Napok óta hatalmas tűzvész pusztít Los Angelesben, a legújabb számadatok alapján több tízezer hektárnyi terület érintett, huszonnégyen vesztették életüket, és több mint 150 ezer embert evakuáltak eddig. A helyzet azonban az, hogy egyelőre nem látni, mikor sikerül megfékezni a pusztítást. Los Angeles megye seriffje, Robert Luna a helyzetet tragikusnak írta le:
Imádkozom, hogy ne nőjön az áldozatok száma, de a pusztítás alapján minden úgy néz ki, mintha atombombát dobtak volna ezekre a területekre.
A kedd óta tartó katasztrófában legkevesebb 12 ezer épület égett le teljesen vagy károsodott, többségében lakóházak – rengeteg hollywoodi híresség otthona is –, ezért egyes részeken kötelező kitelepítést, illetve éjszakai kijárási tilalmat vezettek be.
A legsúlyosabb károk eddig Pacific Palisades városrészt, illetve Eatont érték, de Hurst városrészt sem kímélték a lángok. Napról napra egyre nagyobb a tűz kiterjedése, hiába dolgoznak a tűzoltók fáradhatatlanul az eloltásán, egyszerűen nincs elég kapacitás, amiért a lakosság a polgármestert, Karen Basst hibáztatja, aki korábban visszavágta a finanszírozásukat.
Az nlc külföldön élő olvasóit kérdeztük arról, hogy mit látnak, tapasztalnak. A helyzet sajnos elkeserítő.
Ez történik most
„A város néhány része sajnos még mindig lángokban és nem is tudják megfékezni a tüzet. A Malibuhoz közeli részeken egy hatalmas terület teljesen megsemmisült. A város közepén, Hollywood Hillsen lévő tüzet teljesen el tudták oltani, viszont a levegő szinte az egész városban nagyon egészségtelen ezért rengeteg ember evakuáltak olyan területekről is ahova konkrétan nem ért el a tűz” – írta meg nekünk Budavári Fülöp műsorvezető, tartalomgyártó.
A levegő minőségérről sajnos más olvasóink is úgy számoltak be, hogy fullasztó. „A levegő minősége sajnos jó pár napig rossz lesz. Felettünk áll a füstös levegő, nincs szél, ami kifújná. Mi 15-20 m vagyunk óceánpart közelében, South Bay.”
5 ember vesztette el az életét (azóta sajnos megerősítették, hogy 24 főre nőtt az áldozatok száma – a szerk.), több állat is elpusztult. Több mint 1000 ház/épület megsemmisült. Nem csak Malibu és Hollywood Hills ég, hanem Altadena/Pasadena környék. A nap teljesen piros és a levegő nagyon rossz, füst van a levegőben és nagyon káros. Iskolák be vannak zárva, és sok üzlet is. Vannak részek, ahol még most sincs áram
– jelezte egy másik olvasónk.
Az erdőtűzből kialakult helyzetet úgy tűnik, tovább bonyolítja az időjárás és a széljárás is. „Május óta nem volt eső, a sok növényzet száraz, ami kiszárad a hegyek, dombok között, sajnos a szél közrejátszásával viszi a parazsat gyorsan. A Santa Ana szél mindig sok kárt okoz, de most még többet, mint szokott. Kap a város segítséget és más városok és államok tűzoltói valószínű már megérkeztek közbe segíteni, reméljük hétvégére lesz eredmény a tűzoltásba. Sajnos billiódolláros károk vannak és sok idő lesz újraépíteni.”
Azok, akik ott élnek arról számoltak be, hogy követik a híradásokat, hiszen a rendvédelmi szervek folyamatosan frissítik az infókat.
Figyeljük a híreket, hogy mikor kell elhagyni a lakásainkat, mert még mindig gyújtogatnak
– kaptuk kommentben az egyik olvasótól.
Itt nincs vége
Bár mindenki bízik abban, hogy hamarosan sikerül megfékezni a pusztító lángokat, sajnos már tűztornádók is megjelentek, ami még tovább nehezíti az oltást, akárcsak az időjárási viszonyok. Emellett néhány napja még arról szóltak a híradások, hogy sok tűzcsap vagy teljesen üres, vagy annyira pici a nyomás benne, hogy használhatatlan – a legújabb információk szerint ezt mára sikerült orvosolni.
A lakosság számára kihívást jelent, hogy a levegő minősége – ahogyan azt olvasóink is írták – borzasztó, és az áram mellett a vízhiány is problémát okoz. Emellett a lakhatási krízis már most elképesztő mértéket öltött, és az sem különösebben megnyugtató, hogy a biztosítótársaságok néhány hónappal a tűzvész előtt egyoldalúan több tízezer szerződést megszüntettek. Csak a State Farm tavaly márciusban 72 ezer szerződés megújítását tagadta meg – ez Amerika legnagyobb biztosítója.
De még ha valami csoda folytán mégis van olyan, akinek a biztosítása fedezi a tűzkárokat, a károsultak nagy számára való tekintettel hónapokba, sőt, akár évekbe is telhet, mire valaki a pénzéhez jut. És még ebben az esetben is kérdés, hogy az elég lesz-e egy új otthon felépítésére. Akinek pedig nem volt biztosítása, az csak abban reménykedhet, hogy az esetet szövetségi katasztrófának minősítik, ebben az esetben jár valamennyi támogatás, ám összességében ez is csekély az elszenvedett károkhoz képest.
The post „Figyeljük a híreket, hogy mikor kell elhagyni a lakásainkat” – Los Angelesben élő magyarok a tűzvészről first appeared on nlc.