Veszprém, Tiszakécske és Budakalász egy-egy választókerületében tartanak önkormányzati választást vasárnap.Júniusban mindhárom körzetben szép számmal voltak még pártos jelöltek, mára a logók nagy része eltűnt.Tiszakécskén a Fideszből is kilépett az eddigi képviselő.Budakalászon pártszakadás volt, a régi és az új Fidesz sem indul.Veszprémben megszűnt az ellenzéki összefogás, se az MSZP, se a DK logója nincs ott a momentumos jelölt neve mellett, aki ennek örül.A Tisza Párt ezeken a választásokon sem indul.
A vasárnapi III. kerületi időközi választásról már írtunk, a korrupciós ügy miatt a DK-s polgármesterrel együtt letartóztatásban lévő szocialista Czeglédy Gergő megüresedett helyére választanak itt képviselőt.
Óbudán kívül az ország három városának egy-egy választókerületében is rendeznek választást. Ezek érdekessége, hogy a nyári önkormányzati választáshoz képest megritkultak az ellenzéki pártlogók. Nem is csak az ellenzékiek, Budakalászon például ezúttal nemcsak az ellenzéki összefogás, a Fidesz sem indít jelölet.
Veszprém – ahol nincs MSZP és DK
A veszprémi időközi választásnak nincs különösebb tétje. A Fidesz magabiztos többséggel vezeti a várost, a kormánypártnak 11, az ellenzéki összefogásnak 3, a Fideszből kivált Együtt Veszprémért egyesületnek 2, a Magyar Kétfarkú Kutya Pártnak és a Mi Hazánknak 1-1 képviselője van. A választást azért kellett kiírni, mert a körzet veteránja, a fideszes Hegedűs Barbara ült be a parlamentbe az európai parlamenti képviselővé választott Dömötör Csaba helyére.
Kik indulnak most?
Csóri Péter (Momentum)Havay Fanni (MKKP)Kavalecz Gábor (Fidesz)Varga József (Együtt Veszprémért)
A júniusi választáshoz képest a mihazánkos jelölt hiánya mellett az MSZP, DK és Párbeszéd logójának eltűnése is újdonság. Jó fél évvel ezelőtt még ezek a pártok indítottak a Momentummal kiegészülve közös jelölteket, most erről nincs szó, csak a Momentum indul.
Csóri Pétertől azt kérdeztem, miért csak momentumosként indul, hova lett a többi párt? „Nincs nagyon kapcsolatom velük – mondta a Pannon Egyetem politikatudomány szakán idén diplomázó jelölt. – Veszprémben leginkább az MSZP van jelen. Annyit tudok, hogy hivatalosan vizsgálták, induljanak vagy sem, és végül erre jutottak.”
A jelölt örül a döntésüknek, szerinte így nagyobb esélye van, és a baloldali pártok logóit sem hiányolja a neve mellől. Az emberekkel beszélve úgy érzi, szívesebben szavaznak egy tisztán momentumos jelöltre. Ezek után nem meglepő, hogy egyetért pártelnökével, Tompos Mártonnal, aki a héten tette egyértelművé, hogy a Momentum elindul a 2026-os országgyűlési választáson. „A párt küldetése még nem ért véget, nem csupán Orbán leváltása, hanem egy új politikai kultúra megteremtése is a célunk” – mondta. Szerinte a kormányváltást inkább elősegíti, ha van egy párt azoknak, akik se a Fideszre, se a Tiszára nem akarnak szavazni.
A Tisza jelen van a városban, habár a többihez hasonlóan ezen az időközi választáson sem indul. „Ma is találkoztam velük a piacon, rendes emberek, változást szeretnének” – mondta róluk. Veszprémben a Tisza hullámán emelkedett fel az Együtt Veszprémért Egyesület, jól szerepeltek a választáson, kompenzációs listáról ketten is tagjai a testületnek, és most is indul egy jelöltjük, ami a Fidesz győzelmét könnyítheti meg.
A veszprémi 12-es egyéni választókerület a város határában elnyúló, zömmel családi házas övezet, de itt van a hírhedt 10 emeletes pokoli torony is, egy hajdani munkásszálló, sok-sok nehéz sorsú lakóval. Az épület egyik emeletén hajléktalanszálló működik.
Csóri Péter szerint jó lenne, ha olyan politikus képviselné a közgyűlésben a választókerületben élőket, aki elérhető, lehet rá számítani, a fideszes többség ellensúlya tud lenni. Egy helyi ügyet is említ: ki szeretné vizsgáltatni a márkói illegális szemétlerakat ügyét, különös tekintettel arra, hogy ez mennyire érinti a veszprémi ivóvízbázist.
Tiszakécske – ahol csak a Fidesz van
A fideszes Petrezselyem László júniusban még elindult a tiszakécskei 4-es egyéni választókerületben, ahogy 22 éve mindig. 74 százalékos eredménnyel húzta be a körzetet a 25 százalékos MSZP-s jelölt előtt, aki az a Csernus Ferenc volt, aki az MSZP 1994-es győzelme után országgyűlési képviselő volt.
