Magyar idő szerint vasárnapra virradóra az Egyesült Államokban leállt a TikTok, az amerikai felhasználók nem érik el a fiókjaikat, és a TikTok appja is eltűnt a Google és az Apple alkalmazásboltjaiból.
Keleti parti idő szerint szombat este kilenc óra körül jelent meg a figyelmeztető üzenet a TikTok alkalmazásában, ami az amerikai felhasználókat tájékoztatta a leállásról:
„Sajnáljuk, hogy a TikTok használatát tiltó amerikai törvény január 19-én hatályba lép, és arra kényszerít bennünket, hogy a szolgáltatásainkat átmenetileg elérhetetlenné tegyük. Dolgozunk azon, hogy a lehető leghamarabb visszaállítsuk szolgáltatásunkat az Egyesült Államokban. Köszönjük támogatását, kérjük, maradjon velünk.”
Fél órával később valóban elkezdték blokkolni az amerikai felhasználókat, de egy újabb üzenetben már jelezték, hogy a leállás valószínűleg csak egy rövid, átmeneti időre szól, a megoldás pedig Trump kezében van:
„Szerencsések vagyunk, hogy Trump elnök jelezte, hogy hivatalba lépése után együtt fog dolgozni velünk a TikTok visszaállítására irányuló megoldáson. Kérjük, maradjon velünk!”
– búcsúzott ideiglenesen a TikTok az amerikaiaktól.
Ezzel a TikTok jól érezhetően Trumpnak is játszik, a TikTok vezérigazgatója, Shou Zi Chew valószínűleg Trump hétfői beiktatására is elmegy.
Az amerikai Legfelső Bíróság pénteken helybenhagyta a tavaly áprilisban elfogadott törvényt, amely betiltja a TikTok alkalmazását az Egyesült Államokban, ha a kínai anyavállalat, a ByteDance vasárnapig nem adja el a platformot. Az eladás nem történt meg, és bár vannak amerikai érdeklődők – pletykák szintjén Elon Musk neve is felmerült -, az eladáshoz a TikTokban résztulajdonos kínai állam hozzájárulása is kellene, ennek pedig egyelőre nem nagyon látszanak jelei.
Ehelyett a TikTok beperelte az Egyesült Államokat a törvény miatt – ez az, amit a múlt héten elvesztettek a Legfelső Bíróságon. A TikToknak 170 millió felhasználója van Amerikában, a cég érvelése szerint a törvény súlyosan sérti a szólásszabadságot.
A jelek szerint most mindenki másra próbálja tolni a felelősséget, hogy ne ők fizessék meg a politikai árát a TikTok elsötétülésének:
A hétfőig szóló törvényi határidő előtt a TikTok figyelmeztetett, hogy már vasárnap elsötétül, hacsak a távozó Biden-adminisztráció nem ígéri meg, hogy a tilalmat nem hajtják végre.A Fehér Ház ezt visszautasította, Bidenék szerint csak színjátékról van szó, és a másnap hivatalba lépő Trumpra hárították a felelősséget a végrehajtásért.Donald Trump közben jelezte, hogy hétfőn valószínűleg 90 napos haladékot ad a TikToknak.
A három hónapos haladékhoz be kell mutatni, hogy komoly tárgyalások folynak a TikTok eladásáról – ezt Trump egy végrehajtási rendelettel kerülheti meg, illetve a főügyésznél is közbenjárhat, hogy egyelőre ne hajtsa végre a törvényt. Shou Zi Chew, a TikTok vezérigazgatója már az új elnök hivatalba lépése előtt megköszönte Trumpnak az „elkötelezettségét, hogy együttműködik velünk a megoldás megtalálásában”.