Bár a Dry January, azaz a száraz január csak 2013-ban indult el hivatalosan kampányként az Alcohol Change UK nevű szervezet szervezésében, az alkoholmentes január gyökerei egészen 1942-ig nyúlnak vissza, amikor Finnországban először megtartották a saját kezdeményezésüket józan január néven.
Miért fontos a száraz január?
Az Alcohol Change UK egy jótékonysági szervezet, amely az alkohol okozta társadalmi károk csökkentésére összpontosít. Az Alcohol Change UK honlapján 2023-ban legalább 175 ezer ember jelentkezett a Dry January felhívásra, ugyanebben az évben az amerikai felnőttek 15 százaléka, azaz több mint 260 millió ember vállalta, hogy alkoholmentes lesz a januárja.
A kampány a megnövekedett alkoholfogyasztás időszakában indult, miután 1990 és 2017 között világszerte 70 százalékkal nőtt az alkoholfogyasztás. Az alkoholfogyasztási zavarok a megbetegedések és halálozások vezető okai közé tartoznak. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az alkoholfogyasztás semmilyen szintje nem tesz jót az egészségünknek, az alkoholt az 1-es csoportba tartozó rákkeltő anyagok közé helyezték, amely a legmagasabb kockázati csoport, az azbeszt, a sugárzás és a dohányzás mellett – egy 2021-ben közzétett tanulmány szerint a 2020-as új rákos megbetegedések 4,1 százaléka az alkoholfogyasztásnak tulajdonítható.
A Centers for Disease Control and Prevention szerint a túlzott alkoholfogyasztás az Egyesült Államokban a megelőzhető halálozások egyik vezető oka. „Alkoholbeteg az, akinek az élete szerves részévé vált az alkoholfogyasztás, vagyis ebbe a kategóriába tartozik az is, aki számára teljesen természetes, hogy mindennap legurítson három sört, amitől nyilván nem kerül mámoros állapotba – mondta el az nlc-nek egy interjúban dr. Zacher Gábor toxikológus. – Ha viszont a munkából hazafelé tartva valami miatt nem ugrik be a kisboltba, hogy beszerezze az adagját, akkor nem érzi jól magát a bőrében.”
Jó próba lehet a száraz január, ha nem tudod eldönteni, hogy problémád van-e az alkohollal: ha 30 napig, egy január erejéig nem tudsz alkoholmentesen élni, akkor lehet, hogy újra kell értékelned az alkohollal való kapcsolatodat.
Alkohol Magyarországon
A WHO 2022-es statisztikái szerint Magyarországon a felnőtt férfiak fele mértékletes alkoholfogyasztó, ami kismértékű, évi 5-10 alkalommal, társaságban fogyasztott italfogyasztást jelent. A felnőtt lakosság több mint 20 százaléka problémás ivó – különösen a 45-54 éves korosztály érintett. Ez a szám a nők esetében több mint a nők egyötödét jelenti. A nagyivók közé sorolható minden ötödik férfi, és minden huszadik nő.
Finnország és Anglia: az úttörők
A száraz január eredete 1942-ig vezethető vissza, amikor a finn kormány úgy döntött, hogy az erőforrások megtakarítása érdekében, a Szovjetunió elleni háborús erőfeszítések miatt csökkentik az alkoholfogyasztást a teljes népesség körében – ennek a neve finnül Raitis Tammikuu (józan január) volt. A finn kormány propagandakampánya azért jött létre, hogy növelje a második világháború alatti készenlétet, a háború miatti megnövekedett alkoholfogyasztást leállítsa, és a függőség terjedését lassítsa.
Sok más országhoz hasonlóan a háborús szellemiség a finneknél is az együttműködésre épült, a fronton lévő katonáktól kezdve az otthon maradottakig mindenkinek ki kellett vennie a részét az ország sikerének érdekében. Az alkoholizmus elleni küzdelem mellett gyakorlati okai is voltak a száraz januárnak: például az, hogy a sörgyártás olyan gabonaféléket használ fel, amelyekre az ellátási vonalak vagy a készletek sérülése esetén nagyobb szükség volt az élelmiszertermelésben.
Míg a finn józan január az egyik első nagyszabású kampány volt, amelynek célja az alkoholfogyasztás csökkentése volt, a Dry January kifejezés legkorábbi ismert említése Nicole Brodeur újságíró 2010-es cikkében jelent meg a The Seattle Times hasábjain. Az újságírót az ihlette meg, hogy barátnője, a zenei publicista Kerri Harrop úgy döntött 2003-ban, hogy mivel a munkája miatt sok alkoholt fogyaszt, egy hónapig távol tartja magát az alkoholtól. Brodeur ebben a cikkében már megemlítette a témával foglalkozó korai Facebook-csoportokat és az alkoholmentességgel járó egészségügyi előnyöket, többek között a fogyást is.
