Már csak hónapok vannak hátra az új KRESZ-szabályok bevezetéséig, idén ősszel léphet életben. A hegylakok.hu összegyűjtötte, mi az, ami szinte biztosan változik, és milyen hatása lehet mindez az autósokra, motorosokra.
Az egyik legnagyobb horderejű változás, hogy már idén engedélyezhetik, hogy B-jogosítvánnyal is lehessen automatikus váltós/elektromos, legfeljebb 15 lóerős, azaz A1-es, rendszámos motort vezetni. Mint a portál megjegyzi, ez mindenki számára kedvező, hiszen a kocsi helyett motorral ingázók feleannyi idő alatt érnek célba, kevésbé szennyezik a levegőt, sőt általuk az autóban ragadtak is kevesebb ideig állnak a dugóban, ami szintén csökkenti a károsanyag-kibocsátást.
A módosítások szerint a sérülést okozó vezető köteles figyelni a védtelen közlekedőkre (mint például a gyalogosra, kerékpárosra), hogy megelőzze a karambolokat és az ebből fakadó sérüléseket.
A változások között szerepel az is, hogy ellenőrizhető és büntethető lesz a túl kis követési távolság, ami egyébként több nyugat-európai országban már bevett gyakorlat.
Az új KRESZ-ben azt is lefektetik, hogy nem szabad egykerekezni és driftelni. Bár eddig is szabálytalanok voltak ezek a “manőverezések”, de immár nevesítik ezeket a kihágásokat.
Várhatóan felemelik a 3,5 tonna feletti tehergépkocsik és buszok megengedett sebességét 90 km/órára lakott területen kívül. Ennek előnye, hogy autópályán nem alakulnak ki 70-80-nal vánszorgó sorok a külső sávban, ha a kétsávoson éppen nem előzhetnek a tehergépkocsik – jegyzi meg a portál. Sőt változhatnak a sebességhatárok az autópályán: elképzelhető, hogy egyes szakaszokon 140 vagy akár 150 km/órára növelnék a sebességhatárt.
Azt már korábban említettük, hogy a tervezet szerint már legalább 2 másodperccel a kanyarodás megkezdése előtt kötelező lesz elkezdeni indexelni, már ha ez fizikailag lehetséges az adott helyzetben.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Ezeket a szigorításokat hozza az új KRESZ first appeared on nlc.