Habár ma már lépten-nyomon lehet fánkot kapni az üzletekben, a farsangi szalagos fánk egészen más téma. Azt nem lehet csak úgy levenni a polcról. Otthon készül, vagy jóakaróinktól kapjuk, házi lekvár van benne, az aranyszínű tésztán pedig körös-körül világos szalag ékeskedik. Szívesen írnám, hogy nem egy ördöngösség elkészíteni, de azzal sajnos – és nagyon helytelenül – elleplezném a tényt, hogy farsangi fánkot sütni igenis nehéz. Mármint jót, mert rosszat ugye bárki tud, csak minek?
Ennek ellenére egyáltalán nem lehetetlen küldetés, némi konyhai gyakorlattal simán bele lehet vágni, és érdemes is. Mutatjuk, hogy mire kell odafigyelni, hogy jól is sikerüljön.
A fánk 4 stációja
Egy kis technikai útmutatóval kezdjük, hogy jobban megismerkedjünk a tészta „életével”, mielőtt nekikezdenénk a lisztes, élesztős konyhai műveleteknek.
Dagasztás
A farsangi fánk tésztáját alaposan ki kell dolgozni, nincs mese. Ettől keletkeznek majd a sikérszálak, ami elengedhetetlen a sikerhez (hehe). Mivel a fánk tésztája könnyű és lágy, ezért sajnálatos módon a kezünket (fakanalunkat) nem helyettesítheti dagasztógép, mert úgyis feltapad a tészta a tál falára. Nincs mese, dolgozni kell vele. Kitartó kézimunkával.
Kelesztés
A farsangi fánk kelt tésztából készül, jé. Az élesztőtől nem kell félni, a tészta meg fog kelni, feltéve, hogy elég időt adunk neki. A fánknál nincs kompromisszum, nem lehet lecsippenteni az időből, ki kell várni, míg jó nagyra nő a tészta, majd szaggatás után, sütés előtt még egyszer meg kell keleszteni, különben eredményül nehézkes lesz a tésztája. Ha viszont túlkel, akkor nem lesz szalagos, szóval résen kell lenni.
Szaggatás
A kelt tésztát egyszer lehet kiszaggatni. Ez nem egy linzer, aminél a maradék tésztát akárhányszor összegyúrhatjuk és kinyújthatjuk, mert az már soha nem lesz ugyanolyan, sőt, fánkra is csak nyomokban fog hasonlítani. Ebből következik, hogy a farsangi fánkot úgy kell kiszaggatni, hogy szinte egymáshoz érjenek a körök és a lehető legkevesebb hulladék keletkezzen. Ezekből lehet amorf fánkot sütni, az is finom, ha nincs más, de nem azt tesszük a vendégek elé.
Sütés
Manapság divat lett mindent sütőben meg air fryerben sütni, ami nagyon derék, nem kell hozzá annyi olaj, ami egészségügyi és takarékossági szempontból egyaránt előnyös. Ennek ellenére, nyilván nem árulok el titkot, hogy a sütőben sült fánk nem lesz olyan, mint az, ami olajban sült. Ezzel fel is adtuk a leckét, mivel olajban sütni sokkal nehezebb, mint egyszerűen betolni a sütőbe a tepsit. El kell találni az olaj hőmérsékletét, ami nem lehet túl alacsony, mert akkor megszívja magát a tészta, de túl magas sem, mert akkor meg túl hamar megsötétedik kívül, belül viszont nyers marad.
Gondolom, azzal nem segítek túl sokat, ha elárulom, hogy a sütőolaj ideális hőmérséklete 180 fok, úgysem méri senki. Viszont, ha a beledobott tésztadarab úgy viselkedik, ahogy az elvárható, vagyis rögtön felugrik a felszínre, viszont nem kezd gyorsan barnulni, akkor közel járunk az igazsághoz. Rossz hír, hogy végig rajta kell tartanuk a szemünket a hőmérsékleten, mert az olaj hajlamos menet közben túlhevülni. Ilyenkor ne legyünk restek egyszerűen lehúzni a hőforrásról, majd a megfelelő időben visszatolni. Sajnos ez egy kihívás, de ettől edződik a lélek, na meg a konyhai tudás.
