A változókor beköszöntével sok nő hajlamos magát a nőiességével együtt eltemetni. Nem segít ezen az állapoton a változókorral járó hangulatingadozások jelentkezése, a hüvelyszárazság, a libidó csökkenése, a testi változások, a hőhullámok és a fokozott verejtékezés, ami a nő önbecsülésén túl a párkapcsolatra is rányomhatja a bélyegét.
„Szerencsés vagyok, hogy Magdival, a kolléganőmmel, amolyan anya-lánya kapcsolat alakult ki az évek során. Magdival megoszthatom a legféltettebb titkaimat is, tudom, jó helyen vannak. Ez természetesen fordítva is igaz. Nagyra becsülöm a munkáját és magánemberként is felnézek rá. A minap szembejött velem egy cikk a változókorról. Mivel voltak kérdéseim a témában, Magdit kérdeztem. Szerencsére ő nagyon nyitott, rugalmas, laza, ezért tudtam, nem sértődik meg, ha kérdezek tőle ezt-azt” – mondta Julcsi, aki sokat tanult Magditól.
Magdi, aki a mai napig nagyon szenved a hőhullámoktól, a hangulatingadozástól, elmesélte, hogy egy változókorban lévő nőnek, így neki sem volt könnyű a testi-lelki tüneteken túl elfogadni például azt, hogy a munkahelyen lassan a fiatalok veszik át a stafétát. „De neked sikerült pozitívnak maradni” – mondta elismerően Julcsi, és rámosolygott a mellette ülő Magdira.
„Igen, én azt vallom, hogy nem szabad összeomlani, hanem új célokat kell találni. Való igaz, a munkáltatók is sokat tehetnek azért, hogy a változókorban lévő nők ne érezzék úgy, fel kell adni a karrierjüket, mert túl vannak a negyvenen. Az első és legfontosabb az lenne, hogy minél szélesebb körben, társadalmi szinten számoljunk le a változókort övező stigmákkal. Ha csak a menopauza karrierre gyakorolt hatását nézzük, a munkaadóknak is felelősségteljesen kellene viselkedniük, olyan vállalati környezetet teremtve, amely igazodik a változókorban lévő nők igényeihez is” – mondta Magdi, aki azt is elárulta, hogy a rendszeres sport, a jóga, a nagy beszélgetések és az étrend megreformálása neki sokat segített a változókori panaszai enyhítésében.
„Nekem nagyon sokat segített a család abban, hogy átvészeljem a változókorral járó mély melankóliát. Eleinte nem viseltem túl jól, nem tudtam róla úgy beszélni, mint például most, magamba zárkóztam, depressziós lettem, úgy éreztem, nem kellek sem a férjemnek, sem a családomnak. Szerencsére kiemeltek a gödörből, amiért nem lehetek elég hálás nekik. Azt üzenem azoknak a nőtársaimnak, akik hasonlóan rosszul élik meg a klimaxot, hogy ne féljenek segítséget kérni” – mondta el tapasztalatait Magdi, aki azt is hozzátette, boldog, hogy a fiatalabb generáció tagjai között is vannak olyan tisztelettudóak, mint Julcsi, akik – véleménye szerint – már nem fogják tabuként kezelni a változókort.
„Én legalábbis mindent megteszek, hogy ez ne legyen tabu téma. Julcsi bármit kérdezhet, és ezt ő is nagyon jól tudja” – zárta Magdi mondandóját.
Mi segíthet a klimax kellemetlen tünetei ellen?
Próbáljunk meg pihenni: hallgassunk meditációs zenét, relaxáljunk, igyekezzünk tudatosan kontrollálni az alvásunkat. A rendszeres mozgás szintén fontos, válasszunk olyan mozgásformát, amely feltölt minket testileg és lelkileg is.
A testi-lelki tünetek kezelésére érdemes megpróbálni a gyógynövények kúraszerű használatát. Az orbáncfű széles körben elterjedt gyógynövény, amelynek elsősorban természetes antidepresszáns hatása ismert, de jó hatással lehet az álmatlanságra és a menopauza okozta feszültség ellen is használhatjuk.
A kalciumban (tej, tejtermékek, mandula, mák) és D-vitaminban (szardínia, gomba, máj, tojás) gazdag táplálkozás elsősorban a csontritkulás megelőzése érdekében fontos, de az egyéb vitaminok (A-, B-, E-vitamin) és ásványi anyagok (pl. cink, magnézium, vas) kellő mennyiségű bevitele szintén hozzájárulhat a kellemetlen tünetek mérsékléséhez.
The post Generációs tanítások: beszéljünk a klimaxról! first appeared on nlc.