A 2010-es cikket követően a brit Emily Robinson, aki akkoriban a Helyi Önkormányzatok Szövetségének dolgozott, szerette volna megkönnyíteni a félmaratonra való felkészülést, ezért úgy döntött, hogy előtte egy hónapig nem iszik alkoholt. Robinson részletesen dokumentálta az alkoholmentes hónapot, feljegyezte, hogy jobban alszik, több energiája van, és fogyott.
Robinson a következő év januárjában csatlakozott az Alcohol Change UK-hoz, újabb száraz januárt tartott, melynek során szélesebb körben kezdte el megosztani pozitív tapasztalatait az alkoholmentességről – ez 2013-ban az első hivatalos eseményhez, majd végül 2015-ben a Public Health England partnerségéhez, alkalmazásokhoz és 2021-ben több mint 130 ezer ember részvételéhez vezet. A kezdeményezés egy felmérés szerint 2022-ben érte el csúcspontját, miután a covid miatt megemelkedett az alkoholfogyasztás: a Nemzeti Egészségügyi Intézet jelentése szerint körülbelül minden negyedik ember többet ivott a szokásosnál.
Nem a bezárkózás a lényeg
Az Alcohol Change UK szerint a száraz január nem arról szól, hogy egy hónapra bezárkózunk, és 31 napon át kerüljük a társasági életet, mert úgyis alkohollal fognak kínálni. A leírás szerint pont az a lényege az egész hónapos alkoholmentességnek, hogy egy baráti eseményen jól tudjuk-e érezni magunkat alkohol nélkül is?
Bár a száraz január csak egy hónapig tart, a kutatások szerint már ilyen rövid alkohomentesség is azonnali előnyöket jelenthet a mérsékelt vagy erős alkoholfogyaszók számára:
fogyás,
egészségesebb étrend,
zsírmáj csökkentése,
vércukorszint-csökkenés.
A Sussexi Egyetem felmérése szerint a száraz januárban részt vevők 71 százaléka állította, hogy jobban alszik, és közel ugyanennyien mondták, hogy több energiájuk van. A száraz január különösen előnyös lehet a nők számára, akikre nagyobb egészségügyi kockázatot jelent az ivás, mivel a nők szervezetének hosszabb időbe telik az alkohol lebontása.
A kutatások azt mutatják, hogy a mérsékelt és erős alkoholfogyasztók csökkentett ivása szélesebb körű egészségügyi előnyökkel jár. Az Amerikai Pszichológiai Társaság folyóiratában megjelent tanulmány szerint hat hónappal azután, hogy azok a felnőttek, akik végigcsinálták a száraz januárt, átlagosan heti egy nappal kevesebb alkoholfogyasztásról számoltak be. Nem mellesleg pénzügyi előnyei is vannak az alkoholmentességnek: a Sussexi Egyetem felmérése szerint a résztvevők 88 százaléka pénzt takarított meg azzal, hogy nem ivott alkoholt. Érdekes lehet megnézni, mennyibe kerül egy hónap alatt a saját alkoholfogyasztásunk.
Az alkoholizmuson nem segít
A kutatók megállapították, hogy a rövid távú viselkedésmódosítások, mint a száraz január, arra ösztönözhetnek minket, hogy tudatosabban figyeljünk arra, mennyi alkoholt fogyasztunk. Egy 2021-es tanulmány azonban azt jelezte, hogy az egy hónapig tartó alkoholmentesség nem csökkenti az alkalmi ivók általános alkoholfogyasztását, sőt, akár azt is eredményezte, hogy az év további részében többet ittak. A rövidtávú megvonás tehát nem működik mindenkinél ugyanolyan hatásfokkal.
„Még az ivás rákkeltő ártalmairól szóló teljes körű tájékoztatás ellenére is sokan biztosan folytatják az alkoholfogyasztást. Mindazonáltal a fokozott tudatosság azt eredményezheti, hogy az emberek tájékozottabb döntéseket hoznak alkoholfogyasztásukkal kapcsolatban” – mondták a Nemzeti Rákkutató Intézet kutatói arra reagálva, hogy hosszabb távon milyen pozitív eredmények várhatók a száraz januártól.
Fontos megjegyezni, hogy a száraz január – és egyéb hasonló kampányok – nem a tényleges alkoholizmussal küzdő betegeken hivatott segíteni, hanem inkább a szociális ivókat célozza meg. Bár a szociális ivók is fontos közegészségügyi célpontot jelentenek, az alkoholfüggők és a súlyos alkoholfogyasztási zavarokkal küzdők valószínűleg nem profitálnak az akaraterőre koncentráló lemondás vidám kampányából. Az akaraterő nem az egyetlen tényező, ami bármilyen függőség esetén segíthet, főleg, ha nem csupán szociális ivásról beszélünk. Mindenesetre arra jó a száraz január kampány, hogy felhívja a figyelmet az alkoholfogyasztás veszélyeire, és normalizálja az ivás csökkentését.
Források: Time; The Lancet; Alkoholhelyzet Magyarországon
The post Száraz január: ezért ne igyál egy csepp alkoholt sem az év első hónapjában first appeared on nlc.