A változókor általában a negyvenes évek közepén kezdődik, hossza változó. Ebben az időszakban az ösztrogénszint folyamatos csökkenésének következtében a menstruáció rendszertelenné válik, majd végleg elmarad.
A hormonszintek csökkenéséhez társuló tünetek meglehetősen változatosak, intenzitásuk is széles skálán mozog, sőt előfordulhat, hogy egy-egy tünet időszakosan felerősödik, majd teljesen eltűnik. A klimax egyénenként változó ideig, akár 5-10 évig is eltarthat.
A változókor legjellemzőbb tünetei
A változókori tünetek közül talán a legtöbbeket érintő, legzavaróbb panaszok a hőhullámok, a verejtékezés, ami folyamatosan, egész évben, így télen is jelen van, igaz, nyáron nehezebb elviselni.
A hőhullám hirtelen jelentkezik eltérő gyakorisággal, időtartama pár másodperctől pár percig is terjedhet; változó intenzitású melegségérzéssel jár.
A bőr rohamszerű kivörösödése (flush): az érintett területeken a bőr vörös vagy piros lesz a hőhatás következtében. Ez a bőrpír általában a hőhullámokkal együtt jelentkezik.
A hőhullámokat gyakran kíséri intenzív verejtékezés is.
De itt még nincs vége, egyéb kísérő tünetekkel is járhat:
heves szívdobogás (palpitáció),
szorongás, ingerlékenység, fáradtság,
nyomás a fejben vagy a mellkasban,
hányinger,
fulladásérzés,
nyugtalanság, alvászavar,
súlygyarapodás,
hüvelyszárazság és ahhoz társuló tünetek – száraz, feszülő érzés az intimtájékon, közösüléskor érzett fájdalom –, vizelettartási nehézség (inkontinencia), húgyúti fertőzések. A fájdalmas aktus akár a szexuális életről való lemondást is eredményezheti, ami sem a női testnek-léleknek, sem a párkapcsolatoknak nem tesz jót,
depresszió kialakulásához is vezethet,
libidócsökkenés,
fogak romlása, elvesztése,
csontritkulás,
koncentrációs zavarok.
Mit tehetünk? Legyünk tudatosak, kitartóak!
A tünetcsökkentésért egész évben tenni kell. Hormonnal vagy anélkül, orvosi kontrollal, megfelelő ellenőrző vizsgálatokkal, tudatos életvitellel:
A testi-lelki tünetek kezelésére érdemes kipróbálni a gyógynövények kúraszerű használatát, például főzzünk teát orbáncfűből. A vöröshere és a szója ösztrogénszerű hatásuk révén a testi tüneteket enyhítik, míg a citromfű nyugtató, feszültségoldó hatású.
Változókorban az ösztrogénszint csökkenése a bőr kiszáradásáért, a kötőszövetek rugalmasságának csökkenéséért is felelős. Ne csak a bőrünket hidratáljuk, hanem hidratáljunk belülről is, igyunk meg minimum napi 8-10 pohár vizet.
Nagyon fontos a rendszeres testmozgás a zsír-izomtömeg optimalizálásához: válasszunk olyan mozgásformát, amiben örömünket leljük, ami feltölt. Ilyen lehet a jóga, a tánc vagy a csapatsportok.
Együnk sok zöldséget, gyümölcsöt, halat és olívaolajat. Fogyasszunk kevesebb szénhidrátot, tartózkodjunk az édességektől és a sok sótól, használjunk helyette inkább zöldfűszereket.
És ami talán a legfontosabb: merjünk beszélni a problémáinkról akár a családtagjainkkal, akár szakemberrel.
The post Klimax: folyamatosan enyhíteni kell a tüneteket first appeared on nlc.