A köztársasági elnök aláírását követően a Magyar Közlöny december 30-i számában megjelent a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatról szóló törvény, valamint az ahhoz kapcsolódó, a HUN-REN emelkedő finanszírozását biztosító kormányhatározat.
Eladták az ingatlanvagyont
A kutatóhálózat aktuális átalakítását elsősorban Gulyás Balázs, a HUN-REN Orbán Viktorral jó kapcsolatot ápoló elnöke ambicionálta. A menedzserszemléletet erősen képviselő elnök elsősorban a nagyobb központosítást, hatékonyságot, innovációt hangsúlyozza, szerinte a jelenlegi struktúra túl szétaprózott. Általa megrendelt nemzetközi átvilágítások eredményeire hivatkozik, melyek részletes szövege azonban a nyilvánosság számára nem ismert. Az 5000 akadémiai dolgozót a konkrét átalakítási tervekről ugyanakkor nem kérdezték meg, csak általános fórumokat és egy kérdőíves hangulatszondázást tartottak a körükben.
Az alulról szerveződő Akadémia Dolgozók Fóruma a tervezetet egy sor ponton kritizálja. Aggályaikat az akadémiai közgyűlés előtt egy nyílt levélben is megfogalmazták.
Amikor az MTA-tól még Palkovics minisztersége alatt elvették a kutatóhálózatot, az Akadémia Lovász László féle vezetése is élénken tiltakozott, az akadémiai közgyűlés pedig nem szavazta meg a javaslatot. A kormány ennek ellenére keresztülvitte az akaratát. Amikor Lovász mandátumának lejárta után 2020-ban Freund Tamást választották akadémiai elnökké, ő is azt ígérte, hogy lépésekben vissza fogja szerezni a kutatóintézeteket. Ebből azonban nem lett semmi, a Magyar Tudományos Akadémia decemberi rendkívüli közgyűlésén szoros szavazással bólintott rá arra, hogy az Akadémia adja el a kormány által kínált 80 milliárd forintért az értékbecslés szerint 130 milliárdot érő kutatóhálózati ingatlanjait az államnak. Ez volt az egyik feltétele a törvény létrejöttének.
Rugalmas és hatékony
A Kulturális és Innovációs Minisztérium közleménye szerint a törvény rugalmas és hatékony működési környezetet, saját vagyont, valamint kiszámítható, hároméves időtávon a kétszeresére bővülő és értékálló, teljesítményalapú finanszírozást biztosít a HUN-REN számára.
A minisztérium szerint a kormány ezzel biztosítja a HUN-REN részére a kiszámítható és jelentősen emelkedő – három év alatt megduplázódó, 97 milliárd forintra növekvő, és már a jövő évtől 18 milliárd forinttal bővülő – finanszírozást, az ingatlanvagyont, valamint egy rugalmas működési feltételeket biztosító jogszabályi környezetet, amely speciális jogállást biztosít a kutatóhálózatnak.
A törvény alapján a megújult HUN-REN 2025. április 1-jével jön létre.
A most kihirdetett törvény hátteréről itt és itt olvashatnak.