ügyleteken. Mindössze egyetlen olyan nap akadt, amikor a cég magasabb áron adott el 4iG-részvényt, mint amennyiért vásárolt, akkor is csak minimális mértékben.
Mindez nem kerülte el a Magyar Nemzeti Bank (MNB) figyelmét sem, mivel az akcióval a cég megpörgette a 4iG részvényeit: a vizsgálat szerint nyolc és fél hónapon keresztül a kereskedési napok jelentős hányadában a 4iG teljes napi részvényforgalmának több mint 50 százalékát a Banus Port produkálta, de nem ritkán 80, sőt, 90 százaléknál is nagyobb volt a Banus Port részesedése a 4iG napi forgalmából.
A Banus Port Zrt. papíron független a 4iG-től, azonban nem lehet állítani, hogy Jászai Gellért, a 4iG vezére ne ismerné a Banus Port alapítóit, Barna Györgyöt és Gyárfás Dánielt, akik az Opten cégadatbázisa szerint a cég tulajdonosai is egyben. Jászai, Barna és Gyárfás több, a 24.hu birtokában lévő ingatlan-adásvételi szerződésen szerepel együtt: Jászai mint vevő, Barna mint eladó, Gyárfás mint eljáró ügyvéd. Jászai Gellért ugyanis (két gyerekével együtt) Barnától vásárolt több ingatlant Siófok-Törekiben, köztük a nyaralóját is több mint 300 millió forint értékben 2020-ban és 2021-ben. Azóta Barna György (akit az olvasóink a töreki lómenhely kálváriájáról szóló cikksorozatunkból ismerhetnek mint a menhely földjeire pályázó diszkós vállalkozót) és Jászai Gellért szomszédok. A többi szomszéd elmondása szerint igen szoros a viszony, lapunknak arról számoltak be, hogy Jászai és Barna lovai felváltva használják egymás legelőit, karámjait.
A közeli, jószomszédi viszonyuk leglátványosabb eleme, amikor a közös lovászuk a lovaikat viszi át az egyikük legelőiről a másikukéra. Ez napi rendszerességgel ismétlődik
– mondta el az egyik helybeli a 24.hu-nak, akinek a szavait mások is megerősítették.
24.hu
A Banus Portba 2023-ban lépett be Károly György vezérigazgatóként és tulajdonostársként – ő 2014 decemberéig az Appeninn Vagyonkezelő Holding igazgatóságának elnöke volt, melynek vezetésében pár évvel később Jászai Gellért is felbukkant. Ennél szorosabb kapocs lehet, hogy a Banus Port egyik leányvállalatát, a SOS Központ Zrt.-t is Károly György vezeti, melynek másik tulajdonosa, a Doper Invest Zrt. Bajka Zoltánnak, Jászai Gellért régi üzlettársának érdekeltségébe tartozik. (Erről bővebben lásd keretes írásunkat a cikk végén.)
Fizikailag is közel volt (papíron legalábbis) a Banus Port Zrt. a 4iG-hez: a cég székhelye abban a Montevideo utcai üzleti parkban van, ahol a 4iG-nek több telephelye volt a vizsgált időszakban. A megadott címen azonban nyoma sincs a cégnek: cégtábla sem utal rá, a recepción pedig határozottan állították, hogy ilyen nevű cég nincs az épületben.
Kerestük Barna Györgyöt, Gyárfás Dánielt és Károly Györgyöt, hogy egyeztettek-e Jászai Gellérttel vagy a 4iG más vezetőjével a részvényvásárlásokról, illetve Jászai Gellértet is kérdeztük, mikor szerzett tudomást a Banus Port ügyleteiről, de egyikük sem válaszolt a kérdéseinkre.
Az MNB vizsgálata nem tért ki az esetleges személyi összefonódásokra, csak a Banus Port részvényvásárlásaira és annak következményeire koncentrált.
The post Jászai Gellért szomszédjának cége bukott le a 4iG-részvények manipulálásával first appeared on 24.hu.