97 éves korában meghalt Békés Itala Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő – közölte a család.
Békés Itala 1927. március 23-án született Debrecenben, édesapja Békés István író, édesanyja Rita Furlani színésznő volt.
A család közleménye szerint Békés Itala generációjának egyik legsokoldalúbb és legtehetségesebb művésze volt, aki számos tévé- és mozifilmben, rádiójátékban szerepelt.
Pályáját az Úttörő Színházban kezdte, 1958-tól négy évtizeden át a Madách Színház tagja volt, majd az Örkény Színházban dolgozott. 95 éves koráig játszott.
94. születésnapja alkalmából a Papageno összeválogatott öt erős idézetet tőle.
Egyszer azt mondta, „az ötvenes években az Úttörő és az Ifjúsági Színházban rengeteg fiúszerepet játszottam. Két kedves levelet ma is őrzök. Az egyik így kezdődik: „Kedves Nemecsek Ernő néni.” A másik így végződik: „Előadás után várlak: Aranka.
Beszélt arról is, hogy sok főszerepet játszott, de az epizódszerepek jóval nehezebbek voltak.
„A nagy szerep megcsinálja a színészt, a kis szerepet a színésznek kell megcsinálnia.” Úgy gondolta, hogy a nagy szerepben kicsit még rossznak is lehet lenni, ha viszont egy színész nem zseniális egy epizódszerepben, akkor az olyan, mintha nem is lenne a színpadon.
„Azt hiszem, hogy senki semmit nem tud kifutni, befutni. Marquez mondja, hogy mindenki a hegytetőn akar élni, és nem tudja, hogy a boldogság a meredély megmászásában rejlik. Ezzel teljesen egyetértek. Mindig van másznivaló. Az egész élet egy másznivaló. Minden olyat elvállalok, amiről úgy érzem, hogy a koromnál fogva még ízlésesen meg tudom csinálni.”
A család közleménye szerint Békés Itala emlékezetes késői szerepét az Örkény Színházban Csehov Meggyeskert című darabjában Firsz, az inas figurájaként, nagyvásznon pedig Enyedi Ildikó Testről és lélekről című filmjében, takarítónőként alakította.
Jutalomjátéknak számított számára Cs. Bruckner Adelaida szerepe Örkény István Macskajátékában.
A Színházi Adattár 101 bemutatóját tartja számon, de a 90-es években saját tehetséggondozó műhelyt alapított, de tanított a Színház- Filmművészeti Egyetemen is.
Örkény István biztatta arra, hogy írjon. Három könyve jelent meg, köztük az önéletrajzi „Hogyan lettem senki?” című.
Békés Italát kérésére szűk családi körben búcsúztatják.