A gyereknevelés soha sem volt egyszerű feladat, pláne nem a mai rohanó világban. A társadalom leginkább arra van berendezkedve – éppen ezért sok szülő is -, hogy a gyerekek jegyeire és a tanórán kívüli foglalkozásokra összpontosítson, éppen ezért az érzelmi intelligencia fejlesztése gyakran háttérbe szorul. Az érzelmi intelligencia fejlesztése azonban nemcsak a gyermekek szocializációját segíti. Segíti őket abban, hogy rugalmas, empatikus és sikeres felnőttekké váljanak, akik képesek magabiztosan megbirkózni a kihívásokkal. Egy édesanya nem olyan régen 200 olyan gyermeket tanulmányozott, akik igen magas érzelmi intelligenciával rendelkeztek. Kíváncsi volt arra, hogy az ő szüleik vajon mit csinálnak másképp. Tapasztalata alapján ezek voltak azok a stratégiák, amelyeket a szülők már egészen hamar alkalmaztak.
Megértették a csend erejét
Teret adtak a gyermeküknek, hogy feldolgozza az érzéseit és bízzon a saját belső hangjában. Amikor gyermekük zaklatott volt, csendben leültették maguk mellé és úgy vigasztalták meg, hogy nem volt szükség szavakra. A csend segíthet a gyermekeknek abban, hogy jobban felismerjék és megértsék az érzelmeiket.
Már egészen korán megosztották a saját érzelmeiket gyermekükkel
Azzal, hogy a szülők megosztották érzelmeiket – elmondták azt is, ha éppen boldogok frusztráltak voltak – érzelmi tudatosságra tanították gyermekeiket. Megtanították nekik azokat a szavakat, amelyekkel ki tudják fejezni magukat. Ezáltal az érzelmeiket ők is normálisnak tekintették, így ahelyett, hogy elnyomták volna őket, nyíltan megosztották.
Nem féltek bocsánatot kérni
Megmutatták a gyerekeknek, hogy a hibák elkövetése ugyanúgy az életünk része. Azzal, hogy nem féltek bocsánatot kérni a gyerekeiktől bizalmat építettek.
Nem erőltették a „kérem”, „köszönöm” vagy a „sajnálom” szavakat
Ez talán szokatlanul hangozhat, azonban a kutatás során kiderült, hogy a szülők tudatában voltak annak, hogy a kedvességet és a tiszteletet nem lehet kierőszakolni. Ehelyett inkább modellezték ezeket a viselkedési formákat, bízva abban, hogy a gyermekük a példájukból tanul. Ha a gyermekük elfelejtett megköszönni valamit, a szülő mondta el helyette, egy idő után pedig már maguktól is ment.
Komolyan vették a gyerekek problémáit
Komolyan vették a gyermekük aggodalmait, legyen szó akár egy elveszett játékról vagy egy baráttal kapcsolatos problémáról. Azzal, hogy érvényesítették az érzéseket, megmutatták a gyermeküknek, hogy az érzelmek számítanak. Ez elősegítette az önértékelést, az érzelmi biztonságot és a tapasztalataik tiszteletét.
The post „Több mint 200 gyereket tanulmányoztam” – a magas érzelmi intelligenciával rendelkezők szülei ezt a stratégiát alkalmazták first appeared on nlc.