Január 21-én jelent meg Rebecca Yarros fantasy könyvsorozatának a harmadik része az Onyx Storm (magyarul Ónix vihar), amit több millióan vártak, világszerte, és hazánkban is nagyon sokan. A külföldi megjelenéssel egyidőben magyarul is megjelent a Rainy days kiadónál (róluk még lesz szó később) a Negyedik szárny sorozat 3. része, ami az előjegyzési sikerlisták abszolút csúcstartója volt az elmúlt hónapokban. Pedig Rebecca Yarros nem a fantasy vagy másnéven romantasy (a fantasy és a romantikus irodalom szavak összevonásából kreált műfaj) zsánerében alkotott eddig, és amire ő sem számított, hogy az egész világ megismeri a nevét.
Így lett a depressziós katonafeleségből a New York Times bestseller szerzője
Rebecca Yarros katona szülők gyereke volt, így gyakran költözött és már tini korában az írásba menekült. A könyvek jelentették számára a biztonságos közeleget. 12 éves korában Jude Deveraux középkori erotikával megspékelt történeteit olvasta, majd 17 évvel később megírta a Negyedik szárnyat, ami végül csak 2023-ban jelent meg, de a New York Time bestseller listája első helyéig meg sem állt. Yarros karrierje kezdetén a depressziója leküzdése miatt kezdett el regényeket írni. Ezek főleg romantikus katonai regények voltak, de gyakran elővette a fiókjában porosodó fantasy történetét is.
A Negyedik szárny (angolul Fourth Wing) a romantasy műfajban íródott és egy katonai kiképzésben résztvevő kadétok különleges történetét mutatja be. Az elképzelt fantáziavilágban sárkányok és griffek élnek, tombol a háború, és főhősünknek, Violetnek itt kell helyt állnia. Violet édesanyja híres tábornok, nővére sárkányröptető, így a lányra nagy nyomás nehezedik. A törékeny Violet mindig is írnok (ők jegyzik le a világuk történetét) szeretett volna lenni, de végül a sárkánylovasok felvételijére megy el, hogy ezzel is bosszantsa anyját. Violet bekerül a Basgiath hadi iskolába, ahová egyáltalán nem egyszerű bejutni, és ott maradni is felér egy halálos ítélettel, hiszen rengeteg veszélyes vizsga vár rá, arról nem is beszélve, hogy az első év végére saját sárkányt is kell találniuk a diákoknak, akikkel kapcsolódniuk kell, hiszen várja őket a háború. Violet már a származása miatt is célpont az iskolában tanulók nagy részének, többek között Xaden Riorsonnak, a Lovasok kvadránsának legkönyörtelenebb szárnyvezérének is.
Mondhatnánk, hogy Rebecca Yarros nem írt semmi meglepőt, mert a Negyedik szárny egyszerre Harry Potter, Éhezők viadala, Legyek ura és a Trónok harca keveréke egy olyan világban, amiben sárkányok repkednek, és a kadétoknak meg kell tanulniuk ezekkel a különleges lényekkel kapcsolódni a Basgiath hadi iskolában. A sárkányok mellett ott vannak az iskolai feladatok, a vizsgák, a tanárokkal való konfliktusok, és persze, ahol ennyi fiút és lány zárnak egybe, ott előbb-utóbb a romantika is felüti a fejét. Rebecca Yarros jól adagolja az izgalmas részeket, az ellenségekből-szerelmesek toposzt, és olyan függővéggel fejezte be sorozatának első részét, hogy mindenki epekedve várta az Iron Flame (magyarul Vasláng) tavaly nyári magyar megjelenését. Az öt kötetesre tervezett könyvsorozatnak január 21-én jelent meg világszerte a harmadik része, amit rajongók had várt, Magyarországon és világszerte is.
Amerikában éjféli premiert is tartottak az új könyvnek, rengeteg rajongó várta, hogy elsőként olvashassa az Ónix vihart:
Sikerkönyvből sikersorozat?
