Már az ókorban is fogadkoztak
Az újévi fogadkozás szokása nem újkori találmány, már az ókori Babilonban is szokás volt az év elején fogadkozni az isteneknek. Igaz, ekkor még az új év március közepén kezdődött, és a fogadalomtétel egy 12 napos ünnep keretében történt, aminek konkrét célja is volt: az időjárási viszonyoknak és a folyók áradásának kiszolgáltatott népek tavasszal a bő termés reményében bármit megígértek az isteneknek.
Mára jelentősen átalakult ez a szokás, a modern kori ember a saját vágyainak, álmainak megvalósulásához kötődően tesz fogadalmakat. A Micra Market Research egymást követően három évben is felmérte az újévi fogadalmak szokásait a magyar lakosság körében. A kutatásokból az derült ki, hogy a felnőtt magyar lakosság több mint fele tett már életében újévi fogadalmat. Ezek jó része az életmódhoz, egészséghez kötődik – például lefogyunk, többet sportolunk, leszokunk a dohányzásról.
Január harmadik hetére a legtöbben elbukunk
A rossz hír azonban az, hogy ezeknek a fogadalmaknak a jó részét nem tartjuk be, sokat már nagyon korán, akár az új év első napján megszegnek. A Micra mellett más felmérések is azt bizonyítják, akár már januárban felhagyunk a legtöbb fogadalommal. A Strava nevű online fitneszszolgáltatás a globális adatbázisa alapján még azt is megmondta, melyik a legveszélyesebb nap, vagyis mikor engedik el legtöbben a fogadalmukat: január 12-én. A Micra elmúlt években végzett kutatása alapján január közepén háromból ketten még kitartottak, a válaszadók 24 százaléka azonban ekkorra már feladta a dohányzással kapcsolatos fogadalmát, 10 százalékuk pedig bele sem kezdett a megvalósításba.
„A bukás fő oka a nem reális célokban rejlik. Fel kell ismernünk, hogy egy naptári ünnep nem fog kicserélni minket, január elseje senkibe nem fog extra akaraterőt varázsolni. Ennek felismerése egy betartott fogadalom első lépése lehet. A sikeres változás elengedhetetlen feltétele, hogy meg akarjunk változni, és legyen tervünk arra, hogyan kell eljutni az áhított állapotba. Meg kell tervezni, elő kell készíteni a változást, és csak utána belevágni apróbb lépésekkel, kisebb szakaszokra tervezve” – mondja dr. Medgyesi János háziorvos, foglalkozás-egészségügyi szakorvos.
A siker kulcsa a fokozatosság és az ártalomcsökkentés
A fokozatosság elvét a Micra kutatása is igazolni látszik. A dohányzással kapcsolatos tervek közül az bizonyult a legtartósabbnak, amelyik a fogyasztás csökkentését célozta. Az ilyen jellegű fogadalmat az érintett válaszadók 88 százaléka tartotta még január közepén is. Azok a válaszadók is igen sikeresek voltak a fogadalmaik megtartásában (72%), akik azt a célt tűzték ki, hogy valamilyen égés nélküli, kevésbé ártalmas megoldásra váltanak, amilyenek például a hevítéses technológiák, az e-cigaretták vagy a dohányt nem tartalmazó nikotinpárnák. Ezzel szemben a dohányzás teljes feladását célzóknak csak közel a fele tudta fenntartani hosszabb távon az elhatározását.
Fontos leszögezni, hogy a leszokás a leghatékonyabb módja az ártalomcsökkentésnek. Azok számára, akik nem képesek rögtön lemondani a hagyományos cigarettáról, érdemes lehet tájékozódni a füst nélküli megoldásokról. Ezekkel a technológiákkal az égés során keletkező füstben lévő káros anyagok elkerülhetőek.*
*A bizonyítékok széles körére alapozva, és feltételezve a cigarettáról való teljes leszokást. Ezek a termékek nem kockázatmentesek, és függőséget okoznak.
Ez a médiatartalom társadalmi célú reklám. A cikk és az alapjául szolgáló kutatás a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. megrendelésére készült. További információkat talál az égéshelyett.hu oldalon.
The post Megelőzhetők az újévi kudarcok first appeared on nlc.