Nem volt nehéz dolga a Golden Globenak abban, hogy idén házigazda fronton felülmúlják a tavalyi gálát. 2024-ben ugyanis a stand up-os Jo Koy kész csődtömeg volt a színpadon, látszólag egyáltalán nem érezte a terem vibe-ját, és működésképtelen viccek tömkelegével próbálkozott.
A szintén a stand up szcénából érkező Nikki Glasernek “csak” ezt a szintet kellett megugrani, és szerencsére könnyedén vette az akadályt. Nemcsak a számtalan átöltözése – valahol hét és tíz között lehetett a ruhái száma – miatt fogunk emlékezni rá.
Sztároknak beszólogatás: csak mértékkel
Ricky Gervais óta a Golden Globe-on minden évben attól rettegnek a sztárok, hogy a házigazda majd jól beégeti őket. Glaser azonban rögtön az elején igyekezett őket megnyugtatni:
Hogyan mernélek égetni titeket? Híresek vagytok, tehetségesek, nagy hatalommal bírtok, szinte bármit megtehettek… kivéve azt, hogy meggyőzzétek az embereket, hogy kire szavazzanak. De nem baj. Majd a következőn. Ha lesz…
Bár Harvey Weinstein után nyolc évvel talán kevésbé volt időszerű viccelődnie a feltörekvő színésznőkkel hotelszobákban szexelő producereken, de szerencsére minden gyengébb poénjára jutott legalább egy jó is. Például amikor megjegyezte, mennyire sajnálja, ami a szexbotrányba keveredett Diddyvel (Puff Daddyvel) történt, mert emiatt idén az afterparty nem lesz olyan emlékezetes, mint régen. Természetesen a film kontra sorozat élcelődés ezúttal sem maradhatott el:
Együtt ünnepeljük az év legjobb filmjeit és tartunk fenn helyet a sorozatoknak is.
Glaser hosszan mutatta be a teremben helyet foglaló sztárokat. Zendayanál megjegyezte, hogy olyan fantasztikus volt a Dűne második részében, hogy az ő jeleneteinél mindig felébredt, Adrien Brodyt pedig úgy köszöntötte, hogy „Itt van velünk a kétszeres holokauszt-túlélő Adrien Brody!”, arra célozva, hogy A zongorista után a színész A brutalistában is holokauszt-túlélőt alakít.
Jutott a beszólásokból Glen Powellnek is, aki most épp Hollywood dögös pasijának számít, és erre a házigazda rendesen rájátszott:
Glen Powell, te annyi mindenben benne voltál idén! A Twistersben, a Hit Manben és a gondolataimban, amikor épp a pasimmal szexeltem.
És természetesen a nagy sikerfilm Wicked is megkapta a magáét:
Mindenki imádja a Wickedet. Imádom a Wickedet. A fiúm imádja a Wickedet. A fiúm fiúja pedig nagggyon imádja a Wickedet.
Glasernek jutott csípős megjegyzése arra is, hogy női rendezőként mennyire kevés esélye van bárkinek arra, hogy Golden Globe-ot nyerjen, a tízperces nyitó monológját pedig az alábbi sorokkal zárta:
Ha ma veszítenél, jusson eszedbe, hogy nem azért készítesz filmeket, hogy díjakat nyerjél, hanem azért, hogy befuttasd a saját márkás tequiládat, aztán soha többé ne kelljen filmeket készítened.
George Clooney bizonyára csuklott egy nagyot.
Glaser műsor közbeni bejelentkezései is jól sikerültek, különösen az, amikor megpróbálta egy dalban keresztezni a Wickedet és a Konklávét, de a szerkesztők rászóltak a fülére, hogy inkább hagyja abba, mert ciki.
