Orbán Viktor Donald Trump beiktatása helyett a magyar uniós elnökséget értékelő budapesti konferenciát választotta. A miniszterelnök Szalai Zoltán MCC-főigazgatóval és a XXI. Század Intézetet vezető Schmidt Máriával mondott köszöntőt a rendezvényen.
Új világrend alakul
Orbán nyitásként elmondta, rengeteget dolgoztak a magyar elnökség sikerein. De voltak, akik az elnökség sikere ellen dolgoztak. „A külföldieket vigye el az ördög, a magyarokat pedig dugja a pokol legmélyebb bugyrába”. Orbán szerint az elnökség egy új korszak kezdete, a történelemkönyvekben úgy szerepel majd, mint az időszak, amikor Trump és a Patrióták elkezdték a nyugati világ átalakítását.
Orbán szerint Ázsia felemelkedésének éveit éljük, az angolszászok által dominált világrend véget ért. Az új hatalmi központok most alakítják ki az új kulturális, gazdasági kereteket, amik között évtizedekig élünk majd. A nagyfiúk gőzerővel dolgoznak az új geopolitikai renden, ezért áll az orosz-ukrán háború középpontjában Ukrajna NATO-tagsága. Amit Oroszország meg akar, és meg is fog akadályozni.
A gazdaságban az új technológiák területén folyik a legnagyobb csata. Ilyen az elektronika, az űrkutatás vagy a mesterséges intelligencia területe. Orbán szerint a nyugati liberálisok felépítették a woke-kapitalizmust, a versenyképesség elé helyezték erkölcsi szempontjaikat. Ezzel pedig megszüntették a gazdasági növekedést.
„Beszédes példa erre a zöld átmenet, ami éppen most teszi tönkre az európai ipart. Jó hír viszont, hogy Amerikában felébredtek. Rájöttek, hogy ha nem lépnek, Kína végleg elmegy mellettük. Ezért úgy döntöttek, hogy lejönnek a szerről”.
Orbán szerint az államszervezési modellek versenye a harmadik nagy terület. A nyugati liberális államszervezési modell megbukott, összeroppant saját hibáinak súlya alatt. Ellene lázadtak fel az amerikaiak. „Így pedig kinyílt a lehetőség más modellekre, jön az amerikai-brüsszeli szkander.”
Orbán szerint azért van ehhez köze magyar elnökséghez, mert „fél évig a cet gyomráig hatoltunk, és amit láttunk, az bizony nem volt szép”. Brüsszelben egyáltalán nem foglalkoznak a világ változásaival, még a versenyre való felkészülést sem kezdték el. Kényelmesen üldögélnek az öltözőben, miközben kint sorsdöntő meccs kezdődik. „Az EU-nak ki kellene józanodnia, de még a ráivás szakaszában van.”
A békestaféta átadása
Orbán azt mondta, a mi lelkiismeretünk tiszta, mert súlyos vitákat vállalva is figyelmeztettük Európát, hogy a háború gyengíti az Uniót. A magyar elnökség felemelte a béke zászlaját, és kinyitotta a tűzszüneti tárgyalások ajtaját. Emellett nyomás alá helyezte az uniós vezetőket, hogy kezdjenek el újra kommunikálni a háborúval kapcsolatban. „Ha nem hisszük, hogy európai katonák majd a moszkvai Vörös téren masíroznak, akkor szükség van a diplomáciára”.
„Büszkén adjuk át a békestafétát az amerikai kormánynak. Legyünk őszinték, ez mégiscsak nekik való feladat, mert a békéhez erő kell.”
Orbán szerint azért volt sikeres a magyar elnökség, mert megoldottuk Bulgária és Románia schengeni csatlakozását, közelebb hoztuk a balkáni országokat az Unióhoz, és a versenyképesség területén is értünk el sikereket. „Meloni asszonnyal áttörést értünk el a migráció területén, és megalapítottuk a patrióták európai pártját, ami a szuverenitást képviseli Brüsszelben.”
„Azon dolgozunk, hogy nyertesei legyünk az új világrendnek. A gazdaságunkat már a 2010-es évek elején modernizáltuk. Folyamatos volt a bérnövekedés, kivéve 2023-at, a háborús szankciók évét. Megkezdtük a legfejlettebb iparágak kiépítését Magyarországon”.
Elszigetelt Európa
Orbán az új szuverenista alapon álló magyar alkotmányról is beszélt. Azt mondta, új államszervezési módszert vezettek be. „Ahogy Amerikában mondják, Trumpok voltunk már Trump előtt. Pionírok vagyunk, bátor kísérletezők, nem a trendeket követjük, mint korábban. Ezért utálnak minket szívből a nyugati liberálisok.”
