Image architect, azaz arculatépítész – így nevezi magát Law Roach, aki néhány éve le is védette ezt a kifejezést. A legszélesebb körben talán Zendaya stylistjaként ismerik, akinek nagyban köszönhető, hogy a tehetséges színész-énekesnő korunk egyik meghatározó divatikonjává is vált. Rajta kívül azonban számos más világsztárral – köztük Celine Dionnal, Bella Hadiddal, Anne Hathaway-jel, Mary J. Blige-dzsal, Kerry Washingtonnal, Ariana Grandéval, Hunter Schaferrel, Naomi Campbellel – is alkotott az elmúlt években divattörténelmi jelentőségű pillanatokat. Az arculatépítész kifejezés pedig esetében a legkevésbé sem tűnik szerénytelennek.
Mindig a magam módján csinálom a dolgokat, a saját értelmezésemben… Számomra az arculatépítész egy pillanatot ad át, egy megjelenés merészségét és drámaiságát, amelyet egy olyan nő (vagy bárki, hogy őszinte legyek) egészít ki, aki tisztában van a saját értékeivel
– írja tavaly megjelent könyvében.
Lawrence Roach 1978-ban született és Chicago déli részén nőtt fel. Ő volt a legidősebb öt testvére közül, akiket egyedülálló édesanyjuk nevelt. Már gyerekként érdeklődött a divat iránt, azonban szerény anyagi körülményeik okán a család nem engedhette meg magának, hogy új holmikat vásároljanak. Nagymamájával azonban gyakran járták a város turkálóit, ahol Roach rákapott a kincsvadászatra. 14 éves volt, amikor elköltözött otthonról, onnantól kezdve a saját lábán kellett megállnia. A tanulással azonban nem hagyott fel, olyannyira, hogy nem csupán a középiskolát fejezte be, de diplomát is szerzett a Chicagói Állami Egyetem pszichológia szakán.
A divat, azon belül is főképp a vintage ruhák iránti szenvedélye azonban továbbra is elkísérte, olyannyira, hogy az hobbiból végül hivatássá vált. 2009-ben Deliciously Vintage néven nyitotta meg használtruha-üzletét egy barátjával, Siobhan Stronggal. Még ugyanebben az évben betért a boltba Kanye West, amiről a TMZ bulvármagazin is beszámolt, ezzel pedig a Deliciously Vintage egy csapásra felkerült a divatipar térképére. Hamarosan neves magazinok és sztárok stylistjai lettek a vállalkozás kliensei. Roach pedig ennek kapcsán látta meg az érvényesülés lehetőséget a maga számára is a stylist szakmában. „Ismertem néhány stylistot a tévéből, de hirtelen azt gondoltam: Ó, várj, nem csak három stylist létezik, hanem rengeteg. Ez egy életképes bevételi forrás az emberek számára. Ez csak közelebb hozta az egész ötletet, hogy ezt is csinálhatnám” – mesélte a 10 Magazine riportjában.
Lássa a világ!
2011-ben egy ügyfelén keresztül ismerkedett meg az akkor 14 éves, pályája elején álló Zendayával. Az ügyfél Zendaya édesapja, Kazembe Coleman barátja volt, aki felkérte Roach-ot, hogy segítsen a lánynak ruhát választani Justin Bieber Never Say Never című koncertfilmjének premierjére.
„Azon a napon, amikor találkoztunk, elmentünk vásárolni, soha nem felejtem el, hogy elmentünk a bevásárlóközpontba, otthagytuk az apját és a nagynénjét, és csak rohangáltunk. Amikor visszaértünk, az apja leszidta: nem ismered ezt a férfit. Rohangálsz ki-be ezekből az üzletekből, és ruhákat próbálgatsz vele. Nem ismered ezt az embert – idézte fel Roach egy visszaemlékezésében. – Megígértük egymásnak, hogy minden tőlem telhetőt megteszek, hogy a világ lássa, milyennek látom őt.”
Akkor kezdődött el az a közös munka és egyben az a szoros baráti kapcsolat, mely a mai napig tart – és immár az élő divattörténelem része. A Disney-produkciókban akkoriban már feltűnt, ám még igencsak feltörekvőben lévő énekes-színésznő és a pályakezdő stylist előtt persze nem nyíltak meg egyik napról a másikra a divatipar ajtajai. Roach tavaly a The Cutting Room Floor podcastben beszélt arról, hogy kezdetben a nagy divatházak – melyeket konkrétan meg is nevezett: a Saint Laurent, a Dior, a Valentino, a Chanel és a Gucci – elutasították őket, amikor ruhákat kértek tőlük Zendaya számára. A stylist pedig ezt a helyzetet úgy oldotta meg, hogy vintage darabokba, illetve lehetőleg celebek által korábban már nyilvánosan viselt ruhákba öltöztette Zendayát, azzal a nem titkolt céllal, hogy a magazinok felfigyeljenek a ruhaismétlésekre. A taktika pedig bevált.
