Jó reggelt! Ez itt a 444 napindító hírlevele. (Vannak másféle hírlevelek is, ezekre itt lehet feliratkozni.) Indításnak itt van négy nagy cikk:
Kik Rogán Antal listatársai, és ki az a pár ember, akinek sikerült leiratkozni? Trump foga Grönlandra fáj, de mit szól ehhez Dánia? Elon Musk rácsavarodott Európára Zuckerbergnek hirtelen eszébe jutott, hogy mégsem jó a Facebook tényellenőrző programja, amire eddig büszke volt
Miniszter a szankciós listán
Mielőtt még Donald Trump hivatalba lépne január 20-án, a Biden-kormányzat gyorsan kiadott egy szankciós listát, rajta Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszterrel. David Pressmann hamarosan távozó nagykövet szerint Rogán és más magas rangú kormánytisztviselők túl sokáig használták a hatalmukat saját és családjaik gazdagítására.
Rogán az amerikai döntéssel egy igen szűk körben találta magát. Az úgynevezett Glomag-programot Donald Trump alatt bővítették globális szintre, és a magyar közvélemény számára általánosságban ismeretlen emberek szerepeltek rajta. Összeszedtük, kik, és hogyan kerültek le eddig a listáról.
A kormány kisstílű bosszúállásként értelmezi az amerikai szankciót, Kocsis Máté fideszes frakcióvezető szerint Pressman liberális politikai aktivista, aki nem a két szövetséges állam rendezett diplomáciai viszonyára törekszik. „Reméljük, többet nem hallunk magáról sehonnan a világból! Ön szégyent hozott az amerikai diplomáciára, és legvégén saját magára is.”
Közlekedésinfó
Lázár János közlekedési miniszter közlekedésinfót tartott, ahol egyrészt bejelentette, hogy akinek 20 percnél többet késik a busza vagy vonata, annak visszaadják a jegyár felét, másrészt a 444 kérdésére megígérte, hogy lemond, ha vasúti balesetben meghal valaki Magyarországon.
A miniszter közlekedésinfón tett 10 ígérete közül Vitézy Dávid szerint több „naiv, kivitelezhetetlen vagy értelmetlen ötlet” is van, de „annyi biztosan látszik belőle: az élesedő politikai versenynek van hatása”. Az egyik ilyen ígéret az volt, hogy 2026 januárjáig felújítják a MÁV-Volán-csoport összes vécéjét, úgyhogy arra kérjük olvasóinkat, hogy küldjenek képeket a szerintük legrosszabb állapotban lévő mosdókról.
Bár Románia már az év eleje óta tagja a schengeni övezetnek, ezt a MÁV-nak még nem sikerült lereagálnia, és továbbra is negyven percet állnak a két ország között közlekedő vonatok a határon. Csak most nincs határellenőrzés.
Idén tavasszal 737 ingyenes európai vonatbérletet kaphatnak a magyar fiatalok, évente kétszer lehet pályázni
Egyéb belföld
Míg Orbán Viktor továbbra is Indiában nyaral (az indiai lapok szerint most mégsem a miniszterelnököt, hanem a feleségét kezelik kint), addig kedd délután egy időre összeomlott az Országos Mentőszolgálat informatikai rendszere. A vízügyesek átverve érzik magukat, mert nem kapták meg a beígért év végi prémiumot. A gyerekeknek szánt, Magyar Péterék által kiosztott ajándékok pedig még mindig a raktárban állnak.
Gyorsan ürülnek a magyar gáztárolók, és az árak is megugrottak az ukrán tranzit leállítása miatt. A kormánynak ez nyilván nem tetszik, de az ukránok szerint politikailag motiváltak és manipulatívak a magyar kormány kijelentései a tranzit leállításáról.
Hosszú Katinka visszavonul Vitályos Eszter a futtatásról és a drogokról szóló dallal tért vissza a munkához az új évben Mészáros Lőrincé lett a Szerencsekerék egykori háziasszonyának étterme Egy nap alatt egymillió forintot keresett az I. kerület a Halászbástya lekordonozásával
Egy új amerikai külpolitika
A leendő amerikai elnök vérszemet kapott, és sorra jelenti be, mely területeket csapná hozzá az Egyesült Államokhoz. Nem először merült fel az amerikai vezetésben, hogy megvásárolnák a dánokhoz tartozó Grönlandot, amely katonai szempontból igen fontos helyen fekszik. Trump januárban azonban már egy esetleges katonai vagy gazdasági nyomásgyakorlás elől sem zárkózott el, amire eléggé befeszültek az érintettek.
Grönlandon túl Kanadát is kiszemelte magának Trump, de a leköszönő kanadai miniszterelnök, Justin Trudeaunak annyira nem tetszett az ötlet. „Ennek annyi esélye van, mint hógolyónak a pokolban” – mondta Trudeau, mire Trump olyan képet posztolt, amin Kanada már Amerika részeként van ábrázolva.
A Trump mellett legyeskedő Elon Musk mostanában az Egyesült Királyság belső botrányaival foglalatoskodik, de beállt egy rakás más bevándorlásellenes európai párt mögé is. Kérdéses, hogy a világ leggazdagabb emberének nyomásgyakorlása mögött van-e stratégia, és ha van, mindez milyen hatással lesz a trumpi külpolitikára.
A spanyol miniszterelnök szerint például Musknak köszönhetően ismét egyre divatosabb a nácizmus Egyébként meg az amerikaiak szerint csak Nixon volt rosszabb elnök Bidennél
Lakmusz
Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója váratlanul jelentette be, hogy megszünteti a cég külső tényellenőrző programját. „A szakértőknek, ahogy mindenki másnak, megvannak a saját elfogultságaik és nézőpontjaik” – mondta Zuckerberg. A Lakmusz sorra vette, mely pontokon bicsaklik meg a hirtelen jött kritika, amely valószínűleg a közelgő Trump-elnökség miatt fogalmazódhatott meg a Meta-vezérben.
Két Qubit
Sorban tűnnek el a humán szakok a felsőoktatásból, és ez nemcsak az egyetem eszméjének okoz kárt, hanem a demokráciának is Még meg sem születtek, de már megszakértik őket: a béta generáció mítosza