Még tavaly december 16-án elfogadott egy fontos döntést azt Európai Unió Tanácsa, amelynek következtében a magyarországi boltokban is jelentős változásokra számíthatunk. A csomagolásról és a csomagolási hulladékról szóló rendeletet mérföldkőnek tartják az EU-ban keletkező hulladék mennyiségének csökkentését és az újrahasználat növelését célzó folyamatban.
Mint a Portfolio.hu írja, az új szabályozás által behozott egyik leglátványosabb változást az jelenti, hogy a 2030. január 1-jétől a 400 négyzetméternél nagyobb eladótérrel rendelkező végső forgalmazóknak törekedniük kell arra, hogy az eladóterük 10 százalékát mind élelmiszertermékek, mind nem élelmiszer-jellegű termékek számára újratöltő állomások kialakítására szánják. Ennek már ma is vannak előképei a hazai diszkont áruházakban, ahol bizonyos termékeket lédig, nem csomagolt, ömlesztett formában lehet megvásárolni. A szabályok a zöldséges, gyümölcsös pultok kínálatát is érdemben érintik, például a másfél kilogramm alatti egységcsomagok esetében tilos lesz a műanyag használata. Ez vagy azt fogja eredményezni, hogy megszűnnek az egységcsomagok, vagy a helyenként már ma is alkalmazott papíralapú, illetve egyéb megoldások nyerhetnek teret.
Az egyik legkorábban látványos változást hozó előírások közé tartozik az egyszer használatos palackok 25 százalékos újrahasznosított alapanyag tartalmára vonatkozó, 2025. január 1-jétől érvényes, már említett követelmény. Bár itt is valami hasonló történt, mint az 50 forintos visszaváltási díjas egyszer használatos palackok bevezetése során, vagyis a kereskedők igyekeztek betárazni a hagyományos csomagolású termékekből, így még hónapokig polcon lehetnek ezek a termékek, de fél éven belül ez a váltás is le fog zajlani. A palackokon a változásról tájékoztató új jelzések jelennek meg, maguk az újrahasznosított alapanyagot tartalmazó PET palackok pedig kevésbé lesznek átlátszóak, mint az elsődleges alapanyagból készült társaik, de a gyártók dolgoznak ennek a halvány szürke árnyalatnak a minimalizálásán.
A vásárlók pénztárcája is meg fogja érezni ezt a változást: az új, környezettudatosabb, fenntarthatóbb rendszer magasabb költségszinten működtethető, mind az eddigi lineáris modell.
Például az újrahasznosított PET granulátum ára az addicionális fejlesztési, beruházási igényből adódóan jelenleg körülbelül 50 százalékkal haladja meg a nem újrahasznosított, úgynevezett szűz PET granulátum árát, ami természetesen a gyártási költségekben is megjelenik. Ez már a 25 százalék újrahasznosított alapanyagot tartalmazó palackok árát is érezhetően emeli a hagyományos palackokhoz képest, és inflációt generál.
Polony István, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége többutas csomagolások munkacsoportjának vezetője szerint lesznek olyan termékkategóriák, amelyekben a költségemelkedés hatására a fogyasztói kereslet lemorzsolódása lesz tapasztalható. Ez a hatás egyébként már az elmúlt évek áremelkedése, illetve az 50 forintos visszaváltási díjat behozó DRS rendszer bevezetése után is megfigyelhető volt, ugyanis kereskedői jelzések szerint mérséklődött a szénsavmentes palackozott ásványvíz kereslete. A vásárlók várhatóan – például a zöldségek és gyümölcsök esetében is – új gyakorlatokat fognak kialakítani, és a lédig termékek aránya várhatóan drámaian meg fog nőni.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Drágulnak a PET-palackok, sőt látványos változásokon is átesnek first appeared on nlc.