Az ezt követő években Zendaya pályája egyre magasabbra ívelt, az Eufória pedig meghozta számára a nagy áttörést és a valódi sztárstátuszt. Emellett pedig divatikonná is vált, jelentős mértékben Law Roach munkájának köszönhetően, aki vele párhuzamosan mind feljebb és feljebb emelkedett a ranglétrán, egészen a divat-, egyszersmind a szórakoztatóipar legfelsőbb köreiig.
Roach karrierjében a másik mérföldkövet Celine Dion stílusának megújítása jelentette. Az énekesnő férje 2016-ban bekövetkezett halála után látványos stílusváltáson esett át, melyben Law Roach segítette. „Az emberek azt mondták: annyira megváltoztattad őt. Én pedig mindig azt mondtam: soha nem változtattam meg. Minden, amit akkor láttál, amikor elkezdtünk együtt dolgozni, az legbelül mindig is megvolt benne. Nem hiszem, hogy bárki valaha is megadta volna neki az engedélyt vagy a felhatalmazást, hogy ilyen legyen. Pedig mindig is ilyen lány volt” – nyilatkozta erről utóbb.
Roach az elmúlt másfél évtizedben gyakorlatilag újraértelmezte a celebstylist szerepét. Ahogyan azt J’Nae Phillips brit szakújságíró és vezető trendelemző megfogalmazta: „Nemcsak híres ügyfelei kinézetét formálja meg, hanem pillanatokat és impulzusokat is alkot a divaton keresztül. A stílust a színfalak mögül kihozta a szabadba, ami megváltoztatta azt, ahogyan a közönség fogyasztja, csodálja és megérti a divatot.”
Munkamódszeréről Roach a következőképp beszélt a Fast Company riportjában: „Számomra mindig az érzelmekkel kezdődik. Ki kell találnom, hogy ki az ügyfél, és aztán, amikor elkezdem a folyamatot, hogy az kliensnek egy megjelenést alkossak, meg kell néznem, hogy a ruhák kiváltanak-e belőlem valamilyen érzést. Elkezdtem úgy gondolni magamra, mint történetmesélőre is. Úgy találtam, hogy az emberek élvezik, ha van valamilyen referenciapont vagy narratíva. Nagyszerű, amikor olyan ügyfeled van, mint Zendaya, aki az egyik legjobb abban, hogy bármilyen karakterré át tudjon változni.”
A legkevésbé nyugdíjazott nyugdíjas
2023 márciusában igencsak váratlan lépésnek hatott, amikor Roach bejelentette visszavonulását a divatipartól. Azóta már tudjuk, mindez nem jelentett teljes visszavonulást. Sőt! Ahogy ő maga fogalmazott a The New York Times-nak adott nyilatkozatában: „Én vagyok a legkevésbé nyugdíjazott nyugdíjas.” Múzsájával, Zendayával továbbra is együtt dolgozik, a tavalyi évben egyebek között olyan emlékezetes divatpillanatokat alkottak együtt, mint a futurisztikus robotruha a Dűne: Második rész londoni premierjéről, a Challengers film turnéjának tenisz ihletésű outfitjei, illetve azok a pazar öltözékek, melyeket a színész-énekesnő a Met-gála egyik társelnökeként viselt.
Szintén 2024-ben School of Style néven egy innovatív online oktatási platformot is indított, amelynek célja, hogy segítse a kezdő stylistokat a divatiparban való eligazodásban és karrierjük beindításában. Mindemellett pedig ősszel megjelentette első könyvét How to Build a Fashion Icon: Notes on Confidence from the World’s Only Image Architect címmel, melyet leginkább önsegítő könyvként definiál. „Ha ezek a híres, gyönyörű nők azt mondják, hogy képesek voltak önbizalmat találni, vagy még több önbizalmat meríteni abból, ha velem dolgoztak, akkor arra gondoltam, milyen csodálatos dolog lenne ezt a tömegeknek átadni” – nyilatkozta az Elle.com-nak a kiadványról.
És ha valakire, rá tényleg igaz, hogy nagyon mélyről jutott egészen szédítő magasságokba. Talán éppen ezért, kifejezetten realistán látja a saját szerepét: „A divat még mindig egy kicsit elitistának és sznobnak tűnhet, és én nem ilyen vagyok. Végül is én egy szolgáltató vagyok. Olyan vagyok, mint a kertész. A világ legjobb ruháit viselhetem, de ettől még nem leszek jobb, mint az az ember, aki mellett állok. Ezt mindig szeretem észben tartani.”
The post A turkálótól a Met-gáláig: Law Roach, az arculatépítész first appeared on nlc.