Többek között az invazív fajok, az éghajlatváltozás és a mezőgazdaság miatt fenyegeti kihalás a folyókban, tavakban és más édesvízi forrásokban élő állatoknak közel a negyedét – írja az AP egy friss tanulmány alapján.
A Nature című folyóiratban közzétett összesítés az első alkalom, hogy a kutatók elemezték az édesvízi fajokat fenyegető globális kockázatot. A korábbi tanulmányok a szárazföldi állatokra, köztük az emlősökre, madarakra és hüllőkre összpontosítottak.
„Az Amazonashoz hasonló folyók hatalmasnak tűnhetnek, ugyanakkor az édesvízi környezet nagyon törékeny” – mondta Patricia Charvet, a tanulmány társszerzője, a brazíliai Ceará Szövetségi Egyetem biológusa.
Az édesvízi élőhelyek – beleértve a folyókat, tavakat, mocsarakat és vizes élőhelyeket – a bolygó felszínének kevesebb mint 1 százalékát borítják, de az állatfajok 10 százalékát tartják fenn – mondta Catherine Sayer, az angliai Nemzetközi Természetvédelmi Unió zoológusa.
A kutatók mintegy 23 500 olyan szitakötő-, hal-, rák- és egyéb állatfajt vizsgáltak, amik kizárólag az édesvízi ökoszisztémáktól függenek. Megállapították, hogy 24 százalékukat fenyegeti a kihalás veszélye a szennyezés, a gátak, a vízkivétel, a mezőgazdaság, az invazív fajok, az éghajlatváltozás és az egyéb tényezők által jelentett összetett veszélyek miatt.
„A legtöbb fajt a fentebb felsoroltakból nem egyetlen tényező fenyegeti, hanem számos, együttesen ható veszély” – mondta Sayer, a tanulmány társszerzője.
Stuart Pimm, a Duke Egyetem ökológusa, aki nem vett részt a tanulmányban, „régóta várt és rendkívül fontos írásnak” nevezte a kutatást. „Észak-Amerikában és Európában szinte minden nagy folyót módosítanak” a gátépítések révén, ami veszélyezteti az édesvízi fajokat – mondta.
Dél-Amerikában az Amazonas ökoszisztémáját az erdőirtás, az erdőtüzek és az illegális aranybányászat is veszélyezteti – mondta Charvet. Az erdők irtására szolgáló illegális tüzek következtében létrejövő hamu is szennyezi a folyókat, az engedély nélküli aranybányászok pedig higanyt juttatnak a vízbe – mondta.
A folyók és a vizes élőhelyek „koncentrálják mindazt, ami körülöttük történik” – mondta. „Ha valami nagyon rosszul sül el, mint például egy sav- vagy olajszennyezés, akkor egy egész faj veszélybe kerülhet. Ezeknek az állatoknak nincs hová menniük”.