Orbán az új gazdaságpolitikáról azt mondta, hogy a nyugatiak csak politikai fogásnak tekintik a koncepciót, pedig valójában ez jelöli ki Magyarország különutas politikáját. Európa elszigetelte magát az új amerikai vezetéstől, Kínától, Oroszországtól és a jövő kontinensétől, Afrikától is. „Ha ez így megy tovább, Európa lesz az új világrend abszolút vesztese. De mi ebből nem kérünk, folyamatosan építettük a kapcsolatokat ezekkel a szereplőkkel.”
Orbán azt mondta, a magyaroknak kimunkált stratégiája van a jövőre, ezt még az ellenfeleink is ritkán vitatják. „Azt sem vitatja senki, hogy 2025-ben a magyar gazdaság növekedése legalább kétszerese lesz az Unió gazdasági növekedésének”.
Indulhat a támadás
Azonban 2025-ben már nem foglalkozhatunk csak saját magunkkal, mert egyre jobban kiterjednek az európai jogszabályok. Többé nem lehet közömbös nekünk, hogy az Unió beteg vagy egészséges. „Márpedig az Unió beteg. Nem képes szavatolni a régió biztonságát, jólétét, nem állítja meg a migrációt, és nem képviseli a gazdák érdekeit sem.”
Orbán azt mondta, a vita és a tanácskozás a jövőben már kevés lesz. A brüsszeli bürokraták meggyőzésére nem lehet politikát építeni, mert meggyőzhetetlenek. Az Unió kudarcot kudarcra halmoz, közben mégis erősödnek az uniós intézmények. Önvizsgálat helyett központosítással reagálnak a kudarcokra, és egyre többször élnek vissza hatalmukkal, például nem fizetik ki a forrásokat.
Úgy látja, Brüsszelben nem gondolják, hogy az Unió beteg. Számukra az a lényeg, hogyan lehet egy nemzetek feletti közösséget kiépíteni. Emiatt változás kell, amit politikai eszközökkel, kívülről, konfliktusokon keresztül kell elérni. „Néha megállapodásokat is kell kötni, de Magyarország valójában a brüsszeli rendszer ellenzéke.”
„Brüsszelt egy baloldali, transzatlanti oligarchia tartja megszállás alatt. Még a vak is látja, hogy támad minket a Soros György által pénzelt liberális egységfront.”
Orbán azt mondta, figyelni kell Brüsszel aktuális kedvenceire, mert a konzervatív lengyel kormányt is a brüsszeli bürokraták cserélték le a mostani liberálisra.
Orbán szerint a csillagzat, ami alatt most állunk, sokkal kedvezőbb, mint 2024-ben volt. Mert elsüllyedt a nyugati világ vezérhajója, a liberális amerikai kormány. „Már csak néhány óra, és még a nap is máshogy fog sütni Brüsszel felett, jön a patrióta amerikai elnök és a patrióta európai pártcsalád”.
Orbán zárásként azt mondta, indulhat a nagy támadás. „A Brüsszel elfoglalását célzó hadművelet második fázisát ezennel megnyitom”.
Minden idők egyik legjobb elnöksége
Orbánon kívül Schmidt és Szalai is beszélt röviden. Előbbi azt mondta, 2024 nyarán a status quo megőrzésében érdekelt eliten kívül mindenki tudta, hogy váltásra van szükség, ha az Európai Unió meg akarja őrizni pozícióját. Ekkor döntött úgy Orbán, hogy „a dermesztően unalmas és semmitmondó soros elnökségnek unortodox módon politikai jelentőséget ad”.
Schmidt szerint az uniós elit hónapokon keresztül szabotálta az elnökséget, mert Magyarország szembemegy az általuk képviselt értékekkel. De csúfos kudarcot vallottak. Orbán azonosította az Európa előtt álló problémákat, és kijelölte a döntési pontokat is. „Ezzel a magyar elnökség minden idők egyik, ha nem a legsikeresebb elnöksége lett.”
Szalai pedig arról beszélt, hogy a nyugati mainstream sajtó és a politikusok már előre negatív ítéletet mondtak a magyar elnökségről. De az orbáni békemisszió és Trump győzelme közelebb hozta a békét, mint valaha. Siker volt a schengeni bővítés és a Budapesten elfogadott versenyképességi nyilatkozat is. Szalai azt mondta, a budapesti csúcsot még Ursula von der Leyen is dicsérte.
„Ne tévesszen meg minket, ha a Politicóban mást olvasunk, vagy Manfred Weber magyar emberétől mást hallunk”.