Meglepően indult a 2025-ös év. Január 7-én egyszerre öt politikus ült a vádlottak padján, egy hétre rá pedig költségvetési csalásért elítélték az egyik leggazdagabb magyar üzletembert, akit a sajtóban gyakran Tiborcz István üzlettársaként szokás emlegetni. Nem alaptalanul.
Mi történik?
Jellinek Dánielnek mesés vagyona van. Akkora, hogy a bíróságon, amikor a bíró rákérdezett annak méretére, akkor a milliárdos némi gondolkodás után úgy felelt, hogy „jelentős”, de nem szerette volna részletezni. Majd abban állapodtak meg a bíróval, hogy leírja egy papírra, hogy mennyire jelentős vagyonelemei vannak. A különböző gazdasági lapok a Jellinek-birodalom értékét 300 milliárdosra saccolják. Még a volt felesége és tulajdonostársa, Hermann Kamilla is szerepel a 100 leggazdagabb magyar listáján, amire Schmidt Márián kívül más nő nem szokott felkerülni.
Ezen a szinten, ilyen kapcsolatrendszerrel Magyarországon nem szokás bíróság elé kerülni.
Bűnös
Mégis: Jellinek Dánielt egy villámgyors előkészítő tárgyalást követően január 14-én a Fővárosi Törvényszéken elítélték különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalásért. Az üzletember bűnösnek vallotta magát, és vállalta, hogy az általa okozott nagyjából 105 milliós kárt megtéríti, (ezt valójában már egy évvel a NAV megkeresés előtt kifizették) illetve a rá kiszabott 250 millió forintos büntetést befizeti.
Ahogy az öt politikus esete, úgy ez az ügy is az F. Zsolt, tehát a „Nagymester” büntetőügyéhez kapcsolódik, akit azzal vádolnak, hogy költségvetési csalásra szakosodott bűnszervezetet irányított. Erről megírtuk, hogy a mi információink szerint jóval többről, egy példátlanul kiterjedt, a magyar politikai és üzleti életet mélyen átszövő korrupciós bűncselekmény-sorozatról van szó, ami bőven túlmutat az egyszerű adócsaláson.
Jellinek Dániel ügye sem adócsalásról szól.
A milliárdos úgy jött a képbe, hogy amikor a győri NAV nyomozói 2021-re felgöngyölítették F. Zsolt és társai ügyét, akkor belefutottak két olyan nagy értékű számlába, amiket a vád szerint a Nagymesterhez köthető cégek állítottak ki, és amik után az adót nem fizették be. Ráadásul utóbb kiderült, hogy valós teljesítés nem volt a számlák mögött, a Jellinek birodalmához, az Indotek Grouphoz tartozó cégek mégis kifizették ezeket. A hatóságok először Jellinek 74 éves apja és egy üzlettársa ellen emeltek vádat, akik a számlákat befogadó cégeket vezették, de ahogy azt a 24.hu feltárta, Jellinek Dániel az ügyészségen vallomást tett, és a cégvezetők helyett tulajdonosként magára vállalta a csalást.
Két figyelemre méltó aspektusát érdemes megvizsgálni az ügynek. Az egyik kérdés, hogy hogyan keveredett egy ilyen multimilliomos egy pitiáner adócsalási ügybe. Itt mégiscsak egy olyan szereplőről van szó, aki Csányi Sándorral vagy Mészáros Lőrinccel játszik azonos ligában. A másik, hogy egy ilyen kapcsolatokkal rendelkező vállalkozó miért nem tudta elkerülni a megalázó procedúrát és a bírósági ítéletet?