A fővárosban utazók többsége becsületesen megváltja jegyét vagy bérletét, amikor buszra vagy metróra száll, ám 2024 rávilágított arra is, hogy néhányan nemhogy rendszeresen bliccelnek, hanem a pótdíjbefizetést is elhanyagolják. Ennek súlyos következményei lehetnek: a tavalyi év legnagyobb egyösszegű pótdíjfizetése közel 2 millió forintra rúgott – számolt be honlapján a BKK.
A Budapesti Közlekedési Központ adatai szerint az elmúlt évben egy 48 éves budapesti hölgy lett az év „pótdíjrekordere”, aki közel 2 millió forintot fizetett ki több mint hét év halogatás után.
A 2024-es év pótdíjazási toplistájának 2. helyezettje egy 40 éves férfi, aki több mint 1,5 millió forintot fizetett, a 3. helyet pedig egy 53 éves nő szerezte meg, aki több mint 1,3 milliós tartozását törlesztette.
A legnagyobb összegek többévnyi figyelmen kívül hagyott pótdíjazásból, elindított végrehajtási eljárásokból és jelentős késedelmi díjakból halmozódtak fel.
Mint a BKK megjegyzi, vannak, akik még mindig hisznek abban a “városi legendában”, miszerint a kiszabott pótdíjak automatikusan elévülnek, ezért szándékosan nem fizetik be a csekkeket. Ez azonban súlyos tévedés, ugyanis a BKK jogi úton minden eszközt megragad a behajtásra, az elhúzódó eljárás miatt pedig a kezdeti összeg jelentősen megnövekedhet.
A Budapesti Közlekedési Központ utasainak többsége – saját bevallása szerint – becsületesen utazik. Egy 2024-ben végzett kutatásban a megkérdezettek 91 százaléka úgy nyilatkozott, hogy mindig jeggyel vagy bérlettel használja a BKK járatait – ez az arány minimális javulást mutat a társaság korábbi felméréséhez képest.
A BKK szerint a pozitív változás az elmúlt évek erőfeszítéseinek köszönhető. A társaság a digitális megoldások – főként a BudapestGO – fejlesztése mellett több kényelmi szolgáltatással ösztönzi ügyfeleit arra, hogy szabályosan utazzanak. Jó döntés például, ha a bliccelésen ért utas még a pótdíjazás napján bérletet vásárol, mert jelentősen csökken a pótdíj mértéke, ha a bérletet utólag, 2 munkanapon belül bemutatják. A BKK lehetőséget biztosít arra is, hogy a bliccelésen ért utas az ellenőrnél bankkártyával fizesse ki a helyszíni – mérsékelt – pótdíjat, így elkerülhetők a további késedelmi díjak és a tartozás növekedése. A társaság e-mail-értesítést küld a pótdíjtartozásról, ezzel felhívja a figyelmet a fizetési határidőre, hogy a bliccelő megelőzhesse a pótdíj emelkedését, továbbá bevezette pótdíjfizetés lehetőségét elektronikus felületen is.
A BKK termékeinek jelentős része digitális formában is elérhető, például a BudapestGO alkalmazásban, azaz a nap 24 órájában bármikor, bárhonnan, akár otthonról is megvásárolható számos jegy- és bérlettípus – hívja fel a figyelmet a Budapesti Közlekedési Központ.
Kiemelt fotó: illusztráció, Máthé Zoltán / MTI
The post Közel kétmilliós pótdíjat fizetett a 2024-es rekorder bliccelő first appeared on nlc.