Amerikai és európai hírszerzési tisztviselők szerint nem orosz szabotázs történt, amikor elszakadtak a tenger alatti vezetékek, hanem egyszerű tengeri balesetekről van szó, írja a Washington Post.
A lapnak nyilatkozó tisztviselők szerint erről a megállapításról kialakulóban van egy konszenzus az amerikai és európai biztonsági szolgálatok között.
A finn rendőrség decemberben elfogott egy tartályhajót, amely orosz olajat szállított, és gyaníthatóan felelős volt a Finnország és Észtország között húzódó, Estlink-2 nevű áramvezeték, illetve négy telekommunikációs kábel megrongálásáért. Novemberben pedig két adatkábel szakadt el: a svédországi Gotland szigete és Litvánia közötti Arelion kábel november 17-én, majd a finn főváros, Helsinki és a németországi Rostock kikötője közötti C-Lion 1 kábel sérült meg. Egy kínai hajó, a Yi Peng 3 a gyanú szerint egy másik orosz szabotázsakció keretében a kábeleken keresztülhúzta a horgonyát.
A történtek után sokan gondolták azt, hogy Oroszország így folytat árnyékháborút Európa ellen, a Washington Postnak nyilatkozó tisztviselők szerint azonban eddig az Egyesült Államok és féltucatnyi európai biztonsági szolgálat részvételével folytatott vizsgálatok nem találtak arra utaló jeleket, hogy a horgonyok tengerfenéki kábeleken való áthúzásával gyanúsított kereskedelmi hajók ezt szándékosan vagy Moszkva utasítására tették volna.
Ehelyett amerikai és európai tisztviselők azt mondták, hogy az eddig összegyűjtött bizonyítékok – beleértve a lehallgatott kommunikációt és más titkosszolgálati információkat – arra utalnak, hogy a szakadásokat a rosszul karbantartott hajókon szolgáló, tapasztalatlan legénység okozta. Az amerikaiak szerint az okozott károk véletlenek voltak és semmilyen jel nem utal az oroszok bűnösségére.
Eközben a Guardian beszámolója szerint gyülekeznek a NATO hajói Észtországnál, hogy megvédjék a víz alatti kábeleket további orosz szabotázsakcióktól. Eddig egy holland fregatt, egy haditengerészeti kutatóhajó, valamint egy német aknakereső érkezett Tallinnba a sűrű januári ködben.
Várhatóan egy francia aknaszedőhajó is érkezik, és további NATO-hajók is úton vannak a múlt héten Helsinkiben elfogadott Baltic Sentry nevű közös erőfeszítés támogatására, amely a víz alatti kábelek védelmét célozza.
Erik Kockx belga parancsnok azt nyilatkozta, hogy körülbelül 6-7 hajó vesz majd részt a műveletben.
„Elsősorban a Balti-tenger biztonsági kameráiként fogunk működni, ami azt jelenti, hogy senki nem tehet semmilyen akciót a kritikus víz alatti infrastruktúra ellen anélkül, hogy mi ne látnánk őket, és ne tudnánk megfelelően reagálni” – mondta.