Miért kerül most reflektorfénybe a borsó, bab, lencse, avagy a hüvelyesek? Az év végi dőzsölés után elérkezett a jóval olcsóbb és takarékosabb és visszafogottabb ételek ideje. Ez egyáltalán nem baj, sőt a szervezetünk mindig hálás, ha nem kell nagy cupákokkal megküzdenie, a pénztárcánkról nem is beszélve! Szerencsére tudjuk, hol kell keresni az élvezeteket az egyszerű ételekben, szóval nyugalom, ez az időszak sem lesz egy siralomvölgy. Helyette, ha jól csináljuk, új távlatok nyílhatnak az otthoni gasztronómiánkban.
Itt vannak például a hüvelyesek. Aki egy kicsit is foglalkozott táplálkozástudománnyal, akár csak egy-két újságcikk erejéig is, mára pontosan tudja, hogy a hüvelyesek fogyasztása rendkívül javasolt. Egyrészt tele vannak fehérjével, ezért kiváló húshelyettesítők, ugyanakkor gazdagok növényi rostokban, és még a környezetet is kímélik, mivel egység kilokalóriányi hüvelyes megtermelése sokkal kevesebb erőforrást igényel, mint az ugyanakkora tápértékű hús előállítása. Ennek megfelelően természetesen sokkal olcsóbb is, magyarul: pont ez kell nekünk most!
Mindez szerencsére egyáltalán nem áll távol a magyar néplélektől. Elméletem szerint azok a táplálékok őshonosak a Kárpát-medencében, amikről népdalok vagy népmesék szólnak; ott van például a Csicseriborsó, bab, lencse / Fekete szemű menyecske dal. Ebből is látszik, hogy hüvelyeseket enni több, mint természetes: egyenesen hagyományos dolog.
Dhal, azaz dál, az indiai főzelék
Ennek ellenére, egy hirtelen fordulattal (semmi aktuálpolitika, de) India felé vesszük az irányt, ott ugyanis létezik a dhal (más átírással dahl, magyarítva dál) nevű ételkategória, ami a mindenféle hüvelyesekből készült ételeket jelenti.
Némiképp a mi főzelékünkre hasonlít, de nincs benne hús, sem pedig lisztes sűrítés (ennek megfelelően vegetáriánus és gluténmentes). Tesznek bele viszont általában rizst vagy valamilyen gabonát, illetve más zöldségeket és illatos fűszereket. Ezzel meg is érkeztünk a kitcsri nevű ételhez: rizs, dhál és zöldségek. Egyszerű, olcsó, finom, laktató és a végtelenségig variálható.
Az alábbi recept csak egyetlen változat, amiből kiindulva ezerféle ételt főzhetünk.
Lencse helyett használhatunk babot, sárgaborsót, vöröslencsét, beluga lencsét, mungóbabot, csicseriborsót, vagy amit csak akarunk.
Rizs helyett mehet bele bulgur, árpagyöngy, köles vagy bármilyen más gabona.
Ami a zöldséget illeti, ha rám hallgattok, olyan kerül bele, ami éppen akciós a boltban és el tudjátok képzelni az ételben.
Én legutóbb a kínai kel alsó, száras részét használtam, de készítettem már karfiollal, sütőtökkel, padlizsánnal, sőt volt, hogy kimentem a kertbe mángoldszárért. Mindenhogy finom volt!
Megfőzni könnyebb, mint kimondani: kitcsri
A rizs, dhál és zöldségek alkotta trió, a kitcsri tehát egy ízes egytálétel. Teljes fogás, nem hiányzik belőle a hús, szerintünk legalábbis. Íme, egy alaprecept, amiből kiindulva rögtönözhettek a hűtő és a kamra kincseiből.
Hozzávalók:
20 dkg (vörös) lencse (vagy más hüvelyes, átválogatva)
25 dkg rizs (hosszú szemű, nem szétfővő, vagy más gabonaféle)
1 teáskanál kurkuma
20 dkg kínai kel száras része (vagy más zöldség)
3 evőkanál étolaj
2 kávéskanál római kömény
2 evőkanál passzírozott paradicsom
1 (csípős) zöldpaprika apróra vágva
tetszőleges méretű friss gyömbér reszelve
1 fej hagyma
másfél liter víz
2 kávéskanál só
4 közepes krumpli kockára vágva, de ez el is hagyható
Elkészítés
A vizet a sóval felforraljuk, majd beletesszük az átválogatott hüvelyest és a kurkumát. Addig főzzük, míg majdnem teljesen megpuhul. Ha előtte beáztattuk, hamarabb készen lesz. Belekeverjük a rizst és fedő alatt további 10 percig főzzük.
A zöldségeket megtisztítjuk, felkockázzuk. Egy másik lábasban felforrósítjuk az olajat, dinsztelni kezdjük rajta az apróra vágott hagymát. Közben hozzáadjuk a fűszereket: a római köményt, a gyömbért, a paprikát, majd a paradicsompürét is, és jól lepirítjuk. Végül belekeverjük a zöldséget és a krumplit is, kicsit lepirítjuk, majd áttesszük az egészet a megfőtt hüvelyeshez, összekeverjük és még 10 percig főzzük, hogy a zöldség is megpuhuljon valamennyire a többiekkel együtt. Nem kell szétfőzni!
Megkóstoljuk, ha kell, utánsózzuk, tehetünk bele borsot is. Sőt, ha úgy gondoljuk, egy kis kókusztej is jót tehet neki.
Ez így egy teljes értékű egytálétel, amit ehetünk magában, de ha szeretnénk gazdagítani, tehetünk rá joghurtot vagy vajdarabkákat, korianderzöldet, meglocsolhatjuk citromlével vagy lime levével, no és adhatunk hozzá indiai csapati kenyeret.
The post Januárban a konyhában is spórolunk, eljött a borsó, bab, lencse ideje: egy tökéletes recept first appeared on nlc.