Csütörtökön a Belügyminisztérium legfrissebb jelentése szerint 292 magyarországi iskolának küldtek ismeretlenek bombafenyegetést, nagyrészt budapesti intézményeknek. Több ezer diák szabadult el így tanítás helyett a fővárosban, akik pedig nem mentek egyből haza, azok megtöltötték a plázákat, kávézókat és gyorséttermeket.
Egy diák így pont a hirtelen jött szabadnapnak köszönheti, hogy megfogta az isten lábát. Barátaival beültek a Keleti pályaudvar melletti KFC-be, ahol elkezdtek a Counter-Strike 2 nevű számítógépes játékban ládákat nyitogatni. Ez a játékban lévő egyfajta szerencsejáték-funkció, amiket lootboxoknak hívnak. Pénzért vásárolt kulcsokkal lehet kinyitni a meccsek után nyert, vagy szintén pénzért vásárolt ládákat, amik fegyverekhez tartozó, valós értékkel bíró skineket tartalmaznak. Ezek többnyire filléres kiegészítők, amiket később el lehet adni, de néha olyan ritka, akár több ezer dollár értékű virtuális tárgyakat is lehet nyerni, amiért sokan úgy gondolják, hogy megéri kockáztatni.
Óriási szerencséje volt tehát annak a fiatalnak, aki a csirkés szendvics felett vágott neki a szerencsejátéknak, hiszen a cs.money cikke szerint minden nyitásnál csupán 0,26% esély van arra, hogy ritka, értékes tárgyat kapjunk. A fiú először nem is járt sikerrel, de a második körben kinyitott egy olyan kést, ami a Steam piactere szerint közel 750 dollárt ér, átszámítva nagyjából 290 ezer forintot.
Szórakoztató TikTok videóban rögzítették a nyereményt, amit ők is nehezen hittek el. Először megjegyezték, hogy milyen szerencsés napjuk van, hiszen a 69-es sorszámot kapták a gyorsétteremben, ami az internetes vicces szex-szám, és még a tanítás is elmaradt a bombariadó miatt, ezért belevágtak a ládák nyitogatásba. Bejött.
(Az eredeti TikTok videó nem ágyazható be, ide kattintva elérhető.)
A megszerzett “Kukri Knife – Fade” fantázianevű skin a hivatalos piactéren ugyan tényleg 290 ezer forint körül cserél gazdát, de az így szerzett pénzt csak a Steam felületén lehet elkölteni játékokra, vagy akár további ládákra és kulcsokra a Counter-Strike-on belül. Létezik azonban az ilyen virtuális kiegészítőknek egy feketepiaca, ahol nyomott áron valós valutára cserélhetjük a szerencsejáték során szerzett skineket. Az egyik ilyen kereskedő oldalon jelenleg 220-230 ezer forint közötti összegeket ajánlanak a fenti késért.
Gyakran támadják a játékot kiadó Valve fejlesztőstúdiót azért, mert az ilyen lootboxok mechanikája, a nyerőgéphez hasonlító szerencsekerék és a elérhető értékes nyeremények miatt az egész nagyon úgy néz ki, mint egy gyerekeknek szánt, tiltott szerencsejáték. Az ilyen hatások fiatalkorban pedig könnyen vezethetnek függőséghez, egy felmérés szerint a lootboxokat nyitogató CS játékosok 70%-a pedig 18 éves kora alatt próbálta ki először ezt játéklehetőséget.
Egyre több országban szigorítják emiatt az online videojátékok ilyen funkcióit, köztük a lootboxokat és a mikrotranzakciós vásárlásokat is, ezekről ebben a cikkünkben írtunk bővebben: