„Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) – rendkívül szokatlan módon – az ajánlatkérés fázisában kért adatszolgáltatást a MÁV Zrt-től a nemrég meghirdetett állomásmegújítási programjával összefüggő tevékenységek ellenőrzése céljából” – kezdi magyarázatát a MÁV közleményében.
A MÁV szerint a kérés meglepő és a pályázat jelenlegi fázisában nem is teljesíthető, hiszen a kért információk, adatok túlnyomó többsége csupán a beérkezett ajánlatok értékelése, majd az azokra épülő koncepciók kidolgozása után állhat rendelkezésre.
Ezért nem tudják és nem is akarják megelőlegezni egy folyamatban lévő pályázat majdani eredményét, ugyanakkor a MÁV „a rendelkezésére álló adatok és információk hozzáférhetővé tételével természetesen együttműködésre törekszik az ÁSz szakembereivel”.
Közleményében a MÁV is emlékeztet arra, hogy az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) olyan befektetők, ingatlanfejlesztők jelentkezését várja, „akik az ingatlanok egy részének, korlátozott időre szóló, kereskedelmi célú hasznosításáért cserébe vállalják az adott állomásépület és környezetének megújítását”.
Vitézy Dávid erről azt írta, hogy „gyorsan lezavart pályázattal 99 évre magánkézbe adná Lázár János és a MÁV a Nyugatit, a Délit, a Keletit és a Kelenföldet – illetve 89 hektáron a teljes környezetüket, fél budapesti városrésznyi területeket, bármiféle városfejlesztési vagy vasútfejlesztési előírás, garancia nélkül”.
A jelentkezés határideje január vége, vagyis a pályázat első fázisa még le sem zárult, így a MÁV szerint az ÁSZ adatkérése „nehezen értelmezhető és nem is teljesíthető, hiszen a szervezet által 5 munkanapos határidővel bekért – azaz bőven a pályázat ajánlattételi szakaszának január 31-i határideje előtt várt – adatok érdemi része, fogalmilag még nem áll, és nem is állhat a vasúttársaság rendelkezésre”.