A mai bombariadó hosszú időre ad beszédtémát, az érintett szülőktől komoly szervezőkészséget igényelt a helyzet kezelése. Volt iskola, ahol a kapkodás miatt a gyerekek táskája telefonja is ott maradt, azokért pedig nem mehettek vissza, így szüleikkel sem volt könnyű megbeszélniük hazajutásuk módját.
Az nlc Facebook-oldalán sorra írnak a szülők arról, melyik iskola kapott bombafenyegetést, Újpesten, Zuglóban, Óbudán, a Belvárosban, Terézvárosban, a XII. kerületben, vagy Pécsett. Volt aki arról számolt be portálunknak, hogy
gyereke óvodáját fenyegették meg bombariadóval.
Munkatársaink között sok a szülő, tőlük is kaptunk hozzászólásokat a témához. Videósunk ezt írta: „reggel kilenc körül jött a KRÉTA-ba a levél, miszerint bombariadó van az iskolában. A gyerekeim egy budapesti iskolába járnak, és
mivel alsósok, nem önállósíthatják még magukat, hogy hazajöjjenek maguktól.
A terv az volt, hogy elmennek múzeumba, de végül meghiúsult a dolog, így mi, szülők most kapkodunk össze-vissza, ki hogyan oldja meg a helyzetet.
Amennyire buli volt ilyesmit gyerekként átélni,
felnőttként épp az ellenkezőjét érzem, mert persze épp mára terveztem be nagyon sok munkát magamnak. Murphy-törvénye, minek szórakozom vele. Alapvetően engem nem rázott meg a hír, nem először találkozom ilyesmivel, bár a levél, aminek kíséretében érkezett, eléggé ijesztőnek tűnik. Mivel még soha nem robbantottak itthon iskolákban,
egyszerűen az agyam nem engedi, hogy féljek ettől és nem is félek, inkább csak a bosszankodást váltja ki, hogy nekem most munkanapom van, és hogyan fogom én ezt most megoldani.
A mi gyerekeinknek nem mondták el, hogy bombariadó van, mert nem akarták őket megijeszteni. Az alsósok csak annyit tudtak, hogy tűzvédelmi gyakorlat van és ezért kell elhagyni az iskolát. Nem is ijedtek meg, még mindig nem hiszik el, hogy valóban bombariadó volt a suliban. Kitűnően érzik magukat, átmentek az egyik osztálytársukhoz kockulni. Nekik ez buli, de hallottam olyan elsősről, aki sírva ment haza, úgy megijedt a hírtől. Nálam ez az idióta gyerekcsíny kategória egyelőre! Maradjon is így!”
Filmes szakírónk kisfia
egyáltalán nem vette olyan könnyen a hírt, megijedt:
„Nem aggódtam túl a dolgot, nyilvánvaló ijesztgetésnek/trollkodásnak tűnik, ami inkább a rendszert próbálja összezavarni és hangulatot akar kelteni, mint valódi fizikai veszélyt okozni, de ettől még úgy kell kezelni, mintha az utóbbi veszély is fennállna, és ez jelenti az igazi gondot.
Minden olyan fenyegetés, ami gyerekeket érint, mélyen aljas dolog, ahogy a fenyegetés politikai célra történő felhasználása is az. A nagyobb gyerekeknek ez már kicsit „buli”, lehet lógni a suliból, de
az én fiam még elsős, és tényleg megijedt attól, hogy felrobbanhat az iskolája, hiszen most találkozott először a bombariadó fogalmával. Már eleve az szörnyűség, hogy csupán hétévesen kell megismerkednie ezzel az egésszel.”
Olyan munkatársunk is volt, aki
időre ment volna valahová, ebbe zavart bele
a bombariadó:
„Éppen akkor ültem be az Überbe, amikor a sofőr lánya bejelentkezett, hogy vigye haza a suliból, mert bombariadó van. Ő a város másik végében volt, szóval végül az anyukája ment érte. Azért nagy szerencséje volt, mert más iskolákban az elzárt mobilokat sem adták ki azonnal. A gyerekek ott fagyoskodtak és szüleiket sem tudták azonnal értesíteni.”
Január 23-án, csütörtök reggel
Magyarország 268 iskolájában, köztük 245 budapestiben volt bombariadó. Az érintett intézmények, illetve egyes tankerületek ugyanazt a rossz magyarsággal írt levelet kapták meg a bombafenyegetésről, „Allah nevében”.
Szerdán Bulgáriában történt hasonló, összehangolt akció, ott is kiürítették az iskolákat. Csehország és Szlovákia összesen közel nyolcszáz általános és középiskolája pedig tavaly szeptemberben kapott bombafenyegetéseket, sőt Szlovákiában már az elmúlt tanévben, májusban is volt példa erre – írja az ottani Napunk.
Michal Koudelka, a cseh szolgálatok vezetője november közepén azt közölte, hogy a fenyegetések mögött Oroszország áll. Bombafenyegetések a Baltikumban is előfordulnak mostanában. A litván főváros Vilniusban 26, orosz nyelvű fenyegető üzenetet kézbesítettek, tavaly ősszel pedig Lettországban és Észtországban is előfordultak hasonló esetek. A helyi belügyminisztériumok szerint valószínűleg
„ellenséges államok” állnak a fenyegetések mögött,
pánik- és zűrzavarkeltés céljával – így tehát az információs hadviselés műveleteinek tekinthetők. A mai bombariadók miatt a magyar rendőrség közveszéllyel fenyegetés bűncselekménye miatt rendelt el nyomozást. Az országos rendőrfőkapitány a nyomozásra a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodát (KR NNI) jelölte ki. Az ügy mielőbbi felderítése érdekében valamennyi területi szervet utasították a KR NNI-vel való soron kívüli együttműködésre.
The post „A rendszert próbálja összezavarni és hangulatot akar kelteni” – így éltük át a bombariadót first appeared on nlc.