A téli hónapokban gondoskodnunk kell szervezetünk megfelelő támogatásáról. Dr. Csák Ferenc receptre írná fel a vitaminok pótlását.
“Ha nem szedünk elegendő mennyiségű D-vitamint, csökkenhet a kalciumszintünk, ez pedig gyengítheti a csontokat, csontelváltozásokat okozhat, de akár krónikus fáradtságot és depressziót is” – figyelmeztet a tatabányai háziorvos. A kemma.hu cikkében elmondta azt is, hogy a statisztikák szerint az európai emberek 30–50 százaléka szenved D-vitamin-hiánytól, miközben a szervezet számára nagyon fontos a D3- és D2-vitamin
A D-vitamin rendszeres szedése mellett ezeket, sőt az időskori csontritkulást, esetleges csonttöréseket is megelőzhetjük. Fantasztikus az immunerősítő hatása, számos betegség kivédhető a rendszeres szedésével – hívta fel a figyelmet a szakember.
Mindemellett a C-vitamin is különösen fontos, ami gyümölcsfogyasztással is pótolható: a kivi, mandarin és narancs nemcsak finom, de vitamindús is.
Nyáron amúgy napi 15 perc, napfényben eltöltött idő elegendő a megfelelő D-vitamin-szint megőrzéséhez. Ősztől tavaszig azonban felnőttek számára, napi 2000 NE (nemzetközi egység, 1 NE a D-vitaminnál = 0,025 µg) bevitele ajánlott. Amennyiben tartósan alacsony a D-vitamin-bevitel, a gyerekek csontjai nem fejlődnek megfelelően, felnőttek esetén csontritkulás, izomfájdalom, ízületi gyulladás, szívbetegség alakulhat ki, valamint az agy fejlődését és normál működését is veszélyezteti, hiánybetegségként jelentkezik. Utóbbi depressziós tünetekben, álmatlanságban és idegességben nyilvánulhat meg, vagyis a téli depi és a tavaszi fáradtság mind nagy mértékben függnek a D-vitamin-szintünktől.
A hosszú, sötét, téli napokon fogyasszunk minél több D-vitaminban gazdag élelmiszert, például olajos halakat, portobello gombát, tojássárgáját, tejet, margarint vagy májat. A D-vitamin-tabletta szedése jó megoldás, azonban fontos, hogy mellette elegendő telítetlen zsírsavat is fogyasszunk, mert csak így tudja megfelelően hasznosítani a szervezetünk.
A legjobb természetes D-vitamin-forrás a szabadban, természetes napfényben eltöltött idő. Éppen ezért a téli hidegben is szánjuk pár órát a kertészkedésre, kirándulásra, sétára, vagy épp a szabadtéri sportokra! Ha pedig kisüt a nap, irány a természet!
Bár a szoláriumok szeretnek azzal kecsegtetni, hogy ha ott süttetjük magunkat, D-vitaminnal töltenek fel minket, a bőrgyógyászok felhívják a figyelmet, hogy a szervezetünk az UV-B sugarakat tudja hasznosítani D-vitamin előállításhoz, a szolik ezzel ellentétben döntően UV-A sugarakat bocsátanak ki, tehát nem pótolják a szükséges D-vitamint.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Ez már népbetegség lett idehaza! – komoly, amire figyelmeztet a háziorvos first appeared on nlc.