A kormány az egészségügyben máig adós maradt az alapellátás megerősítésével, „jelenleg 940 betöltetlen praxis van, ami azt jelenti, hogy a körzetek 14 százalékában nincs állandó orvos” – mondta Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara volt elnöke a Népszavának adott interjúban. Az országban most 6424 háziorvosi és házi gyermekorvosi praxis van, ami tízzel kevesebb az egy évvel korábbinál.
De hiába csökkent a körzetek száma, évről évre nő a betöltetlen praxisoké: 2013-ban még a körzetek 3,4 százaléka volt betöltetlen, 2017-ben 5,3 százalék, 2021-ben már 10,2 százalék, ez év elején 14,6 százalékra, írja a Pénzcentrum. A tartósan betöltetlen, tehát legalább fél éve megüresedett praxisok száma 833, ami a 940-nek csaknem a kilencven százaléka. Van olyan üres háziorvosi körzet (Győrzámolyon), ahol több mint ötezer betegnek nincs állandó háziorvosa.
Kincses az interjúban azt mondta, hogy három probléma van az egészségügyben, amire idén megoldást kellene találni: széttöredezett az ellátórendszer, egyre erősebben érezhetők a humánerőforrás-problémák, ezen belül is a szakdolgozóhiány, valamint gondot jelent a köz- és a magánellátás viszonyának rendezetlensége. Komoly előrelépésre szerinte nem lehet számítani, mivel a reformokhoz egyfelől pénz kellene, másfelől azok könnyen olyan érdekeket sértenének, amik miatt hangos tiltakozások jönnének. „A politika korán váltott kampányüzemmódra, így a hátralévő időt a botránykerülő lázas semmittevés foga jellemezni”, mondta Kincses, aki szerint legfeljebb olyan közérzetjavító intézkedések várhatók, mint a kórtermek kampányszerű kifestése volt.