Tuti recept: farsangi szalagos fánk
Hozzávalók (kb. 25 darabhoz)
fél kg liszt
1 kocka friss élesztő vagy egy csomag instant élesztő
5 dkg cukor
5 dkg vaj
2 tojássárgája
3 evőkanál rum vagy rumaroma
csipet só
fél liter tej
olaj a sütéshez
Elkészítés
Vegyük be magunkat a konyhába, és zárjuk ki a külvilág baját és huzatát. Legyen finom szobameleg minden alapanyag és eszköz. Ez nem hókuszpókusz, hanem az eljárás része.
Először elkészítjük a kovászt. Egy nagy tálba beleteszünk 3 dl langyos tejet, belekeverünk egy evőkanál cukrot, 3 evőkanál lisztet meg az élesztőt. Ha csomós, habverővel vagy tejhabosítóval segítünk rajta. Azért szükséges a nagy tál, mert ebben készül a tészta.
Egy másik tálkában a tojássárgákat elkeverjük a maradék cukorral és a rummal, és amikor felfutott a kovász, belekeverjük. A vajat felolvasztjuk, azt is belekeverjük. Beleszitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a sót, majd öntünk hozzá annyi langyos tejet, hogy lágy, kalácstésztaszerű tésztát kapjunk. Széles fakanállal dolgozunk, először összekeverjük a tésztát, majd elkezdjük dagasztani, méghozzá úgy, hogy az edény falán lecsúsztatva a fakanalat a tészta alá nyúlunk, mintegy aláverünk. Ezt hívják úgy, hogy verjük a tésztát. Ezt a műveletet 20 percig folytatjuk, vagy amíg szép, levegős nem lesz a tészta.
Most megszórjuk a tetejét kevés liszttel, letakarjuk konyharuhával és langyos helyen másfélszeresére kelesztjük.
Amikor megkelt, lisztezett deszkára borítjuk a tésztát, a kezünkkel széthúzgáljuk ujjnyi vastagságúra, majd fánkszaggatóval (vagy egy pohárral) köröket szaggatunk belőle egymás mellé, jó szorosan. A lehulló részt feldaraboljuk tetszőleges méretűre, összegyúrni nem érdemes. Ismét letakarjuk, és megint hagyjuk kelni fél órát.
Kezdődhet a sütés! Olajat hevítünk egy nagy fazékban. Egy tésztadarabbal ellenőrizzük az olaj hőmérsékletét, akkor jó, ha a tesztpéldány rögtön felugrik a felszínre, de nem kap túl gyorsan színt. Ekkor beletehetjük a korongokat is, de előtte nyomjuk bele az ujjunkat középen, hogy legyen mibe tenni a lekvárt. A lyukas felével lefelé helyezzük az olajba, egyszerre csak néhány darabot, mert meg fognak duzzadni.
Az első oldalát lefedve sütjük, de azért időnként nézzünk alájuk, és amikor megfelelő színt kaptak, fordítsuk meg. A másik oldalt fedő nélkül sütjük. Mivel a jó kis levegős tészta úszik az olaj felszínén, a dereka sosem fog beleérni a forró olajba, vagyis középen világos marad, ettől lesz szalagos a fánk.
A kész fánkokat kiszedjük és jól lecsepegtetjük, majd még melegen porcukrot szitálunk rá. A lekvárt csak a tányéron kanalazzuk bele a közepébe, nehogy eláztassa.
Figyeljük a tésztát, és ha túl gyorsan kapnak színt a fánkok, húzzuk le az olajat a hőforrásról, hogy hűlhessen kicsit.
Jó étvágyat hozzá!
The post Így lesz könnyű, levegős és szép a farsangi szalagos fánk first appeared on nlc.