Annak idején miért döntöttél a politikai témájú műsorok mellett? Hogyan alakult így a karriered?
Száznyolcvan fokos fordulatot vett a karrierem három évvel ezelőtt, amikor az ATV-hez kerültem. Addig leginkább infotainment típusú műsorokban láthattak a nézők, amelyek különböző tematikák mentén épültek fel. Óriási bizalmat kaptam a vezérigazgatótól, Németh S. Szilárdtól, hogy a semmiből érkezve ekkora feladatot bíztak rám, én pedig a mai napig érzem annak a felelősségét, hogy felkészülten és naprakészen álljak kamerák elé. A társadalmi témák, a gyerekeket érintő kérdések, a családon belüli erőszak mindig is fontos ügyek voltak számomra, a saját platformjaimon ezekkel korábban is aktívan foglalkoztam. A politikai témákat pedig igyekszem a hétköznapi ember nyelvén értelmezni, és az elmúlt három év egy folyamatos tanulás volt számomra, ami ma is tart.
Volt bármilyen negatív tapasztalatod amiatt, hogy nőként politikai témájú műsort vezetsz? Kaptál negatív megjegyzést emiatt?
Érdekes, hogy ez a megkülönböztetés a mai napig felmerül kérdésként, ehhez még az is sokszor párosul, ha egy nő ráadásként dekoratív. Gyilkos párosítás a rosszindulatú emberek számára, amely véleményem szerint mindig valamilyen belső feszültség feloldatlanságában keresendő, így ezekkel nem érdemes foglalkozni. Én szeretem azt, hogy a beszélgetőpartnerek egyenrangú partnerként ülnek le velem szembe, ráadásul nekem nem is az a dolgom, hogy elmondjam vagy megerősítsem az állításaikat, hanem hogy rákérdezzek és felvetéseken,
nézőpontokon keresztül beszélgessünk róla. Esetemben ehhez sokszor társul egy kedves, nyitott érdeklődés, a személyiségemből adódik. De példaként tudom említeni Szöllősi Györgyit, aki a nehézsúlyú politikusokkal szemben is meg tudja tartani műsorvezetői profizmusát a finom eleganciával vegyítve.
Mennyit változott az elmúlt években a nők és a politika viszonyának megítélése?
Ezt nehezen tudom felmérni, mert régebben egészen másképp foglalkoztam a témával. Talán azt tudom mondani, hogy véleményem szerint mindig az a célravezető, ha egy nő nem akar férfi lenni politikusi szerepében, hanem a szakmaiságára és hitelességére hagyatkozik. Ha valaki erőből csinál valamit, nem őszinte és úgy gondolja, hogy kizárólag egy felvett, macsós stílusban tudja érvényesíteni álláspontját, az szerintem visszás, ugyanez igaz a női cégvezetőkre is. Annyi jó példát látok a mindennapokban arra, hogy milyen nagyszerű női vezetők vannak, milyen elvek és értékrendek mentén rendezik a munkát és hogyan tudnak másokat motiválni. Őket érdemes figyelni és tanulni tőlük. A magyar társadalom egyelőre még kevésbé nyitott ennek befogadására, de én nagyon remélem, hogy hamarosan fordulat következik be, és sokkal több nő tud bizonyítani. Ehhez ugyanúgy kell a fogadókészség, mint az egyéni képességek.
Mit lehet azért tenni, hogy bebizonyítsd, nőként ugyanolyan rátermett lehetsz ebben a témában? Érdemes egyáltalán ezt bizonygatni?
A magam részéről a felkészültség erre a garancia. Ha tudom, hogy minden tőlem telhetőt megtettem azért, hogy a témában releváns kérdéseket és felvetéseket tegyek, ha foglalkoztam az üggyel, utána olvastam, vagy ne adj’ Isten ismerem a hátteret, akkor talán nagyot nem hibázhatok. Nap mint nap így készülök a reggeli Start adásaira is, ez egy több órás folyamat a háttérben. Szerencsére az a tapasztalatom a nézői visszaigazolások alapján, hogy ezt látják és értékelik, nagyon sok kedvességet kapok. Sajnos a hiba lehetősége mindig benne van, én olyankor hosszan tudom magamat ostorozni, de aztán feloldozom a lelkemet, mert az viszont tagadhatatlan, hogy sok energiát teszek bele a munkámba. A hiba felismerése és az abból való tanulás segíti a fejlődést, és nem szégyen.
Otthon is foglalkozol a politikával, hírekkel, vagy a stúdióban hagyod a témát?
A munkám megköveteli, hogy folyamatosan képben legyek, ez nem egy brazil szappanopera vagy egy folytatásos teleregény, ahol ha kimarad néhány epizód, ugyanott tartasz, mint korábban. Nagyon turbulens a világ, az események, folyamatos változásban van minden, muszáj felzárkózni. Néha jól esik, hogy ledobja az agyam a szíjat, mert tud nyomasztó lenni a túl sok háború, az abúzus, és az ezzel kapcsolatos témák, de hosszú kihagyás nem fér bele a mindennapokban. Inkább gyakorta feltöltődök szeretetteljes pillanatokkal, úgy könnyebb venni az akadályokat.
The post Köböl Anita: „A hiba felismerése és az abból való tanulás segíti a fejlődést, és nem szégyen” first appeared on nlc.