Lezártnak tekinti Badacsonytomaj jelenlegi polgármestere a saját korábbi ingatlanügyletét, amelyben azt ígérte, turisztikai beruházásba kezd az önkormányzat fejlesztési területén, ám miután jutányos áron megkapta a telket, építkezés helyett továbbértékesítette azt.
Hartai Bélának öt év alatt kellett volna megvalósítania egy pincesort, ezt azonban most az ingatlan új tulajdonosa építi meg magánberuházás keretében.
Megkérdeztük a polgármestert: az ingatlan eladásakor miért állította a képviselő-testület előtt, hogy a telek alkalmatlan az ilyen típusú beruházások megvalósítására, illetve mennyit keresett az üzleten? Hartai szerint lapunk kérdésfelvetései etikátlanok, értelmezhetetlenek, ráadásul üzleti titkot firtatnak.
Az elmúlt hónapokban tempós építkezés zajlott Badacsonytomaj központjában, a Római úton. A Veszprém Vármegyei Kormányhivatal egy pincesor és azzal együtt egy rendezvényépület előkészítő munkálataira adta ki az engedélyt az úgynevezett három fenyő alatti területen. A több százmilliós beruházást az a nagyvállalkozó finanszírozza, aki Hartai Bélától, a település tavaly megválasztott polgármesterétől vásárolta meg az ingatlant. A hivatalos dokumentumok szerint a hegyoldalban fekvő területen öt, különálló pincét nyitnak majd, ahol a helyi borászatok árusíthatják a termékeiket.
Amikor Patányi Gergely, a Vértes-Út Építő Kft. tulajdonosa megvette a futballpályányi területet, még életben volt az a Hartai Béla és az önkormányzat között létrejött szerződés, amelyben a mostanihoz hasonló tervek megvalósításáról volt szó.
Hartai az előző ciklusban, 2019-ben került be a képviselő-testületbe, majd alpolgármester lett a települést akkor már hosszú ideje irányító Krisztin N. László mellett. Később látványosan összekülönböztek, és Krisztin leváltotta posztjáról. Tavaly viszont Hartai megnyerte a választást, (Krisztin nem indult), így október óta ő vezeti Badacsonytomajt.
Hartai 2017-ben helyi vállalkozóként kötelezte el magát arra, hogy olyan fejlesztésbe kezd, mellyel saját üzleti érdekei mellett a város javát fogja szolgálni. Krisztin polgármesterrel olyan megállapodást írt alá, melyben nem fukarkodtak a közérdekű szempontok felsorolásával. Azt írták, hogy a projekttől a többi között a „badacsonytomaji turisztikai kínálat”, „a régmúltra visszatekintő borászati szolgáltatások” fejlesztése, valamint a borturizmus céljából érkezők számának és az idegenforgalmi bevételeknek a növelése várható.
A kettejük által kidolgozott konstrukció szerint Hartai 35 millió forintért kapta meg az addig az önkormányzat tulajdonában lévő, 4200 négyzetméteres üres területet. Az összeg messze az akkori piaci ár alatt volt, ezért Hartai vállalta, hogy ötéves határidőn belül egy új turisztikai központot valósít meg rajta. Az eredeti koncepciótervben egy udvar köré helyezve nyolc önálló borozó-pince szerepelt. Biztosítékként azt is belefoglalták a szerződésbe, hogyha 2022-ig nem valósulna meg a beruházás, az önkormányzat az eredeti áron visszaveheti tőle az ingatlant, sőt még 20 millió forintos kötbért is fizetnie kell.
Az ingatlan tulajdoni lapjára is rávezetett visszavásárlási garancia azonban nem volt érvényben sokáig.
The post Mégsem lehetetlen pincét építeni a badacsonytomaji „libalegelőn” first appeared on 24.hu.