2019-ben egy ohiói nő mind a négy végtagját elveszítette egy fertőzés miatt, amit az okozott, hogy a kutyája megnyalta az arcát. Bár ez egy extrém ritka eset volt, mégis óvatosnak kell lennünk, ha megengedjük kedvencünkek, hogy megnyalja az arcunkat. A Huffpost riportjában szakemberek mondták el, milyen kockázatokat rejt mindez.
„Minden száj piszkos abban az értelemben, hogy tele van mikrobákkal – mondta Dr. Tessa LeCuyer, a Kaliforniai Egyetem Davis Állatorvosi Karának adjunktusa és állatorvosi klinikai mikrobiológusa. – Egy kutya szája semmivel sem tisztább, mint egy ember szája, mivel mindkettő tele van több száz különböző típusú baktériummal.”
A kutyák az orrukkal látják a világot, sokakat közülük pedig két különösen csípős, baktériumokkal és parazitákkal teli forrás vonz: az ürülék és a dög. LeCuyer azt mondja, ez általában nem vezet betegségekhez, azonban kétségkívül vannak olyan paraziták és baktériumok, amelyeket a kutyák felszedhetnek az ürülékevés során. Attól is függhet, hogy melyik állat ürülékét választja. A madarak ürüléke nagyobb valószínűséggel tartalmaz szalmonellát, mint az emlősök ürüléke.
„A nyers hús lenyelése, legyen az akár dög, akár élelmiszer minőségű, növeli az élelmiszer-eredetű baktériumoknak, például a szalmonellának és a listeria-nak való kitettség kockázatát, amelyek betegségeket okozhatnak kutyákban és emberekben is” – mondta LeCuyer.
De mi történik akkor, ha a kutyád megnyalja az arcodat?
„A baktériumok vagy paraziták átvitele előfordulhat, ha egy kutya megnyalja a szád környékét” – mondta LeCuyer.
A szakember hozzátette azt is, hogy a legtöbb, a kutya szájából származó potenciálisan káros baktérium a bőrrel érintkezve általában csak akkor okozhat betegséget, ha a bőrön olyan sérülés van, amely lehetővé teszi a baktériumok számára, hogy megfertőzzék a mélyebb szöveteket.
Dr. Danielle Dubin bőrgyógyász adjunktus azt mondja, hogy a kezeket és az arcot érő kutyaharapások, valamint a mélyharapások hajlamosak a fertőzésekre, különösen az immunhiányos betegek esetében.
„Fontos, hogy az ilyen típusú sérüléseket egészségügyi szakember megvizsgálja, hogy megállapítsa, indokolt-e az antibiotikum” – mondta Dubin.
Bár sokkal gyakoribb, hogy a bőrfertőzést kutyaharapás, nem pedig a nyalogatás okozza, a szakértők mégis óvatosságra intenek, ha az eb olyan területet próbál megnyalni, ahol a bőrgát meggyengülhetett.
„Ha bármilyen sérülés van a bőrön, például kiütések, vágások vagy pattanások, a [kutya] nyála potenciálisan fertőzést okozhat” – figyelmeztetett Dr. Jennifer Chen, okleveles bőrgyógyász és a Stanford Egyetem bőrgyógyász professzora.
„Egy-két nedves nyalintás nem valószínű, hogy bármilyen problémát okozna egy egyébként egészséges, ép bőrű felnőttnél. Azonban az ismételt nyalás, még [egészséges felnőtt] populációban is, magában hordozza a kontakt dermatitisz kialakulásának kockázatát” – tette hozzá Dubin.
A folyamatos nyalogatás Chen doktor szerint is problémákat okozhat. „Az állandó nedves-száraz expozíciós ciklus a bőr gátját is megzavarja. Ez hámló, száraz, kiütéses bőrt eredményezhet, amely megrepedezhet, vérezhet, és kényelmetlenné válhat.”
A szakemberek arra is figyelmeztetnek, hogy ha bármilyen vágás, kiütés vagy pattanás van az arcodon, ne hagyd, hogy kutyád megnyalja.
„Azok a betegek, akiknek egészségügyi problémájuk van, vagy olyan gyógyszereket szednek, amelyek elnyomott immunrendszert eredményeznek, szintén jobban ki vannak téve a fertőzés kockázatának” – mondta Chen.
The post Ennyire biztonságos, ha a kutyád megnyalja az arcodat first appeared on nlc.