A kanadai pornó mindent vitt
Idén minden győztesről triviák tömegét írták ki, amíg a közönség soraiból a színpadra ért, és egy meglehetősen furcsa, rögzített kameraszögből vették a díjak átadóit, amire Seth Rogentől érkezett is epés megjegyzés a műsorfolyam során, ugyanis a teremben ülő közönség jó részének hátat fordítottak, ami nem volt túl kényelmes számukra. A díjátadások többsége nem is sikerültek túl jóra, főképp a gála első felében akadtak gondok. Mintha a színpadra lépő duók helyben rögtönöztek volna, és valamiért nem tudtak volna olvasni a súgógépről sem.
A legtöbb díjátadást megelőző szövegelés manírosnak és rossz tempójúnak tűnt. Ott álltak a világ legjobb színészei a kamera előtt, és láthatóan szenvedtek a viccesnek szánt szövegeikkel. Nem gondoltam volna például, hogy Vin Diesel lazán odavetett „Hé, Dwayne!” megjegyzése lesz az egyik legszórakoztatóbb díjátadós „mondat”, lévén senki sem várta a sztártól, hogy így utaljon kettejük régi konfliktusára. Emberünk ugyanis mostanáig nem épp az öniróniájáról híres. Mondjuk amikor a bevezetőjében Steven Spielberget megpróbálta afféle art filmes rendezőként bemutatni, arra azért felszisszentem egy kicsit…
Ha ki kell emelni valakit a sorból, akkor az Awkwafina – Melissa McCarthy duót mindenképp érdemes, akik még a rossz poénokat is szórakoztató módon adták elő, és a Seth Rogen – Catherine O’Hara páros Kanadán poénkodó sorai is okoztak pár derűs pillanatot, lévén azon poénkodtak, hogy régebben mindketten szerepeltek kanadai pornófilmekben, és felsorolták a legemlékezetesebb munkáikat a műfajból.
Glenn Close is okozott némi meglepetést, hiszen a legjobb filmdráma kategória díjátadójaként kimondta az élő tévéközvetítések legtiltottabb szavát, a fuck-ot, bár a kontextust talán kicsit enyhített a dolgon – talán a büntetésen is:
Lássuk be, mindannyian kibaszottul áldottak és szerencsések vagyunk, hogy itt lehetünk.
Ezen a kijelentésen nem lehet vitatkozni
Köszönőbeszédek – a piástól a szívhez szólóig
A Golden Globe híres arról, hogy kicsit fesztelenebb, mint az Oscar, ami idén leginkább abban látszódott meg, hogy ha egy sztár nagyon hosszú köszönőbeszédet mondott, nem próbálták megzavarni. Az este első díjazottjánál, az Emilia Pérezért GG-t kapó Zoe Saldana-nál még megpróbálkoztak egy lekeveréssel, de a színésznő a színpadon gyorsan világossá tette, hogy ő nem partner ebben, és a beszédét mindenképp be fogja fejezni. Később az adás szerkesztői inkább nem próbálkoztak ilyesmivel.
Saldana egyébként Adrien Brodyval osztozhat a legmeghatóbb (legmeghatódottabb?) köszönőbeszéd címért: láthatóan mindketten a könnyeikkel küzdöttek a színpadon állva, és tényleg sokat jelentett számukra a pillanat.
Velük szemben A szerért jutalmazott Demi Moore komoly önuralomról tett tanúbizonyságot, pedig bőven volt mondanivalója.
Már 45 éve csinálom ezt, és még soha nem kaptam ilyen díjat
– kezdte, majd kifejtette, hogy a pályája elején egy producer elhitette vele, hogy ő egy popcorn színésznő, akinek lehetnek kasszasikerei, de komoly díjakra sosem lesz jó. Nem is álmodozott róluk, most mégis egy komoly díjat kapott.