A Trónok harca és a Sárkányok háza után úgy tűnik újra sárkányokat nézhetünk majd a tévé képernyőjén ugyanis nem más, mint Michael B. Jordan (a Creed-filmek, és a Fekete párduc sztárja) készít sorozatot az Amazon MGM Stúdióval karöltve a Negyedik szárnyból. Sőt! A Negyedik szárny sorozat mellett Rebecca Yarros katonai románcára is gyorsan elkeltek a filmjogok. A magyarul nemrég megjelent Abban az esetben – In the Likely Event című regényét a Netflix viszi a vászonra valamikor 2025 végén, vagy 2026 elején.
Talán a karrierje elején Rebecca Yarros sem gondolta, hogy ekkora sikerszéria veszi kezdetét, amikor megírta a Negyedik szárny első részét. Az írónő a fantasy regényének első változatának megírása után a romantikus katonai románcok megírásába menekült, miközben arra várt, hogy a férje az aktuális katonai kiküldetéséről életjelet adjon magáról. Végül sajnos a férje súlyos sérülése adta az ihletet az első megjelent regényéhez a Full Measures -hez, ami 2014-ben jelent meg. Ezt a könyves sajtó anno egy közepes katonai románcnak címkézte fel, de végül az áttörést a TikTok, és a Negyedik szárnyról feltöltött BookTok videók hozták meg Yarros-nak.
A Negyedik szárnyból több, mint 3 millió példány kelt el világszerte, és hazánkban is a könyvmolyok egyik kedvence lett 2023-ban, pedig a sárkányos regény szerzői jogait gyakorló Rainy Days kiadó nem bánt túlzottan professzionálisan a regénnyel.
A Rainy Days (vagy más néven Művelt Nép Kiadó) elhappolta egy másik kiadó elől a Negyedik szárny kiadási jogait, majd gyorsan lefordítva dobta piacra. Azok, akik angolul is olvasták a regényt, kritizálták a Rainy Days Kiadónál megjelent összecsapott magyar fordítást, a könyvmolyok pedig az agresszív könyvjog elbitorlás ellen emeltek szót. A Rainy Days kiadó nem reagált ezekre a pletykákra, hanem kiadta gyorsan a második részt magyarul 2024 nyarán, majd az Onyx Storm (magyarul az Ónix vihar) premierjét összehangolták a a külföldi megjelenéssel. Jó húzás, az már biztos!
A világsiker felé vezető út zaklató rajongókkal van kikövezve
A BookTok-on 44,5 millió videó szól CSAK a könyvekről, és ebből elég nagy szeletet szakított ki maga Yarros is.
A BookTok csodálatos, mert visszaadja az erőt az olvasók közébe. Az életem egyik legszürreálisabb élménye volt látni, hogy felkapják a Negyedik szárnyat az influenszerek. Még nem hiszem el, hogy felfogtam ennek a jelentőségét. Ugyanakkor a közösségi média olyan, mint egy tükörcsarnokban élni, és senkinek sem szabad ilyen gyakran magába néznie.
-mesélte az író az ELLE magazinnak.
Ám Yarros nem is bírta sokáig a TikTokon, letiltotta a saját nevére vonatkozó hashtageket és a könyveiről szóló videókat, mert szerette volna a saját kedves tartalmait fogyasztani anélkül, hogy elárasztották volna azok a videók, ahol szidják a regényei miatt. Rebecca Yarros egyébként 10 éves kora óta író szeretett volna lenni, és nagyon örül álmai munkájának, de meg is ijedt a hirtelen sikertől és a rajongók tolakodásától.
„A fiam arckifejezésére gondolok, amikor a rajongók rátaláltak a házamra, ahol lakunk. Azonnal megbántam, hogy megírtam azt a könyvet. Azonnal.”
