Pénteken ratifikálta az izraeli biztonsági kabinet a tűzszüneti megállapodást, amelyet először szerdán jelentettek be. Ennek értelmében a Hamász által fogvatartott több tucat izraeli túszt palesztinokra cserélik, és a háborút hat hétre felfüggesztik, írja a The Guardian.
Ezután már csak a kormány jóváhagyására van szükség, hogy teljesíteni lehessen a megállapodás. Ha ez megtörtént, akkor már vasárnap szabadulhatnak az első túszok.
Ez a jóváhagyás némi késedelem után született meg, Benjamin Netanjahu ugyanis csütörtökön felfüggesztette a folyamatot, mivel azzal vádolta a Hamászt, hogy az utolsó pillanatban is engedményeket akar kicsikarni. A BBC úgy tudja, a Hamász megpróbálta felvenni néhány tagját a megállapodás értelmében szabadon bocsátandó palesztin foglyok listájára.
Hosszabb cikkben írtuk a tűzszüneti megállapodás részleteiről és hatásairól. A háromszakaszosra tervezett tűzszüneti megállapodás körvonalai már ugyan ismertek, de részletesen még csak az első, 42 napos periódusról van elvi megegyezés. Eszerint az izraeli hadsereg fokozatosan kivonul a Gázai övezetből, szabadon hagyva a határok mellett egy pár száz méteres biztonsági sávot. A Hamász első körben 33 izraeli túszt enged szabadon a fogságukban lévő 98 (közülük nagyjából hatvanan lehetnek még életben) ember közül, nőket és gyerekeket. Minden kiengedett túszért cserébe Izrael fejenként 30 (a kiengedett izraeli katonanőkért 50), izraeli börtönökben lévő palesztint enged ki, vagyis körülbelül ezer, a hatóságok által a Hamászhoz kötött palesztin nyeri vissza a szabadságát. Izrael ahhoz is hozzájárul, hogy az idáig napi száz teherautóban limitált segélyszállítmányok mennyiségét legalább az ötszörösére emeljék.
A folytatásról a tűzszünet első, hathetes időtartama alatt kellene megegyeznie a feleknek, a második szakaszban megmaradt túszok is hazamehetnének, a harmadik utolsó szakaszban pedig a felek a náluk lévő halottakat cserélnék ki, és elindulhatna Gáza újjáépítése.