Minden háztartási elektromos eszköz tűzveszélyessé válhat, ha nincs megfelelően karbantartva, vagy éghető anyagok vannak a közvetlen közelében
– emeli ki válaszában Dóka Imre tűzoltó őrnagy, a BM Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának szóvivő-helyettese.
A Katasztrófavédelem adatai szerint a tavalyi évben összesen 6372 lakástűz keletkezett, melyekben 81 ember vesztette életét.
Sokkoló adatnak tűnhet, de a tendencia javulást mutat: 2023-ban még 81-el több lakástűzhöz vonultak ki a tűzoltók és a halálos áldozatok száma is magasabb volt kettővel a tavalyi adatokhoz képest.
A Katasztrófavédelem 2024-ben 327 lakástűz esetében indított vizsgálatot, hogy kiderítse a tűz keletkezésének pontos helyét, idejét és okát. Eredményeik szerint, az esetek túlnyomó többségében elektromos eszközökkel kapcsolatos problémák, a fűtési rendszer hibája, nyílt láng használata, főzés, illetve dohányzás okoztak lakástüzet.
Dóka Imre kiemeli: a tűzzel érintett ingatlanok közül alig néhányban volt füstérzékelő, holott ahol volt, ott nem történt tragédia, de még sérülés sem, hiszen a füstérzékelő már a tűz kezdeti fázisában jelzett.
Hálózatok és eszközök
A szóvivő-helyettes hangsúlyozza: az elektromos berendezések közül a legtöbb problémát elöregedett, nem megfelelően karbantartott készülékek, illetve hibás vezetékek okozzák. Az is előfordulhat azonban, hogy épp egy készülék lecserélése miatt keletkezik tűz, ha az épület elektromos rendszere elavult.
„A régi elektromos vezetékeket és azok kötéseit nem annyi elektromos eszközre tervezték még, mint amennyit manapság használunk. Ha túlterheljük a hálózatot, az folyamatosan melegszik, egészen addig, amíg a szigetelés meggyullad, a tűz pedig átterjed a környezetében lévő tárgyakra. Ha elavult az otthonunk elektromos rendszere, vizsgáltassuk felül szakemberrel és korszerűsítsük” – mondja Dóka Imre.
Az elosztós hosszabbítókkal kapcsolatban a szóvivő-helyettes megerősíti, hogy ha több nagy teljesítményű készüléket csatlakoztatunk hozzájuk, a túlterhelés könnyen tűz keletkezését okozhatja. A nagyteljesítményű gépeket mindig dugjuk külön konnektorba. Hozzáteszi: tűzveszélyes az is, ha a hosszabbítót feltekerve használjuk, vagy ha valamit a vezetékre helyezünk, mert így megtörhet, megsérülhet a szigetelés.
A kenyérpirítók, hősugárzók, elektromos fűtőtestek általában akkor okoznak problémát, ha a közvetlen közelükbe éghető, gyúlékony anyagot tesznek, illetve ha letakarják őket. Dóka Imre hangsúlyozza: tilos elektromos eszközökön nedves ruhákat szárítani!
A szóvivő-helyettes szerint lakástüzet okozhat akár egy olyan, hétköznapi dolog is, mint egy villanykörte kicserélése. Fontos, hogy mindig megnézzük, maximum mekkora teljesítményű izzót szabad az adott foglalatba betekerni, mert egy nagyobb teljesítményű izzó használata túlmelegedést okozhat, ami tűzveszélyes.
Leggyakrabban használt elektromos eszközeinket: a telefonjainkat és a laptopjainkat pedig soha ne töltsük úgy, hogy az ágyon fekszenek, mert úgy könnyen tüzet okozhatnak.
Bajban is biztonság
Dóka Imre végül kiemeli: fontos, hogy elektromos gépet csak megbízható forrásból vásároljunk. Ismerjük fel, ha valamelyik eszköz rendellenesen működik: szikrázik, megolvadt, eldeformálódott, megfeketedett, lecsapja a biztosítékot, vagy égett szaga van. Ha ilyet tapasztalunk, ne használjuk!
Ha megtörténik baj, elektromos eredetű tüzet, feszültség alatt lévő eszközt tilos vízzel oltani. Minden háztartásban érdemes lehet tartani egy 6 kilogrammos ABC porral oltó tűzoltó készüléket, ezzel szinte minden ház körüli tűz biztonságosan oltható. Ha gyermekek vagy idősek is laknak az ingatlanban, érdemes lehet egy 2 kilogrammos tűzoltó készüléket is vásárolni, amelyet ők is elbírnak.
Bármilyen tűz észlelése során a legfontosabb a gyors helyzetfelmérés. A tűz másodpercek alatt rohamosan terjedhet, így ha látunk esélyt a tűz sérülés nélküli eloltására, akkor azt azonnal kezdjük meg. Ha nincs erre lehetőség, akkor menekülés közben elsőként értesítsük a tűzoltókat a 112-es segélyhívószámon.
The post Ruhaszárító, kenyérpirító, hosszabbító: mi okozza a legtöbb lakástüzet? first appeared on 24.hu.