A Rokonszenvedésért díjat kapó Kieran Culkin kapásból azzal kezdte, hogy túl sokat tequiláztak a feleségével, ezért elfelejtette a beszédét, de azt azért megjegyezte, hogy a Golden Globe a kedvenc rendszeres randiprogramjuk. A színész tavaly is nyert, csak akkor még tévés (az Utódlással) kategóriában. Colin Farrell viccelődött egy sort azon, hogy a Pingvinben látott alakításáért – ahol a maszkjában fel sem lehet ismerni – kapott díjat senkinek sem köszöni meg, hiszen az egészet egymaga csinálta, a Different Manért jutalmazott Sebastian Stan pedig az édesanyjának köszönte meg a díjat, aki egy jobb élet reményében hagyta ott Romániát, és a díj a bizonyíték arra, hogy a fiának tényleg jobb élete lett.
A leglelkesebb díjazott talán a Wicked rendezője, Jon M. Chu volt, aki olyannyira felpörgött a díjuk hírétől (pedig csak a legjobb popcornmozi kétes értékű szobra jutott nekik), hogy kis híján szívrohamot kapott beszéd közben. Magyar szempontból emlékezetes volt A brutalista író-rendezőjének, Brady Corbetnek dupla színpadra lépése is, lévén
a filmje két magyar bevándorló, Tóth László és Tóth Erzsébet történetét meséli el, és nagyrészt Magyarországon, magyar stábbal forgatták. Corbet külön kiemelte a Magyar Filmlabor segítségét is a köszönőbeszédében
, és megható pillanat volt, amikor megemlékezett a hétvégén elhunyt Jeff Baena-ról, Aubrey Plaza színésznő férjéről is.
A Hacks – A pénz beszél showrunnerének köszönőbeszédéből pedig az derült ki, hogy ez a csillogó este mennyire rendkívüli: a színpadon jegyezte meg, hogy holnap reggel 6-kor már a következő évadot forgatják, ezért senki ne itassa felesekkel a főszereplőjüket, az este folyamán szintén díjat kapó Jean Smartot. Különösen Kate Winslet ne, akivel nagy barátnők.
A Wicked helyett az Emilia Pérez és A brutalista tarolt
A díjazottak hoztak néhány meglepetést. Bár a Cannesban debütált drogkartelles musicalt, az Emilia Pérezt rengeteg amerikai néző rühelli – elég csak nézni a kommenteket – , a film mégis hazavihetett négy díjat: nemcsak a legjobb idegennyelvű filmnek járót, hanem a legjobb musical/komédia kategóriát is vitte, pedig mindennek lehet mondani, csak épp közönségbarát alkotásnak nem.
A három és félórás játékidejű A brutalista is három díjat tudhat magáénak, a legjobb dráma mellett a rendezője külön is örülhetett, ahogy Adrien Brody is, pedig ez sem épp az a film, amire könnyű lenne bevonzani a nézők tömkelegét. Köszönőbeszédében a rendező ki is fejtette, hogy korábban a stúdiók azt mondták a filmjére, hogy forgalmazhatatlan. Nem lett igazuk.
Igazán nagy meglepetés lett, hogy a színésznők sztárligájában egy brazil film (I’m Still Here) esélytelennek tartott főszereplője, Fernanda Torres diadalmaskodhatott, aki láthatóan maga sem akarta elhinni, hogy a színpadra szólították, és Sebastian Stan is óriási meglepetés volt, lévén az A Different Man című – amúgy remek – mozija mostanáig nem sok vizet zavart. Egy-egy díjjal vigasztalódhatott A szer, a Rokonszenvedés, a Wicked, a Challengers és a Konklávé is, és meglepő volt még, hogy az Áradás című litván animációs film simán legyőzte a nagy stúdiók olyan méregdrága alkotásait, mint az Agymanók 2.
Az este nagy vesztese kétségtelenül a nagy esélyesnek tartott Anora volt, de üres kézzel távozott a Sehol se otthon című sztárparádés Bob Dylan életrajzi mozi is, ahogy nem termett babér a Dűne folytatásának, a Nickel Boysnak és a Mariának sem.
