Călin Georgescu magabiztosan vezet a 2025-ös elnökválasztások első fordulójára készített első közvélemény-kutatás szerint, amit az Avangarde Intézet készített január 10. és 16. között, írja a Libertatea alapján a Transtelex.
A felmérés szerint Georgescu 38 százalékkal áll az élen, őt követi Crin Antonescu, a PSD-PNL-RMDSZ közös jelöltje, aki 25 százalékot ért el. A harmadik helyen Nicușor Dan, Bukarest polgármestere áll 17 százalékkal, majd George Simion és Elena Lasconi 6-6 százalékkal, az utolsó helyen pedig Diana Șoșoacă 5 százalékkal.
A közvélemény-kutatás szerint ha a második fordulóra Crin Antonescu kerülne szembe Călin Georgescuval, akkor rendkívül szoros eredmény várható: Georgescu 39 százalékot kapna, míg Antonescu 38 százalékot.
Ha Elena Lasconi (USR jelölt) lenne Georgescu ellenfele a második fordulóban, Georgescu jóval nagyobb előnnyel nyerne. Ha Nicușor Dan kerülne szembe vele, Georgescu szintén jelentős előnyben lenne: 43 százalékos támogatottságot kapna, míg Dan 32 százalékot.
A megismételt elnökválasztások első fordulóját május 4-re, a másodikat május 18-ra tűzték ki. A Transtelex azt írja, hogy bár Georgescu esetleges újbóli indulása még bizonytalan, az első felmérés eredményei alapján egyértelmű, hogy jelentős támogatottsággal bír.
November 24-én tartották az elnökválasztás első fordulóját, amit óriási meglepetésre az ultranacionalista, Putyin-párti Călin Georgescu nyert. Azonban nem sokkal a második forduló előtt a román alkotmánybíróság érvénytelenítette az eredményt. A döntést azzal indokolták, hogy nemzetbiztonságot veszélyeztető külföldi beavatkozás miatt a teljes választási folyamatot elölről kell kezdeni. A román hatóságok nyomozást indítottak a befolyásolási kísérlet kivizsgálásáért.
Időközben Klaus Iohannis román államfő feloldotta azoknak a dokumentumoknak a titkosítását, amiket a Legfelsőbb Védelmi Tanács ülésén mutattak be. Ezekből a jelentésekből az derült ki, hogy Georgescu egy jól szervezett manipulációs kampánynak köszönhette az elnökválasztás első fordulójában aratott győzelmét, és erre a hivatalos állításával szemben rengeteg pénzt költött.
A román ügyészség szerint Oroszország kibertámadásokkal, illegális kampányfinanszírozással és digitális platformokon (TikTok) történő visszaéléssel avatkozott be az elnökválasztásba.