A depresszió a leggyakoribb mentális probléma a világ fejlett országaiban, és sokszor még mindig nem ismerik fel időben, ahogy a vashiányos állapotot sem. Éva sem tudta, mi történt vele, csak annyit érzett, hogy valami nagyon nincs rendben nála.
A fáradtságnak és kimerültségnek számos oka lehet, köztük a stressz, a túlhajszolt életmód, az alváshiány. Ha azonban ez az állapot tartósnak bizonyul, előfordulhat, hogy depresszió vagy vashiány húzódik meg a háttérben.
„Nagyon levert voltam, állandóan fáradt, egyszerűen fájt kikelni az ágyból. Megfogadtam, hogy januártól rendszeresen sportolok, de nem lett belőle semmi, inkább feküdtem. Amikor már két hete ezt csináltam, picit megijedtem. Azt gondoltam eleinte, hogy az év végi hajrá merített ki, de miután nem javult az állapotom, depresszióra kezdtem gyanakodni” – mondta Éva.
Depresszió vagy csak fáradtság?
„A depresszióval küzdő emberek kilencven százalékánál jelentkezik fáradtság” – mondta Nadine Kaslow, az Emory Egyetem Orvosi Karának pszichiátria és viselkedéstudományi professzora, aki hozzátette: a fáradtság nem csak azt jelenti, hogy valakinek fizikailag nehéz felkelni reggel (bár bizonyosan fel tudna), vagy hogy a nap felére teljesen elfárad. Ennél többről van szó!
Depresszió esetén a fáradtság általánosságban jelenik meg, az energia folyamatos hiányaként. Az érintett számára még a legegyszerűbb tevékenységek is hatalmas fizikai és érzelmi erőfeszítést igényelnek.
A depressziós ember azért fáradt mindig, mert egész nap a saját harcait vívja önmagával. Másokhoz képest sokkal megterhelőbb számára, hogy napközben a feladataira koncentráljon. Sokkal nagyobb erőfeszítésébe kerül, hogy az elvárásoknak megfelelően viselkedjen. Esténként gyakran nehezen alszik el, éjjel nem tud pihentetően aludni, reggel pedig, ha tehetné, ki sem kelne az ágyból. Sokuk éberen alszik, mert az agya állandóan jár még éjszaka is. A depressziósnak sokkal több energiát kell fektetnie a munkába és általában a napi feladatainak az elvégzésébe, mert nehezebben koncentrál. Bármit is csinál, az számára komoly stresszel jár, az állandó stressz pedig fárasztó, ami egy idő után teljesen kimeríti a szervezetet is.
Hol van ebből a kiút?
A depressziót többféle módszerrel lehet hatékonyan kezelni. Kognitív és kommunikációs terápiával, munkaterápiával és pszichoanalízissel is, ugyanakkor gyógyszeres kezeléseket is alkalmaznak. Egy a lényeg: ha érezzük magunkon a tüneteket, forduljunk szakemberhez!
„Rengeteg mindent elolvastam az interneten a témával kapcsolatban, de észrevettem magamon, hogy a fáradtságomhoz nem társul rossz hangulat, egyszerűen csak nagy lett az alvásigényem. Emellett rettentő sápadt voltam, erősen hullani kezdett a hajam, szédültem. Ekkor ijedtem meg igazán, így felkerestem az orvosomat, aki laborvizsgálatot írt ki. Kiderült, nem depresszióm, hanem vashiányom van” – mondta Éva.
A vashiány a körmeink minőségét is befolyásolja: könnyen letörnek, berepednek, pettyes elszíneződés jelenhet meg rajtuk, és a formájuk is megváltozhat. Az elégtelen vasellátottság az ellenállóképesség csökkenéséhez vezet, ezért könnyebben megbetegszünk. Betegség alatt a vasfelszívódás is zavart szenved, ezzel tovább súlyosbodik a vashiány, így gyakran előfordul, hogy amint az egyik betegségből kilábalunk, máris jön a másik.
Előfordulhat még egyéb tünet is, mint a koncentrálóképesség csökkenése, sápadt arc, szaporább szívverés, duzzadt nyelv, töredezett körmök, száraz bőr, berepedezett ajkak, az orrnyálkahártya kisebesedése, herpesz megjelenése, nyugtalan láb szindróma.
Mit tehetünk az állapot ellen?
Reformáljuk meg az étrendünket: magas vastartalmú a spenót, a mandula, a tökmag és a lencse is.
Minden főétkezésnél együnk valamilyen húsfélét! A vörös húsok – marha, borjú, bárány, nyúl – vastartalma magasabb, mint a fehér húsoké (csirke, pulyka, hal).
A belsőségekben (például máj, szív) szintén sok vas van, de a magasabb telítettzsír- és koleszterintartalmuk miatt fogyasztásuk csak havi 1-2 alkalommal javasolt.
Lehetőleg minden étkezés tartalmazzon C-vitaminban gazdag élelmiszereket, például citrusféléket, csipkebogyót, paprikát, káposztát, burgonyát.
„Szerencsére nálam még az étrend megreformálásával lehetett segíteni a vashiányos állapoton. Sokkal több vörös húst eszem, emellett olyan zöldségeket részesítek előnyben, amelyeknek magas a vastartalma. Biztos, ami tuti alapon vastablettát is szedek. Eltelt pár hét, és én sokkal jobban érzem magam. Jobb a kedvem, több az energiám, nem vagyok beteg, nem szédülök és nem fekszem naphosszat az ágyban” – újságolta vidáman Éva.
Vashiány kezelésére érdemes garantált és ellenőrzött minőségű készítményt választani, olyat, amelynek hatását klinikai vizsgálatok igazolják. Ha vaspótlásra van szükségünk, akkor feltétlenül ellenőrizzük a gyógyszer elemivas-tartalmát, ami 100 milligramm körüli mennyiségben ideális.
The post Év eleji lemerülés vagy nyomelemhiány? Derítsd ki! first appeared on nlc.