A rajongói nyomás a nagy siker egyik hátulütője, erről is beszélt Yarros nemrég:
Azt hiszem, sokan félnek kimondani, mert nem akarunk hálátlannak tűnni, de nem arról van szó, hogy hálátlanok vagyunk, de ez az egész annyira elsöprő. A rajongóim egy része olyan, mint egy viszonteladó. Voltak olyan rajongóim, akik lesték a repülőjárataimat. Leszálltam a gépről és az emberek könyvekkel vártak, abban a reményben, hogy aláírom őket, hogy továbbadhassák.
Rebecca Yarros a saját a súlyos betegségét is beleírta a könyvsorozatába
Sokan nem tudják, hogy a Negyedik szárny főhősének karakterét Rebecca Yarros magáról mintázta. Az írónő gyerekkorában csak olyan fantasy regényeket olvasott, ahol a főhősnő egy rettenthetetlen erős és harcos karakter volt, aki mindig készen áll a kihívásra. Gyerekként ő is szeretett volna ilyen karakter lenni, de neki a sors más utat szánt. Yarros sokáig nem tudta megnevezni a saját betegségét, csak akkor jött rá, hogy mi pontosan a diagnózisa, amikor a gyerekeinél is jelentkeztek a tünetek. Kiderült, hogy Ehlers-Danlos szindrómában (EDS) szenved, ami egy kötőszöveti krónikus betegség. Mivel az EDS-es betegek egészségesnek látszanak, ezt az állapotot láthatatlan fogyatékosságnak is nevezik. Ez a kollagén, és fehérje előállítási és feldolgozási zavar gyakran okoz gyenge kötőszöveteket, így a beteg izmai és inai gyakran elszakadnak, az ízületei nagyon mozgathatóak, gyakoriak a ficamai, könnyen sebezhető, sérülékeny a bőre, gyakran véraláfutásos a teste. Yarros az EDS mellett poszturális ortosztatikus tachycardia szindrómában (POTS-ban) is szenved, amely egy kevésbé ismert betegség, de eléggé szörnyű, mert gyakori migrénes fejfájással és nagyon erős szédüléssel társul. Ez a betegség sokszor az írónő mindennapi életét is megnehezíti, mert amikor fellángol a betegsége, akkor arra is képtelen, hogy lábra álljon.
Yarros fantasy regényének főszereplője, Violet az EDS tüneteit hordoz magában, ám karaktere mégis erős és harcos természet. Így dacol az írónő az életét megnehezítő betegség ellen, és így akarja felhívni a figyelmet a láthatatlan fogyatékosságra. A romantasy regényekben ritkán olvashatunk ilyen betegségekről, így a Negyedik szárny egyfajta újdonság a saját kategóriájában. Hogy milyen sorsot szán főszereplőjének és a sárkányoknak az írónő, ezt a rajongók sem tudják, hiszen az öt kötetesre tervezett sorozat legfrissebb részére még sokat kell várni. Főleg annak tudatában, hogy Yarros nemrég megígérte, hogy lassít egy kicsit az írói tempóján, és pihen, mielőtt folytatja a sárkányos romantasy sorozatát. Azt viszont megígérte, hogy nem jut a sorozata G.R.R.Martin sorsára, akinek a Trónok harca sikertörténetéből azelőtt készült el a filmsorozatot, hogy az író befejezte volna a könyvváltozatának megírását.
Rebecca Yarros egyébként hat gyermeket nevel veterán férjével. Két fia is az örökletes Ehlers-Danos szindrómában szenved, de van egy örökbefogadott lányuk, aki autista. Férjével 2019-ben alapították az OneOctober névre hallgató nonprofit szervezetet. Yarros szenvedélyesen törekszik az alapítványa által a nevelőszülői rendszer javítására, és az örökbefogadott gyermekeket támogatására.
The post Ki az a Rebecca Yarros, akinek a fantasy könyveiért megőrül a fél világ? first appeared on nlc.