A szőlő adja most az apropót, hogy beszéljünk a témáról: a egészséges élelmiszerekkel is óhatatlanul elfogyasztunk olyan mesterséges anyagokat, amiknek semmi keresnivalója az emberi szervezetben.
Zöldséget és gyümölcsöt azért eszünk, mert persze finomak, no és tápláljuk a testünket és erősítsük az immunrendszerünket. Ez nagyon bölcs döntés, a minél több zöldség és gyümölcs fogyasztása valóban összhangban áll a korszerű dietetikai ajánlásokkal. Csak hát kevesen olyan szerencsések, hogy a saját bio kiskertjükből szüretelhetik a friss, napérlelte gyümölcsöt, a legtöbben a zöldséges vagy a szupermarketek polcairól vesszük le a nagyüzemi módon, jó sok növényvédőszer felhasználásával, rendkívül hatékony módon megtermelt gyümölcsöt és zöldséget.
A PAN Europe (Pesticide Action Network) kutatása szerint a leggyakrabban, többféle vegyszermaradékkal is szennyezett friss élelmiszerek az alma, a szőlő és az eper. Az almát könnyű megmosni, epret pedig ilyenkor úgysem eszünk, de mi a helyzet a sok kis szemből álló szőlővel? Mit csináljunk vele, hogy a lehető legkisebb dózis jusson a gyümölcsről a szervezetünkbe a növényvédőszerekből (nyami)?
A szőlő alapos megmosásának trükkje
A Simply Recipes több szakértőt is megkérdezett. Melanie Marcus dietetikus szerint a szőlőt egyszerűen hideg folyóvíz alá kell tartani, miközben a tenyerünk között gyengéden dörzsöljük a szemeket. Óva int attól, hogy ehhez bármiféle vegyszert használjunk, tekintve, hogy pont a vegyszereket akarjuk eltávolítani, ugyebár. A gyümölcsök pedig, ideértve a szőlőt is, porózus felületűek, így magukba zárhatják a mosogatószer maradványokat. A csodás Jar ízről nem is beszélve.
Akiket a folyóvíz nem nyugtat meg egyértelműen, azoknak Xiaonan Lu mikrobiológus azt javasolja, hogy vessék be a szódabikarbóna trükköt. Ha tehát gondosan akarunk eljárni, egy teáskanál szódabikarbónához adjunk fél liter vizet, és áztassuk benne mintegy 15 percig a szőlőt, majd pedig öblítsük le a csap alatt.
A professzor szerint a szódabikarbóna részben hatékonyan távolítja el a növényvédőszer-maradványokat, de aki inkább az ecetben bízik, szintén nem fog csalódni. Ez esetben egy rész ecethez három rész vizet kell önteni és ebben kell áztatni 10-15 percen át a szőlőt, majd alaposan lezuhanyozni róla az áztatólevet. Ez a keverék baktériumölő és képes eltávolítani a vegyszereket.
Szőlőtárolás szakszerűen
A szakemberek arra is figyelmeztetnek, hogy lehetőleg ne mossuk meg a szőlőt és más zöldséget-gyümölcsöt rögtön, mikor megvettük, hanem mosatlanul tegyük be a hűtőszekrény zöldségtároló rekeszébe. A nedvességtől ugyanis hajlamos hamarabb megromlani, megpenészedni az élelmiszer, és a baktériumok is könnyebben megtelepednek rajtuk. A legjobb, ha csak közvetlenül fogyasztás előtt mossuk meg a gyümölcsöt.
A szőlőt biztonsággal tárolhatjuk a hűtőben akár hetekig is (feltéve, hogy a szemek nem sérültek). Ilyenkor lehetőleg ne vegyük ki az eredeti csomagolásából, mert az egyrészről frissen tartja, másrészről levegőzni is engedi a gyümölcsöt. Ha nejlonzacskóban vásároltuk, akkor szakítsuk ki a zacskót, hogy levegőhöz jusson a szőlő, más dolgunk nincs vele.
Alapvetően pedig mindig gondoskodjunk róla, hogy a hűtőszekrényben alacsony legyen a páratartalom, vagyis mindig takarjuk le az ételt. A hőmérséklet pedig legyen állandó, vagyis ne álljunk a nyitott hűtőajtó előtt azon tűnődve, hogy mit is szeretnénk enni. Ha nem tudjuk, akkor valójában nem is vagyunk éhesek, vagyis a legjobb, ha feleslegesen nem nyitogatjuk a hűtőt.
The post Így mosd meg a második legszennyezettebb gyümölcsöt, hogy ne maradjanak rajta vegyszermaradványok first appeared on nlc.