A csütörtöki bombariadók után a kormány által létrehozott Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) elnöke az InfoRádióban arról beszélt, hogy nincs félnivalójuk diákoknak, szülőknek, tanároknak. Horváth Péter szerint a magyar iskolák a legbiztonságosabbak közé tartoznak. Ezt azzal magyarázta, hogy hazánkban kevésbé fordulnak, vagy fordultak elő olyan típusú támadások, mint más országokban.
A pedagóguskar elnöke azt mondta: bomba- vagy tűzriadó esetére külön protokoll van az intézményekben. A gyerekeket ki kell vezényelni az épületből, hívni kell a rendőrséget. Az iskolák gyors kiürítését rendszeresen gyakorolják. Hasonlóan meghatározott eljárásrend van arra is, ha veszélyes eszközt vagy anyagot, fegyvert találnak egy intézményben, esetleg diáknál.
Amennyiben felmerül a gyanú, hogy egy diáknál ilyen eszköz van, értesíteni kell a szülőt, valamint a rendőrséget, ugyanis az iskola nem végezhet motozást, nincs rá egyszerűen felhatalmazása, és nincs is erre szakember.
Horváth Péter külön kiemelte, hogy a beléptetés az iskolákba szintén szabályozott, mindenhol porta működik, csak azokat engedik be, akik jelezték előre az érkezésüket, akiknek ezt a vezetés engedélyezte.
Orbán Viktor csütörtökön bejelentette, az iskolák biztonságát megerősítik a bombariadók miatt. A miniszterelnök az állami rádióban pénteken azt mondta: jól vizsgázott az állam az iskolákat ért fenyegetéseknél. Több mint háromszáz iskolát vizsgáltak át a rendőrök csütörtök estig, sehol sem találtak robbanószerkezetet, az élet visszatért rendes kerékvágásába, de a fenyegetéseket komolyan kell venni, mert „egy bolond százat csinál”, Nyugat-Európában pedig terrorcselekmények vannak hetente.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) azt kérdezte Orbán Viktortól, hogy adjon egyértelmű választ, miként erősítené a diákok, a kollégák személyi biztonságát. A PDSZ azt kérte:
vonják vissza a pedagógusok mobilhasználatát korlátozó rendelkezéseket a gyors és hatékony információátadás és intézkedések érdekében;
vonják vissza a tanulók infokommunikációs eszközök begyűjtésére és elzárására vonatkozó szabályt azért, hogy fenyegetettségi helyzetben a szülők gyermekeiket el tudják érni;
biztosítsanak anyagi forrást megfelelő szociális munkásra, iskolapszichológusra az oktatási – különös tekintettel az érintett oktatási – intézményekben;
civil szervezetek bevonásával készítsék fel a pedagógusokat, szülőket, diákokat a terrortámadásokra tudatosságnövelő szakmai programok segítségével;
dolgozzanak ki kommunikációs stratégiát a pánik csökkentésére, mely csökkenti a diákok, szülők és kollégák aggodalmát;
kerüljék el mindenkor, hogy a nevelési-oktatási intézményekben dolgozókat küldjék be átvizsgálni az épületeket;
a fenntartó mindenkor gondoskodjon a tanulók és az iskolai dolgozók biztonságos elhelyezéséről!
The post Iskolai bombariadók: reagált az NPK elnöke first appeared on 24.hu.