László 43 éves, futárként dolgozik a fővárosban, jobbára egész nap autóban ül, úgy szállítja ki a bevásárlóközpontokban leadott rendeléseket a vásárlóknak. Napközben koffeinnel, egészen pontosan kávéval tartja éberen magát, míg esténként alkohollal, egy-két doboz sörrel zárja a napot. Utóbbi a hétvégén csak fokozódik, mivel amikor nem dolgozik, a fáradt gőzt bulizással engedi ki, és ilyenkor alaposan a pohár fenekére szokott nézni.
A prosztatájával eddig nem igazán foglalkozott, ám az utóbbi időben felfigyelt arra, hogy időnként – a kávé és alkoholfogyasztásától függetlenül – nemcsak éjjel, de már nappal is – félóránként kell az illemhelyre szaladnia, és az is előfordult, hogy nem tudott elég gyorsan futni.
A kevesebb alkohol segít
Az alkohol pszichoaktív hatását valamennyien jól ismerjük, az emberek jelentős részének a mindennapi életében jelen van. Tartós vagy túlzott fogyasztása azonban a prosztata egészségét is képes befolyásolni. Leginkább a gyulladásos megbetegedések kockázatát növelheti.
Irritáló hatással lehet a húgyúti rendszerre, dehidratációt okoz, ezzel növeli a prosztatagyulladás lehetőségét. Vizelési problémák léphetnek fel a páciensnél – ahogy ez Lászlónál is történt. Emellett a tartós alkoholfogyasztás a tesztoszteron nevű hormonra is hatást gyakorol, gyorsíthatja a tesztoszteron lebontását a májban, az alacsony tesztoszteronszint miatt pedig megnagyobbodhat a prosztata, ami tovább rontja a vizelési zavarokat, és a szexuális aktivitásban is problémákat okozhat.
Habár az alkohol este nyugtat, éjszaka felületes alvást okoz, és mivel egész éjjel a bevitt folyadékmennyiségtől próbál a szervezetünk megszabadulni, alkoholfogyasztás után gyakori az éjszakai vizelés miatt kialakuló krónikus fáradtság.
Minimalizálni a kávét
Nemcsak az alkohollal volt gond László mindennapjaiban, hanem a túlzott kávéfogyasztással is. Aki az esti alkoholfogyasztása miatt egész éjjel a mellékhelyiségbe jár, az nem tudja kialudni magát. Ehhez nappalra kell valami, ami ébren tartja. A koffein talán a legelterjedtebb stimuláns a világon, ott van a kávéban, a teában, egyes üdítőkben. Zoltán úgy gondolta, hogy az egész napos vezetés során jól jön egy kis éberség. Ugyanakkor, a koffein vízhajtó hatása miatt gyakran kell a páciensnek mosdóba járni. Prosztataprobléma esetén ez komoly gondot okozhat, mert előfordulhat, hogy az illető nem tudja visszatartani a vizeletét huzamosabb ideig. Zoltán például sofőr, nem tud olyan gyakran megállni a szoros időbeosztása miatt. Azért is ment orvoshoz, mert nehezen tudja megszervezni, hogy félóránként megálljon.
Tehát a túlzott alkohol- és koffeinfogyasztás negatívan befolyásolja a vizelési zavarokat. Ajánlott mértékkel fogyasztani ezeket a stimulánsokat, főként a meglévő prosztatagondok mellett.
Fotó: Phytotec Hungária Bt.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.
The post Sör és kávé? Nem hinné, de a prosztatagondokon ezek sem segítenek first appeared on 24.hu.