Az eredetileg tervezett fél kilenc helyett nem egész három óra késéssel ugyan, de mostanra hivatalosan is életbe lépett a tűzszünet Gázában. Valójában már a hivatalos kezdés előtt elhalkultak a fegyverek, a Hamász fehér dzsipjei szabadon járták a fegyveresekkel a korábban az izraeli hadsereg által ellenőrzött utakat a Gázai övezetben – írja a BBC. Közben több száz kamionnyi humanitárius segély várja a határátkelőhelyen, hogy beengedjék Gázába, ahol a szállítmányokat már a Hamász fogja szétosztani.
Az elmúlt héten amerikai nyomásra tető alá hozott tűzszüneti megállapodás sorsa az utolsó pillanatokban újra bizonytalan lett, miután azt Netanjáhu izraeli miniszterelnök elhalasztotta. Arra hivatkozott, hogy a megállapodás ellenére a Hamász nem adta át időben a névsort, hogy kik lesznek az első izraeli túszok, akiket szabadon engednek.
A Hamász nem sokkal később nyilvánosságra hozta a neveket. Azt az első három nőt is megnevezte, akiket még vasárnap átadnak az izraeli hatóságoknak, akárcsak a további harminc túszt, akiket a tűzszünet 42 napos első szakaszában rajtuk kívül még ki fognak engedni. A neveket és a hamarosan kiszabaduló túszok fényképeit az izraeli hadsereg is nyilvánosságra hozta. A legidősebb érintett túsz, Slomó Mancur, 86 éves volt, amikor 2023 októberében a Hamász elrabolta a kibucából, a legkisebb pedig egy kilenc hónapos kisbaba, Kfir Bibas.
A tűzszünet első szakaszában az izraeli-Hamász egyezség szerint hat hét alatt 33 túszt készülnek szabadon engedni. Cserébe 1800 palesztin foglyot engednek ki az izraeli börtönökből, az izraeli hadsereg pedig fokozatosan kivonul Gázából, és a lakosság is visszatérhet a menekülttáborokból a terület északi részére. Az emberek már kora reggel elindultak a hónapokkal ezelőtt elhagyott lakóhelyük felé.
A tűzszünet második szakaszának részletes feltételeiről az első szakasz 16. napján kezdenének a menetrend szerint tárgyalni a felek, elvileg ekkor kellene megállapodni a többi túsz szabadon engedéséről is. Az izraeli hadsereg egy néhány száz méter széles biztonsági sávot fenntartva ezután teljesen elhagyná a Gázai övezetet. A harmadik, utolsó szakasz már Gáza újjáépítéséről szólna.
A tűzszünet körüli bizonytalanságokat erősíti, hogy azt elutasítják az izraeli kormány saját szélsőségesei. Ben-Gvir, a szélsőjobbos nemzetbiztonsági miniszter vasárnap a tűzszünet miatt már lemondott a posztjáról, a kormánytöbbséget megőrizni próbáló Netanjáhu miniszterelnök pedig azzal igyekszik a másik ultranacionalista minisztert, Szmotricsot bent tartani a koalícióban, hogy azt hangoztatja, a háború bármikor folytatható.