Másodfokon is pert nyert az Átlátszó munkatársa a közmédiával szemben, így annak ki kell adnia „minden olyan szerződést, amit az elmúlt öt évben kínai szervezettel kötött” – írja a portál. A tavaly júliusi elsőfokú ítéletet jóváhagyó döntés még decemberben született meg a Fővárosi Ítélőtáblán.
Az első fokú bírósági döntés ellen az MTVA többek között azzal érvelve fellebbezett, hogy a közmédia szerződéskezelő nyilvántartása nem alkalmas arra, hogy meg lehessen általa találni a kínai szervezetekkel kötött szerződéseket. A Fővárosi Ítélőtábla, akárcsak korábban a első fokon eljáró Fővárosi Törvényszék az indoklása szerint „különösen elképzelhetetlennek tartja, hogy az MTVA-nál ne folytatnának elektronikus iratkezelést”, írja az Átlátszó.
A portál felidézi: Hszi Csin-Ping kínai elnök tavaly májusi budapesti látogatása után közzétettek egy 18 tételből álló listát a különféle szervezetek között megkötött magyar-kínai megállapodásokról. Ezek között három olyan volt, amely egyik résztvevője az MTVA:
hírcsere- és együttműködési megállapodás a Xinhua Hírügynökség és az MTVA, valamint a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. között, memorandum az együttműködés elmélyítéséről a China Media Group és az MTVA között, együttműködési megállapodás a Zsenmin Zsipao és az MTVA, valamint a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. között.
Ezek közül a Xinhua állami hírügynökség a Kínai Népköztársaság államtanácsa alá rendelve működik, a China Media Group a kínai kommunista párt irányítása alatt áll, míg a Zsenmin Zsipao a párt hivatalos napilapja.