A tévés kategóriákban a maga négy díjával A sógun tarolt, de a Szarvasbébi és a Hacks – A pénz beszél is örülhetett, és nem maradt díj nélkül a Pingvin és a True Detective: Night Country és A mackó sem, bár az utóbbiért jutalmazott Jeremy Allen White sajnos nem tudott személyesen jelen lenni a gálán.
Összességében egy pörgős, gördülékeny show-t kaptunk egy jó házigazdával, néhány szerencsétlen (a kameraszögek…) döntéssel és sok-sok meglepő díjazottal és egy olyan sikerrel (Emilia Pérez), amin biztosan sokan fognak kiakadni.
A díjazottak
LEGJOBB FILM – DRÁMA
A brutalista
LEGJOBB FILM – VÍGJÁTÉK/MUSICAL
Emilia Pérez
LEGJOBB SZÍNÉSZ – DRÁMA
Adrien Brody (A brutalista)
LEGJOBB SZÍNÉSZNŐ – DRÁMA
Fernanda Torres (I’m Still Here)
LEGJOBB SZÍNÉSZ – VÍGJÁTÉK/MUSICAL
Sebastian Stan (A Different Man)
LEGJOBB SZÍNÉSZNŐ – VÍGJÁTÉK/MUSICAL
Demi Moore (A szer)
LEGJOBB RENDEZŐ
Brady Corbet (A brutalista)
LEGJOBB FÉRFI MELLÉKSZEREPLŐ
Kieran Culkin (Rokonszenvedés)
LEGJOBB NŐI MELLÉKSZEREPLŐ
Zoe Saldana (Emilia Pérez)
LEGJOBB FORGATÓKÖNYV
Konklávé (Peter Straughan)
LEGJOBB ANIMÁCIÓS FILM
Áradás
LEGJOBB IDEGEN NYELVŰ FILM
Emilia Pérez (Franciaország)
LEGJOBB BETÉTDAL
Emilia Pérez („El Mal”)
LEGJOBB ZENE
Challengers (Trent Reznor, Atticus Ross)
A LEGJOBB KASSZASIKER
Wicked
LEGJOBB SOROZAT – DRÁMA
A sógun
LEGJOBB SZÍNÉSZ SOROZATBAN – DRÁMA
Hiroyuki Sanada (A sógun)
LEGJOBB SZÍNÉSZNŐ SOROZATBAN – DRÁMA
Anna Sawai (A sógun)
LEGJOBB SOROZAT – VÍGJÁTÉK/MUSICAL
Hacks – A pénz beszél
LEGJOBB SZÍNÉSZ SOROZATBAN – VÍGJÁTÉK/MUSICAL
Jeremy Allen White (A mackó)
LEGJOBB SZÍNÉSZNŐ SOROZATBAN – VÍGJÁTÉK/MUSICAL
Jean Smart (Hacks – A pénz beszél)
LEGJOBB MINISOROZAT VAGY TÉVÉFILM
Szarvasbébi
LEGJOBB SZÍNÉSZ MINISOROZATBAN VAGY TÉVÉFILMBEN
Colin Farrell (Pingvin)
LEGJOBB SZÍNÉSZNŐ MINISOROZATBAN VAGY TÉVÉFILMBEN
Jodie Foster (True Detective: Night Country)
LEGJOBB MELLÉKSZEREPLŐ SOROZATBAN, MINISOROZATBAN VAGY TÉVÉFILMBEN
Tadanobu Asano (A sógun)
LEGJOBB MELLÉKSZEREPLŐNŐ SOROZATBAN, MINISOROZATBAN VAGY TÉVÉFILMBEN
Jessica Gunning (Szarvasbébi)
LEGJOBB STAND-UPOS ALAKÍTÁS
Ali Wong (Single Lady)
The post Magyar történet nyerte a legfontosabb Golden Globe-ot, örülhetett Demi Moore, Adrien Brody és A sógun stábja is first appeared on nlc.