A változókor jól ismert, legjellemzőbb tünetei a hőhullámok, az izzadás, a nyugtalanság, az alvászavarok, de előfordulhatnak vizelettartási vagy emésztőrendszeri problémák, hízás, és a nők jelentős részénél hüvelyszárazság is. Ez akár a szexuális életről való lemondást is eredményezheti, ami sem a női testnek-léleknek, sem a párkapcsolatoknak nem tesz jót.
A klimax időszakában sokszor azt tapasztalhatják a nők, hogy az életüket nem ők, hanem a hormonjaik irányítják. Ezek a felelősek a hangulatingadozásokért, az ingerlékenységért, fáradtságért, szorongásért és akár a depresszió kialakulásáért is.
Ha mindez nem lenne elég, ennek az életszakasznak is van része abban, hogy a változókorban a nők valóságos érzelmi hullámvasútra ülnek fel. Párkapcsolati problémák, a gyerekek kirepülése a biztonságot jelentő fészekből, a munkával kapcsolatos félelmek, a „nincs már rám szükség”-érzés elhatalmasodása a legtöbb klimaxos nőt megbénítja.
Ezek a változókori pszichés tünetek, a belső vívódás, az önértékelési gondok, hálószobai-párkapcsolati problémák, az ünnepek utáni levertség, elmagányosodás érzése, a téli hideg, a korai sötétedés és az ennek következtében több bezártsággal járó téli hónapok csak fokozzák, felerősítik a menopauza tüneteit.
Fontos megérteni – a lelki és a testi tünetek esetében is –, hogy a menopauza a női lét velejárója, tehát nem betegség, hanem a test természetes változása, amivel mindenkinek együtt kell élnie, amíg tart, de persze nem mindegy, hogy milyen minőségben, és mit teszünk az ellensúlyozására.
Számos módszerrel segíthetünk magunkon ebben az életszakaszban:
A stresszes életmód nem segít, sőt, inkább ront a helyzeten, ezért a legfontosabb, hogy minél előbb tegyünk valamit azért, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben!
Próbáljunk meg elegendő időt szentelni a pihenésnek, akár meditációs zene hallgatásával, akár relaxációval. Találjunk olyan hobbit, ami feltölt minket, ami jót tesz a testünknek és a lelkünknek.
Tudatosítsuk, hogy a változókor nem betegség, hanem egy állapot, a mi feladatunk pedig az, hogy kihozzuk belőle a legjobbat. Ne engedjük, hogy úrrá legyen rajtunk a depresszió, ne temessük a nőiességünket, mert erről szó nincs. A nőiesség lényege és megélése a menopauzától független, és bár egyes külső jegyek megváltozhatnak, és a klimaxszal kapcsolatban kellemetlen tünetek jelentkezhetnek, nőként épp olyan értékesek maradunk, mint addig voltunk!
A testi-lelki tünetek kezelésére érdemes megpróbálni a gyógynövények kúraszerű használatát. Sok nő nem szívesen szed hormonokat, ódzkodva az ilyen típusú készítmények lehetséges mellékhatásaitól, ehelyett inkább megbízik a növényi hatóanyagokban. Számos növény – például a vöröshere, a lencse, a napraforgó vagy a rozs – tartalmaz fitoösztrogént, ami a szervezetben az ösztrogénreceptorokra hatva mégis „ösztrogénszerű” hatást kelt. Egy régóta használatos gyógynövényről – ez a Cimicifuga vagy poloskavész – viszont kiderült, hogy más módon hat, mint a fitoösztrogének, és képes enyhíteni a változókori testi és lelki tüneteket, például a hőhullámokat vagy az alvásproblémákat. A citromfűről közismert, hogy nyugtató, feszültségoldó hatású. Az orbáncfű pedig az idegrendszer működését támogatja, és segít úrrá lenni a változókori hangulatingadozásokon.
Iktassuk be az életünkbe a rendszeres testmozgást, amivel a súlykontroll mellett fokozhatjuk az izomerőt a gyengülő csontozat kompenzálására is. Válasszunk olyan mozgásformát, amelyben örömünket leljük, ami feltölt. Próbáljuk ki a jógát, a táncot vagy a csapatsportokat. Vigyük magunkkal a párunkat is!
A kiegyensúlyozott étrend, a kalcium- és D-vitamin-tartalmú élelmiszerek pozitív hatással lehetnek a csökkenő hormonszint okozta panaszokra. A kalória mennyiségének csökkentésével, illetve a rostdús gyümölcsök, a zöldségek és a sovány tejtermékek rendszeres fogyasztásával szintén tehetünk a kellemetlen tünetek ellen.
Merjünk beszélni a problémáinkról! Szervezzünk barátnős programokat, utazzunk, iratkozzunk be tanfolyamra, keressük a lehetőségeket, amelyek erősítenek és feltöltenek. Semmiképp se üljünk otthon magunkba roskadva!
The post Újévi depresszió: a klimax felerősítheti? first appeared on nlc.