Milliós számban vannak még a lakosságnál forgalomból kivont fillérek. Miután kivonták a forgalomból, még évekig be lehetett váltani a Magyar Nemzeti Banknál, azóta viszont már csupán eszmei értéke van. Van azonban olyan 10 filléres, amelyért akár százezer forintot is kaphat a tulajdonosa.
Becslések szerint még mindig több millió példány van a magyaroknál a kivont fillérekből. A tucatérmékért többsége ma már nem sokat ér, azonban léteznek gyűjtői darabok, melyekért kisebbfajta vagyonokat is kaphatunk – írja a Promotions.
Az 1950-es Magyar Népköztársaság köriratos alumínium 10 filléres azonban kivételt képez. Az 1946-ban a forint bevezetésének évétől számított 4 évben alumínium-bronz ötvözetből készültek a 10 filléresek. Ezt végül 1950-ben változtatták meg és a későbbiekben már alumíniumból verték őket. A Magyar Állami Váltópénz körirat sem maradt meg, helyette Magyar Népköztársaság körirat került az érmékre.
A 10 filléres alumínium érme többsége elhasználódott, alig néhány hibátlan darab maradt meg, így az úgynevezett „verdefényes” állapotú példányok akár 100 ezer forintot is megérnek a gyűjtők számára. A definíció szerint ezek forgalomban sosem voltak, azaz nincs nyoma rajtuk karcnak, peremhibának, kopásnak, szennyeződésnek.
Nemrég beszámoltunk arról, hogy rengeteget érhet egy bizonyos 50 forintos pénzérme. Az 1993-as kiadású 50 forintosból ugyanis alig néhány százezer készült. Nem olyan részletgazdag, mint a többi kiadás, a hátulján található fatörzs és kerecsensólyom sem. A fő értékét ez adja, ám az is fontos, hogy milyen állapotban van. Az érméknél leginkább a kopást figyelik: minél újszerűbb egy pénz, annál többet ér. Jelenleg akár 30-40 ezer forintot is ér egy szebb példány ebből a pénzérméből.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Százezret is érhet ez a 10 filléres! Lehet, hogy még nálad is lapul! first appeared on nlc.