Petrezselyem a győzelme után nem sokkal úgy döntött, lemond a képviselőségről, sőt a Fideszből és a KDNP-ből is kilép. „Joggal gondoltam úgy, hogy ha a munkámmal kapcsolatban a Fidesz vezetőségének problémája van, akkor azt megbeszélik velem – írta a Facebookon. – Sajnálatos módon ez nem így történt. Az alakuló ülésen, az eskütétel előtt ezért bejelentettem kilépésemet a Fideszből, a KDNP-ből, és visszaadtam a képviselői mandátumomat.”
Hogy mi volt az ok, azt senki sem tudja, ő ennél többet nem akart mondani. Egyesek szerint nem értett egyet azzal, hogy a pártközpontból döntik el Tiszakécske ügyeit. Petrezselyem a független Bagó Ákos Károly vendéglátós vállalkozót, formatervező mérnököt, grafikust, környezettervező szakmérnököt támogatja.
A tavaszi két induló helyett most öten vannak.
Babák Ferenc (Fidesz)Bagó Ákos Károly (független)Dakó József (2RK)Kóczi László (független)Tancsa János Sándor (független)
A tét itt sem nagy, a képviselő-testületben 9 fideszes és 3 MSZP-s van. Tancsa János Sándor is MSZP-tag, ő azonban függetlenként indul. De miért is? – kérdeztem tőle. Nos, egyrészt Komjáthi Imrét ősszel választották meg az MSZP elnökévé. A bíróságnak hatvan napja volt bejegyezni a döntést, ami a jelöltállítás utolsó határidejéig nem járt le, így az MSZP technikailag nem lehetett jelölőszervezet. Ugyanez történt Óbudán is Sinkovics Milánnal. Tancsa azonban említ egy másik okot is. A szakmai tisztességét nem akarja feláldozni a politika oltárán.
Petrezselyem László lemondásának hátteréről ő sem tud újabb információt, de megosztott egy érdekes történetet. „A szórólapomon azt írtam, hogy Petrezselyem László cserbenhagyta a választóit. Ezután megkeresett, hogy szívesen leülne velem egy kávéra, megbeszélni azt, hogy mi történt valójában. Korrekt ember, nem véletlenül hagyta ott a Fideszt.”
A tiszakécskei 4-es választókerületet úgy írja le, hogy az „a központtól kicsit távolabb lévő, rendezettnek tűnő, sok szegénnyel megterhelt lakókörzet”. És hogy mi lenne a legfontosabb dolog, amin változtatna? „Tiszakécske viszonylag kiemelt körzet Bács-Kiskun megyében, de sajnos Lezsák Sándor birodalmának a része – mondta. – A város működése szomorú és szánalmas, Lakitelektől függ minden.”
Budakalász – ahol nincs Fidesz
Budakalász 8. választókerületében Balogh Csaba (2011 Egyesület) halála után kellett új választást kiírni. A választásnak nagy tétje itt sincs, a 2011 Egyesület kétharmadát egy esetleges választási vereség sem veszélyezteti.
A körzet júniusi választásán Balogh a Fidesz, a Tegyünk Együtt Kalászért Egyesület és az Otthonunk Budakalász Egyesület jelöltjét győzte le. Ez utóbbi egyesület neve mellett ott volt egy egész párthadsereg: DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP, Párbeszéd.
Most csak ketten indulnak:
Kotroczó Ferenc (független)Kovács Márta (2011 Egyesület)
Hová tűntek a pártok? Amikor a testület egyetlen fideszes tagját, Lávinger Ildikót hívom, ő azt mondja, erről a Fideszt kellene megkérdezni. Hivatalosan ugyanis az Egy Szívvel Kalászért Egyesület – Fidesz-KDNP színeiben ül a testületben. Megkérdeztem, hogy miért nem indít jelöltet az Egy Szívvel Kalászért Egyesület. „Erről nem szeretnék nyilatkozni” – mondta.
Budakalászt 2010 és 2019 között a fideszes Rogán László vezette. 2019-ben a 2011 Egyesület nyert. A Fideszhez új emberek érkeztek, ez lett a központ által támogatott Egy Szívvel Kalászért Egyesület, amit a régi fideszesek egy része nem fogadott el, és Rogán vezetésével létrehozták a Tegyünk Együtt Kalászért Egyesületet.
És hogy miért nem indul az ellenzék? Az Otthonunk Budakalász Egyesület, DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP, Párbeszéd egyetlen városi képviselőjét, Lázár Pétert kérdeztem. Az ünnepi időszakot nem tartották megfelelőnek a kampányra. Lázár, meglepő módon, azt mondja, a pártokhoz nincs közük, legfeljebb annyiban, hogy az egyesület tagjai között nincs fideszes. A pártok támogatásának annak idején örültek, de nem úgy képzelték el, hogy a szavazólapon valamennyiük neve megjelenik az egyesület neve mellett. Kiderült, nem mindegy, hogy a pártok jelölők vagy támogatók. Ebben az esetben jelölők voltak, nem volt mit tenni. „Semmi közünk az ellenzéki pártokhoz” – mondta Lázár.