Wemding egy kisváros Bajorországban, amelyet 793-ban alapítottak (akkor még Uuemodinga néven), és amely 1993-ban ünnepelte fennállásának 1200. évfordulóját. Ebből a jeles alkalomból egy helyi művész, Manfred Laber egy egy egészen különleges köztéri műalkotást tervezett: a Zeitpyramide (Időpiramis) nevű gigantikus betonpiramist. A mű azóta sem készült el teljesen, és jó ideig nem is fog;
még úgy nagyjából 1200 évig.
Vagyis pontosan annyi ideig, amennyi a városalapítás és az betonpiramis építésének megkezdése óta eltelt (illetve nem pontosan, mert egy apróbb számítási hiba miatt csupán 1190 évig tart majd az építkezés).
Tudniillik az Időpiramis tervezett befejezési határidejét 3183-ban állapította meg az emberiség jövőjét illetően minden bizonnyal az optimistább álláspontot képviselő alkotó, aki egyébként 2018-ban, 86 éves korában elhunyt – öt évvel azután, hogy a második betontömböt is felállították, és öt évvel a harmadik – és mindezidáig utolsó – betontömb elhelyezése előtt.
Ebből viszonylag könnyen ki lehet találni, hogy az Időpiramis pontosan tízévente bővül egy újabb elemmel – vagyis egy jókora, kb. hat és féltonnás betontömbbel.
A műalkotás építésének finanszírozása nagyrészt a helyi vállalatok adományaiból valósult meg, amelyek például ingyen szállították a betonlaphoz szükséges anyagokat, magát a projektet pedig egy wemdingi székhelyű alapítvány kezeli
Ha az Időpiramis a tervek szerint halad, akkor négy szakaszban fog felépülni:
A 13,8 x 13,8 m-es alapréteg 64 darab, 8 sorba és 8 oszlopba rendezett tömbből áll majd – ez 2623-ban készül el.
A második réteg 36 tömbből áll, 6 x 6-os elrendezésben, a szakasz befejezésének időpontja pedig 2983. Ez az első olyan réteg, amelyhez egy tömböt egy másik tömb tetejére kell helyezni, amihez darura vagy valamilyen állványzatra, például egy rámpára lesz szükség, de persze elképzelhető, hogy addigra már telekinézist alkalmazó robotokkal is lehet dolgoztatni.
A harmadik réteg 16 tömbből épül fel, amelyek 4 x 4-es formátumban vannak elrendezve; ez már 3143-ban már – ha minden igaz – teljes pompájában fog állni.
Az utolsó, negyedik réteg 4 tömbből áll majd, 2X2-es elrendezésben, és ezzel a szerkezet végre teljes lesz (kb. így fog kinézni)
Tehát a Wemding északi szélén, a Robertshöhe nevű domb tetején álló piramis, amikor 3183-ban felépül, a tervek szerint 120 betontömbből (vagy másból, ha addigra feltalálnak valami még időtállóbb és/vagy könnyebben mozgatható anyagot) áll majd, amelyek egyenként 1,2 m hosszúak, 1,2 m szélesek és 1,8 m magasak, az egymás melletti tömböket egy fél tömb, vagyis 0,6 m választja el egymástól.
Addigra már egyébként a világ leghosszabb és legfeleslegesebb orgonakoncertjének (ami mellesleg ugyancsak Németországban zajlik, akárcsak a végtelenített betonpiramis-építés) is rég vége lesz; ahogy arról egy korábbi cikkünkben is írtunk, John Cage egyik darabjának (Organ2/ASLSP) bibliai léptékű előadása 2001-ben kezdődött, és ha minden jól megy, 2640-ben fejeződik majd be.
The post Harminc éve épül a német betonpiramis, ami csak 1200 év múlva lesz teljesen kész first appeared on nlc.