Január 20-án másodszor is elnökké avatták Donald Trumpot az Egyesült Államokban. A beiktatás utáni napon pedig egy misén vett részt alelnökével, JD Vance-szel a Washingtoni Nemzeti Katedrálisban. A tévében is közvetített istentiszteleten a püspök, Mariann Edgar Budde közvetlenül is megszólította Amerika régi-új elnökét.
A teljes beszédének ugyan csupán körülbelül csak két percét tette ki a Trumpnak szóló rész, ez a néhány mondat bőven elég volt ahhoz, hogy óriási lavinát indítson el a közösségi médiában. A republikánusok ugyanis felháborodva kritizálják a püspök szavait. Egy képviselő egészen odáig ment, hogy azt javasolta az elnöknek: deportálja az egyébként New Jersey-i születésű nőt.
De mit mondott pontosan a püspök?
„Engedje meg, hogy egy utolsó kérést intézzek önhöz, Elnök úr. Milliók helyezték önbe a bizalmukat – kezdte az egészet kifejezéstelen arccal hallgató Trumpnak intézett gondolatmenetét Mariann Edgar Budde. – Isten nevében ezért arra kérem, irgalmazzon azon embertársainknak az országunkban, akik most rettegnek.”
Meleg, leszbikus és transznemű gyerekek vannak demokrata és republikánus családokban egyaránt, akik közül sokan most féltik az életüket.
A püspök ezután kiemelte, milyen sokat tesznek a társadalomért azok a menedékkérők, akikre Trump gondolkozás nélkül lecsapott hatalomra kerülésének pillanatában. Megemlítette azokat az embercsoportokat, akik „felszedik a terméseinket és kitakarítják az irodáinkat”, valamint azokat, akik „elmosogatnak utánunk az éttermekben és éjszakai műszakot vállalnak a kórházakban. Talán nem állampolgárok, lehetséges, hogy nem rendelkeznek megfelelő dokumentációval, de az immigránsok nagy része nem bűnöző” – tette hozzá. Ezután Trump a földre szegezte a tekintetét.
Mariann Edgar Budde és Donald Trump a ceremónián, 2025. január 21-én (Fotó: Jabin Botsford/The Washington Post via Getty Images)
Budde folytatta:
„Arra kérem, irgalmazzon, Elnök úr, a közösségeink azon gyerekeinek, akik rettegnek, hogy elveszítik a szüleiket. És kérem, segítse azokat, akiket üldöznek a saját hazájukban vagy elmenekülnek a háború sújtotta otthonukból abban a reményben, hogy az országunkban együttérzéssel fogadjuk őket.”
„Isten arra tanít bennünket, hogy könyörülettel forduljunk az idegenek felé, hiszen ezen a földön mi is idegenek voltunk egyszer” – zárta le a beszédét a püspök, aki nem véletlenül tért ki éppen ezekre a témákra. Trumpnak azon ígéretére reflektálva szólalt fel, miszerint az elnök Amerika történelmének legnagyobb deportálását tervezi, és a rendeletére, melyben kijelentette, hogy az állam mostantól csak két születési nemet ismer el.
Hogyan reagált Trump?
Bár egy ponton Trump és alelnöke, JD Vance váltottak egy pillantást, utóbbinak pedig többször is felszaladt a szemöldöke, a misén még nem nyilvánították ki nemtetszésüket. Később az Ovális Irodában egy riporter kérdésére Trump megjegyezte, hogy szerinte „lehetett volna jobb is” a szertartás.
De a valódi véleményét a saját közösségi oldalának, a Truth Socialnek tartogatta. A posztjában Budde püspököt „radikális baloldali Trump-gyűlölő”-nek nevezte, szerinte „undok hangvételben beszélt, és nem mondott semmi érdekeset vagy okosat. Kellemetlenül vonta bele a politikába az egyházát.
A nem megfelelő megjegyzésein kívül a mise nagyon unalmas volt és egyáltalán nem volt inspiráló. Nem valami jó a munkájában.
Ő és az egyház tartozik a nyilvánosságnak egy bocsánatkéréssel.”
Mit lehet tudni Mariann Edgar Budde-ról?
A Trumpot felbőszítő nőt 2011-ben választották meg a Washingtoni Episzkopális Egyházmegye kilencedik püspökének, miután tizennyolc éven át szolgált a minneapolisi St. John Episzkopális Templom rektoraként. Számtalan könyvben és folyóiratban publikálták már a miséit, ő maga pedig három könyvet is írt a hit témájában. Legutóbbi, 2023-ban megjelent Hogyan tanulhatunk meg bátornak lenni? a közösségi média tanúsága szerint az utóbbi napokban csak úgy repül le a boltok polcairól.
Mariann Edgar Budde (Fotó: Nikki Kahn/The Washington Post via Getty Images)
Mariann Edgar Budde-nak egyébként nem ez az első nyíltan kritikus felszólalás Donald Trump ellen: 2020-ban véleménycikket írt a The New York Times hasábjain az akkor is elnöki székben ülő politikusról. Az írásában a püspök elítélte Trumpot, amiért a Fehér Ház közelében lévő Lafayette Square-en feloszlatta a George Floyd halála után kialakult tüntetést, majd a közeli St. John Templom előtt pózolt egy Bibliával a kezében.
Akkor a püspök azt mondta, felháborítónak tartja az elnök viselkedését, és úgy vélte, Trump a „politikai céljaira” használja fel az egyházközösséghez tartozó Biblia és templom hátterét.
A Washingtoni Episzkopális Egyházmegye honlapja a következőképpen jellemzi Budde püpököt:
„Az igazságosságért, köztük a faji egyenlőségért, a fegyveres erőszak megelőzéséért, a bevándorlási reformért, a teljes LMBTQ+ közösség befogadásáért és a teremtett világ védelméért küzdő aktivista és mozgalomépítő.”
A püspök egyébként házas, két gyermek édesanyja – olvasható még az oldalon.
The post Belelállt Donald Trumpba, most az egész világ a püspöknőről beszél first appeared on nlc.