A horvát állampolgárokat közelmúltban ért kellemetlenségek miatt a horvát külügyminisztérium frissítette az egyes országokra vonatkozó ajánlásait, és arra figyelmeztette az állampolgárait, hogy ha nem szükséges, ne utazzanak Szerbiába.
A minisztérium pár órával korábban egy tiltakozójegyzéket is átadott Szerbia zágrábi nagykövetének, amiben élesen bírálta a szerb hatóságok horvát állampolgárokkal szembeni fellépését.
A legutóbbi eset öt horvát állampolgárt érintett, akik egy belgrádi konferencián vettek részt. Az öt nő az ERSTE Alapítvány rendezvényére kapott meghívást, több másik ország képviselőjével együtt. Miután visszatértek a szállodájukba, civilruhás rendőrök várták őket a hallban, akik arra kérték őket, hogy menjenek be velük a rendőrségre. A kihallgatásuk egész éjjel tartott, majd reggel közölték velük, hogy 24 órán belül el kell hagyniuk az országot, és egy évre ki is tiltották őket Szerbiából. A kitoloncolás indokaként azt írták: „a Szerb Köztársaság és állampolgárai biztonságának védelme érdekében”.
Davor Bozinovic horvát belügyminiszter a sajtónak úgy nyilatkozott: nem biztos abban, hogy a szerb hatóságoknak van magyarázatuk a történtekre. „Ha nincs magyarázat arra, hogy miért vesznek őrizetbe horvát állampolgárokat, jogos a kérdés, hogy mindez véletlen egybeesés-e?” – mondta arra utalva, hogy a közelmúltban több hasonló eset is történt, amikről értesítették az EU szerbiai intézményeit.
Azt mondta, mivel nem egyedi esetről van szó, indokoltnak és észszerűnek tartották tájékoztatni polgáraikat az esetlegesen tapasztalható kellemetlenségekről, különösen azokon a területeken, ahol tiltakozások zajlanak Szerbiában.
Frissítés
Az Európai Bizottság a történtekre közleményben reagált, amiben aggodalmának adott hangot amiatt, hogy uniós és nyugat-balkáni országokból érkező békés civil társadalmi aktivistákat vettek őrizetbe Szerbiában, majd a hatóságok felszólították őket az ország elhagyására, mert „biztonsági kockázatot jelentenek”.
A bizottság szerint a nemzetbiztonság érdekében hozott intézkedéseket a szerb jogi keretekkel meg az európai és nemzetközi emberi jogi normákkal összhangban kell végrehajtani, és „az ilyen intézkedések nem eredményezhetik az egyének szabadságjogának korlátozását, beleértve a külföldi állampolgárokat is”.
A szlovén külügyminisztérium szerint a workshop 13 résztvevőjét utasították ki a szerb hatóságok az országból, bosznia-hercegovinai, horvát, román, szlovén és északmacedón állampolgárokat. „A szlovén állampolgár nem kért konzuli segítséget, és információink szerint már elhagyta Szerbiát. A szerb hatóságok hivatalosan még nem értesítettek bennünket az esetről” – közölte a minisztérium a sajtóval. (MTI)